شنبه, 18 مرداد 1399
گزارشی از مشكلات جاده های خاكی سیستان و بلوچستان
۲۱۰۰۹
 ۱۳۹۹/۰۴/۰۹ 
۱۱:۳۲:۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

قادری با اشاره به وضعیت نابسامان راه روستای ایرفشان از توابع شهرستان مهرستان استان سیستان و بلوچستان گفت: به دلیل آسفالت نبودن راه این روستا زنان در بین راه سقط‌جنین کرده یا در زیر درختان کنار وضع حمل می‌کنند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، راه‌هایی که هرگز آسفالت به خود ندیده‌اند در استانی کم برخوردار جان جنین‌های سیستان و بلوچستان را می‌گیرد و زنان را به سقط وادار می‌کند. یک‌راه خاکی 7.5 کیلومتری که دهستان ایرافشان را به مرکز شهرستان می‌رساند. این راه خاکی با بودجه‌ای بالغ‌بر 3.5 تا 4 میلیارد تومان تبدیل به یک جاده آسفالت می‌شود اما سال‌هاست که فراموش‌ شده است و زنانی مجبورند در دست‌اندازهای این جاده جنین خود را از دست دهند. این جاده مهر سکوتی است بر آوازها و زمزمه‌های مادرانه زنان بلوچ برای کودکانشان...، کودکانی که هرگز دنیا را نمی‌بینند...، مادرانی که برای رسیدن به یک پزشک باید لالایی مرگ را برای کودک درون شکم زمزمه کنند... و کودکانی که سقط می‌شوند و چشمان مادرانشان را پر از اشک می‌کنند و قلب‌هایشان را پر از آه...

7.5 کیلومتر جاده مرگ

امیر حمزه قادری، عضو شورای شهر مهرستان سیستان و بلوچستان و نماینده استان سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها، در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا درباره شرایط راه ایرافشان تأکید کرد: کل راهی خاکی 7.5 کیلومتر است. بزرگ‌ترین دهستان شهرستان مهرستان دهستان ایرافشان است که 8 هزار نفر جمعیت دارد.

 

قادری افزود: فاصله رسیدن ایرافشان به آسفالت 7.5 کیلومتر است. البته جاده آسفالت هم درست نیست اما بهتر از جاده خاکی است. این جاده پرتردد دست‌اندازهای نیم متری دارد و خودروهای سواری از آن رد نمی‌شوند. اکثراً تویوتا وانت‌ها می‌توانند در این شرایط در جاده خاکی تردد کنند و مسافران و بیماران را از ایرافشان بیرون می‌برند. حدود 10 تا 20 نفر پشت وانت‌ها سوار می‌شوند تا خود را از ایرافشان به مرکز آشار برسند.

 

این عضو شورای عالی استان‌ها تأکید کرد: مدتی پیش، داشتم از جاده رد می‌شدم دیدم تویوتایی کنار جاده ایستاده به درخت پشه‌بند بسته و چند خانم دور پشه‌بند جمع شده‌اند. مشکل را پرسیدم. گفتند: یک زن زایمان در حال زایمان است. در مسیر رساندن او به بیمارستان بودیم که وسط جاده دیگر نتوانست تحمل کند و زنانی که همراهش بودند به کمک آمدند.

قادری با اشاره به این‌که سقط‌جنین در دهستان بیش‌ازحد است، افزود: مردم برای امورات زندگی، دارو، دکتر و... مجبورند به مرکز آشار بروند. تنها یک درمانگاه داریم که آن‌هم پزشک ندارد برای همین زنان برای زایمان باید از این جاده خاکی عبور کنند. جاده خاکی که وضعیت اسفناکی دارد و سقط‌جنین‌هایی که شکل می‌گیرد و نوزادانی که قبل از تولد می‌میرند.

 

وی در خصوص اینکه سقط‌جنین سالانه در این جاده چه آماری دارد گفت: به دلیل فرهنگ و رسم بلوچی اجازه نمی‌دهند که آمار دقیقی در این مورد منتشر شود. ما از بهداری و ماماهای سنتی اطلاعات به ما می‌رسد.

این عضو شورای عالی استان‌ها در پاسخ به این سؤال که هزینه ساماندهی این 7.5 کیلومتر چقدر است؟ گفت: به ما گفتند هر کیلومتر آن‌یک میلیارد تومان هزینه دارد. پل‌سازی‌ها و زیرساخت‌ها انجام‌شده و فقط دو پل مانده است و اگر آسفالت آن را بریزند این راه درست می‌شود. چون کارهای اساسی انجام‌شده کمتر از 7 میلیارد تومان برای تکمیل این پروژه نیاز است و با 3.5 میلیارد تومان می‌توانیم این پروژه را ساماندهی کنیم.

 

وی بابیان این‌که خانه بهداشت در ایرافشان احداث شده است، افزود: خانه بهداشت در ایرافشان ماما ندارد. یک بهورز در حد فشارخون، واکسن کودکان و... در این خانه بهداشت فعالیت می‌کند. امکانات و تجهیزات این خانه بهداشت طوری نیست که زنان بتوانند در آنجا وضع حمل کنند.

قادری در پایان گفت: محرومیت بلوچستان هنوز به قوت خود پایدار است. وقتی 7.5 کیلومتر راه برای دهستانی مانند ایرافشان با 8 هزار جمعیت ساخته نمی‌شود، عدالت اجتماعی کجاست؟

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0