دوشنبه, 12 خرداد 1399
نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها:
مازندران همچنان در وضعیت قرمز
دولت به خانواده‌هایی که ضرر مالی دیده‌اند کمک مالی کند
۲۰۶۷۸
 ۱۳۹۸/۱۲/۲۷ 
۱۲:۱۶:۱۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

آقامیری بابیان اینکه همچنان وضعیت استان مازندران بحرانی و قرمز است از مردم ایران خواست سفرهای خود به این استان را به زمان دیگری موکول کنند.

 

سید علی آقامیری نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به وضعیت استان مازندران در رابطه با شیوع ویروس کرونا گفت: استان مازندران ازجمله استان‌هایی بود که از روز اول شیوع ویروس کرونا در ایران وضعیت حادی داشت. متأسفانه مدیریت کشوری در کنترل شروع ویروس کرونا عملکرد خوبی نداشت و این سبب شد کل کشور درگیر این ویروس شود. هرچند مدیریت استانی خوشبختانه عملکرد نسبتاً خوبی داشت و با تعطیلی به‌موقع ادارات، فعال شدن شهرداری‌ها برای ضدعفونی کردن اماکن عمومی، بستن راه‌های ورودی به استان و هشدارهای لازم به مردم توانست تا حدودی سرعت شیوع بیماری را کنترل کند.

 

آقامیری ادامه داد: پس از انجام اقدامات استانی سرعت شیوع ویروس کندتر شد اما با بازگشایی راه‌های استان سرعت ابتلا به ویروس کرونا در بین مردم استان افزایش یافت؛ اما خوشبختانه با پیام رهبری در رابطه با ورود نیروهای مسلح برای مبارزه با ویروس کرونا ورودی­های استان اکنون در کنترل هستند و ورود و خروج کمتری انجام می‌شود.

 

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها افزود: بر اساس آمار رسمی تا به امروز تعداد 1,278 نفر به بیماری کرونا در استان مازندران مبتلا شده‌اند که البته با توجه به اینکه وضعیت روستاهای دوردست در استان هنوز مشخص نشده است و اطلاعات دقیقی در دست نیست ممکن است آمار مبتلایان و فوت‌شدگان بیشتر از آمار رسمی باشد.

 

وی در خصوص مداوا و کفن‌ودفن مبتلایان به ویروس کرونا گفت: با توجه به پروتکل وزارت بهداشت در خصوص دفن فوت‌شدگان براثر ابتلا ویروس کرونا، در استان مازندران نیز ترتیبات خاصی در نظر گرفته شده است به این صورت که کسانی که با اعلام وزارت بهداشت براثر ابتلا به ویروس کرونا فوت می‌شوند توسط نیروهای ویژه و در مکان‌های مخصوص دفن می‌شود. افرادی هم که به‌صورت عادی و براثر بیماری‌های دیگر فوت کرده‌اند در آرامستان‌های شهرها و روستاها اما بدون حضور خانواده و مردم دفن می‌شود. خوشبختانه مردم هم در این زمینه همکاری‌های مناسبی داشته و این مسائل را رعایت می‌کنند.

 

وی در خصوص هزینه کفن‌ودفن افراد فوت‌شده براثر ابتلا به ویروس کرونا گرفت: تا امروز دستورهایی برای رایگان شدن کفن‌ودفن فوت‌شدگان داده شده است اما هنوز اعتبار مشخصی برای این کار تخصیص نیافته است بنابراین هزینه کفن‌ودفن به عهده مردم است. هرچند استاندار مازندران پیگیری‌های زیادی در این زمینه داشته است اما فعلاً به نتیجه قطعی نرسیده‌اند. البته شهرداری مرکز استان تنها هزینه‌هایی که برای کفن‌ودفن انجام داده است را می‌گیرد و هزینه اضافه دریافت نمی‌شود.

 

وی با تقدیر از همکاری مردم گفت: خوشبختانه در سطح استان مازندران ۷۵ درصد فعالیت‌های شهری تعطیل است و ۲۵ درصد فعالیت باقی‌مانده نیز شامل نانوایی‌ها، سوپرمارکت‌ها و مراکز ارائه خدمات و تأمین‌کننده مایحتاج عمومی مردم باز هستند. همچنین بازارهای روز و هفتگی تعطیل‌شده‌اند و بازارهای عادی هم به دلیل عدم حضور مردم عملاً تعطیل هستند.

 

آقامیری بابیان اینکه برای شکست ویروس کرونا باید زنجیره‌های انتقال را قطع کرد، توضیح داد: گردش جمعیت در کشور سبب افزایش شیوع بیماری می‌شود و تعداد بیشتری از مردم را درگیر می‌کند ازاین‌رو به‌عنوان نماینده مردم استان مازندران از مردم عزیز کشور درخواست می‌کنم به مازندران نیایند. چه کسانی که در این استان ویلا خریداری کردند و چه کسانی که به‌صورت گذرا برای مسافرت به این روستا می‌آیند سفر خود را تا پایان شیوع ویروس کرونا به تعویق بیندازند.

 

وی ادامه داد: سفر به استان مازندران سبب افزایش ابتلا به این ویروس شده و آمار مرگ‌ومیر را افزایش می‌دهد ازاین‌رو تقاضا داریم مردم عزیز کشورمان این موقع سال را برای سفر به استان مازندران انتخاب نکنند چراکه هم باعث زحمت مردم استان مازندران می‌شوند، هم نمی‌توانیم به‌صورت درست از آن‌ها پذیرایی کنیم و هم ممکن است خودشان در سفر به این بیماری مبتلا شوند که خطرات جانی و مالی زیادی بر در پی دارد.

 

 

 

نماینده استان مازندران در شورای عالی استان‌ها، بابیان اینکه استان مازندران جزو استان‌های اعلام‌شده که ممنوعیت سفر دارند گفت: خوشبختانه استاندار استان و مسئولان استانی به‌ویژه میراث فرهنگی و دادستانی استان اعلام کردند که تمامی هتل‌ها، مسافرپذیرها و ویلاهای اجاره­ای تعطیل بوده و در صورت تخطی برخورد قانونی با آن‌ها خواهد شد از سوی دیگر اداره کل اوقاف استان تمام امامزاده‌ها را به‌صورت تعطیل در آورده است که جای تشکر و قدردانی دارد.

 

وی بابیان اینکه دولت باید در کنار مردم باشد تصریح کرد: خوشبختانه مردم همکاری خوبی داشته‌اند و بیشتر مردم در خانه مانده‌اند اما در خانه ماندن به معنای این نیست که هزینه‌ای ندارند. بسیاری از مردم منتظر اسفند بودند تا هزینه‌های خانواده را تأمین کنند که با شیوع ویروس درآمد آن‌ها تحت تأثیر قرار گرفت. ازاین‌رو از دولت درخواست می‌کنیم که اعتباری را برای تأمین زندگی مردم در نظر بگیرد تا خانواده‌ها دچار مشکلات مالی نشوند.

 

آقامیری در پایان با تشکر از پزشکان، پرستاران، کادر درمانی، نیروهای آرامستان ها، نیروهای خدماتی شهرداری‌ها و مردم به خاطر همکاری و ازجان‌گذشتگی خود برای مبارزه با ویروس کرونا تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد شیوع این بیماری در آینده‌ای نزدیک به پایان برسد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0