پنج‌شنبه, 19 تير 1399
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها:
بین نان و جان باید عدالت قرار گیرد، نه گلوله | ضرورت تدوین قوانین مناسب برای رسمیت بخشی به مشاغل مرتبط با استان های مرزی
۲۰۸۶۷
 ۱۳۹۹/۰۲/۳۱ 
۰:۳۷:۳۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

جهانبخش با بیان اینکه متاسفانه بخش بزرگی از قاچاق کشور از مبادی رسمی و در شرایط نظارت ناکافی  نهادهای دولتی انجام می شود گفت:  از قوه قضائیه و نیروی انتظامی انتظار داریم برخورد با فعالین در این زمینه مانند ؛سوختبران، کولبران و ته لنجی ها  با شرایط دلسوزانه و ارشادی و پیشگیرانه  صورت گیرد و با قاچاقچیان اصلی و  بزرگ و سازمان یافته برخوردی قاطع داشته باشند.

 

کیانوش جهانبخش نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها با بیان اینکه استان هرمزگان بیشترین ساحل در کشور را دارد گفت: از دیرباز بیشتر مردم استان هرمزگان در شغل هایی با محوریت دریا از جمله بازرگانی دریایی یا صیادی مشغول به کار بوده اند. بنابراین اقتصاد مردم هرمزگان دریا پایه بوده است و از این رو توسعه استان هرمزگان هم بر اساس همین نگاه شکل گرفته است و از دیر باز توسط دولت ها با محوریت دریا ،توسعه یافته است. اما در حال حاضر نقش و سهم مردم استان در این حوزه نادیده گرفته شده است و  از این موهبت خدادادی بی بهره اند.

 

جهانبخش ادامه داد: طبق اظهار نظر کارشناسان و نهادهای نظارتی عمده قاچاق کشور به صورت سازمان یافته از سوی برخی نهادهای دولتی و غیر دولتی رسمی صورت می گیرد و در پشت پرده بیشتر این قاچاق های سازمان یافته رانت هایی وجود دارد که از بدنه دولت ها و نهادهای مختلف حمایت می شوند و متاسفانه دود آن به چشم مردم شریف استان هرمزگان و کسانی که از راه دریا فعالیت اقتصادی می کنند و کمترین درآمد را از راه دریا برای گذران زندگی کسب می کنند، می رود.

 

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه انتظار داریم قوه قضائیه تمرکز خود را بر روی دانه درشت ها و مجموعه های سازمان دهی شده که قانون را دور می زنند بگذارد گفت: همچنین نیروی انتظامی هم همت و تلاش خود را باید در این مسیر دنبال کند. ما با هرگونه تخلف کوچک و بزرگی در این حوزه مخالف هستیم اما باید به این نکته توجه کرد که دولت مکلف است قوانینی را برای گروه هایی مانند  سوختبران ،کولبران، یا ملوانان و همچنین قایق داران خرده پیله ور که از این راه در  استان های هرمزگان،سیستان و بلوچستان، بوشهر و خوزستان و استان های غربی گذران امور می کنند تصویب کند که تعریف اینها به عنوان یک شغل رسمی و با توجه به ویژگی های جغرافیایی منطقه مورد شناسایی قرار گیرد و به عنوان قاچاقچی به آنها نگریسته نشود.

 

وی افزود: متاسفانه ما می بینیم که در رابطه با قاچاقچی های بزرگ و سازمان یافته برخورد به گونه دیگری است. اما سهم افرادی که برای تامین حداقل نیاز خود در این مسیر که تعریف درست قانونی ندارد فعالیت می کنند سخت گیرانه ترین روش ها اعمال می شود و با گلوله جان آنها گرفته می شود که تبعات زیادی از جمله از بین رفتن اعتماد جامعه و بی سرپرست شدن زنان و فرزندان زیادی دارد.

 

جهانبخش با بیان اینکه همواره در طول این سال ها شاهد درگیری های میان نیروی انتظامی و کسانی که برای کسب درآمد حداقلی جان خود را در کف دست می گیرند بوده ایم، هر دو طرف ماجرا از هموطنان ما هستند و جان هر دو گروه به دلیل خلا قانونی در خطر است گفت: این مسئله اصلا زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست. بنابراین هرچه سریع تر مجلس و دولت باید همت به خرج دهند و تعریف درستی از این نوع فعالیت به عنوان یک شغل رسمی ارائه دهند تا این تعارضات و درگیری ها که نهایتا منجر به بی سرپرست شدن خانواده ها می شود ادامه پیدا نکند تا مردم این دیار هم بتوانند از این موهبت الهی برای تامین معیشت خانواده خود استفاده کنند.


نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها شورای عالی آمادگی دارد در راستای اجرای اصل ۱۰۱ قانون اساسی و براساس وظایف خود،نسبت به آماده نمودن این طرح با دولت و مجلس گفتگو و همکاری نماید، تصریح کرد: یقینا کسی که برای تامین مایحتاج خانواده خود با این خطرات روبه رو می شود و جان خود را کف دست می گیرید شرایط اقتصادی بدی دارد و از روی نیاز به این شغل پناه آورده است و تنها دارایی این افراد جانشان هست که ما با تعارضات قانونی جان شریف آنها را نیز می گیریم.

 

وی با بیان اینکه ما موظف هستیم در قبال مرزبانانی که در این سال ها از ایران و نظام جمهوری اسلامی با جان و دل حفاظت کرده اند برنامه جامعی داشته باشیم، اضافه کرد: میان نان و جان باید انصاف و عدالت قرار گیرد نه گلوله. ما برای اینکه نان را به هموطنان برسانیم و جان آن ها را حفظ کنیم می بایست در همه حوزه ها عدالت را رعایت کنیم و با تغییر نگاه و قانون گذاری درست تدبیر کنیم که همه مردم در وضعیت معیشتی مطلوبی باشند. از این رو بدترین راه برخورد با این افراد گلوله است.

 

جهانبخش در پایان ابراز امیدواری کرد راه حل های مناسب از سوی دولت و مجلس ارائه شود تا این افراد بتوانند با آسایش خاطر ضمن پرداختن به شغل آبا و اجدادی خود اقتصاد خانواده هایشان را تامین کنند.
پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0