پنج‌شنبه, 19 تير 1399
طی نامه نماینده استان خراسان شمالی در شورای عالی استان ها  به رئیس جمهوری صورت گرفت:
تشریح چالش های زیست محیطی و اجتماعی صنعت آلومینا در منطقه جاجرم
۲۰۸۵۸
 ۱۳۹۹/۰۲/۲۸ 
۱۴:۳۱:۱۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

علیرضا ایزدی طی نامه ای به دکتر روحانی برخی از چالش های زیست محیطی و اجتماعی صنعت آلومینا در منطقه جاجرم را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، علیرضاایزدی نماینده استان خراسان شمالی در شورای عالی استان ها طی نامه ای به رئیس جمهوری  با  اشاره به صنعت آلومینا در منطقه جاجرم نوشت: هرکجا صنعت بزرگی فعال است مخاطرات فراوانی را به ارمغان می آورد و مردم شهر و شهرستانی که صنعت درآنجا مستقر است رابیش از پیش به خطر می اندازد.مخاطرات زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی از جمله مواردی است که می توان به آن اشاره کرد.

وی در ادامه نامه خود به دستور رئیس جمهور به سرپرست وزارتخانه صمت مبنی بر بهره گیری مناسب تر از معادن کشور  و تدوین برنامه یکدست و روشن در فعالیت معادن اشاره کرد و افزود: این دستور برای هر شنوده ای جذاب و گوش نواز است . ولی آیا می دانید صنعت آلومینا که اخیرا شمس آلومینیوم تیز به آن اشاره شده است فقط و فقط کوه ها و تپه های جاجرم را به دره های به عمق چند ده متری و در برخی موارد به گفته کارشناسان یکصدمتری تبدیل کرده است؟

نمی شود از  معدن و صنعت گفت در حالی که بر توسعه زیرساخت ها بی اهمیت بود به عبارت دیگر صنعت توسعه می یابد ولی زیر ساخت ها خیر که نتیجه جز فاجعه نخواهد بود. در این نامه امکان پرداخت به جزئیات نیست که اگر فرصتی شود مثنوی هفتاد من کاغذی خدمتتان تقدیم خواهم نمود. 
 نماینده استان خراسان شمالی در شورای عالی استان ها با اشاره به برخی از چالش های ایجاد شده عنوان کرد: تهدید منابع آب زیرزمینی منطقه، درخطر قرار گرفتن حیات وحش منطقه، از بین رفتن جاذبه های گردشگری پس از معدن کاری ها، از بین رفتن پوشش گیاهی و درختان در منطقه معدن ها، چالش سد باطله و عوارض آلایندگی ناشی از آن ، مشکلات بیماری های مرتبط با این صنعت در شهر و شهرستان جاجرم، از بین رفتن مراتع و ایجاد ریزگرد و گرد و غبار از جمله چالش های زیست محیطی و اجتماعی است .


انتهای پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0