سه‌شنبه, 13 خرداد 1399
انتقاد نماینده استان همدان در شورای عالی استانها:
دولت كیان شوراها را هدف قرار داده است | تمركزگرایی قوانین وزارت كشور اختیارات شوراها را كاهش می دهد
حقوق شهرداری ها توسط دولت پرداخت نمی‌شود
۲۰۸۶۹
 ۱۳۹۹/۰۳/۰۳ 
۱۵:۸:۱۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

بادامی نجات ضمن انتقاد از تمرکزگرایی قوانین در وزارت کشور، گفت: دولت متاسفانه طی سال‌های گذشته با تمرکزگرایی در وزارت کشور اختیارات را از استان‌ها، شوراها و شهرداری‌ها گرفته است.

به گزارش پایگاه روابط عمومی شورای عالی استانها؛ حمید بادامی‌نجات نماینده استان همدان در شورای عالی استان ها با بیان مطلب فوق اظهارداشت: دولت در امر تمرکزگرایی با بخشنامه ها و دستورالعمل‌هایی که به استانداری و فرمانداری‌ها ارسال کرده در واقع کیان شوراها را هدف قرار داده که این امر اختیارات شوراها روز به روز کاهش می دهد.

بادامی نجات با بیان اینکه به دلیل منطقی نبودن بخشنانه ها؛ استانداران، فرمانداران و شهرداری‌ها دچار مشکل شده‌اند، اضافه کرد: این تمرکزگرایی و ابلاغ بخشنامه ها و دستورالعمل‌ها، فیلتری شده که هیئت‌های تطبیق موظفند بخشنامه‌ها را ملاک عمل قرار دهند که بخش‌های زیادی از آنها با قانون مغایرت دارد و متاسفانه منجر به کاهش اختیار شوراها شده و این اقدام برای این است که شوراها نتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند .

نماینده استان همدان در شورای عالی استانها با اشاره به مشکلات اقتصادی کشورو متعاقب آن مشکلات شهرداری ها، اظهار کرد: دولت حقوق قانونی شهرداری‌ها را یا پرداخت نمی کند یا اگر پرداختی انجام می‌دهد به صورت غیرشفاف است و از جمله این اقدامات می توان به مباحث ارزش افزوده اشاره کرد که در واقع شهرداری‌های شهرها و دهیاری های روستاها اطلاعی از میزان حق واقعی خود ندارند.

بادامی‌نجات در خصوص لایحه درآمدهای ارزش افزوده، عنوان کرد: خوشبختانه این لایحه مصوب شد؛ اما صرف تصویب آن، مشکل را حل نمی‌کند.

بادامی‌نجات اضافه کرد: همچنین پرداخت های  مربوط به جرایم راهنمایی رانندگی، حمل و نقل عمومی، نوسازی و بافت‌های فرسوده  و نیز مباحث مربوط به مناطق بازآفرینی شهری بدرستی پرداخت نمی شود.

به گفته بادامی نجات اقداماتی که دولت در مباحث ساخت مسکن انجام داده حقوق شهرداری را پرداخت نکرده و هنوز نتوانستند تکمیل کنند و به شهرداری‌ها تحویل دهند و در مجموع این اقداماتی که انجام شده و اقدامات مناسبی نبوده به بویژه که حقوق شهرداری ها توسط دولت پرداخت نمی‌شود.

وی با بیان اینکه اختیارات شهرداری‌ها محدود است اما نباید بیشتر از این محدود شود، یادآورشد: تمرکزگرایی در وزارت کشور که منجر به کاهش اختیارات شهرداری ها و دهیاری‌ها می شود به نفع دولت هم نیست.

 

انتهای پیام/2

 


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0