دوشنبه, 12 خرداد 1399
مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران:
4300 آتش‌نشان تهران در انتظار لایحه شورای عالی استان‌ها
۲۰۶۷۶
 ۱۳۹۸/۱۲/۲۶ 
۱۰:۵۶:۴۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برخی از آتش‌نشانان در شهرداری تهران بیمه تأمین اجتماعی دارند و مشمول 10 سال سنوات ارفاقی می‌شوند اما 4300 نفر از آتش‌نشانان تحت پوشش بیمه شهرداری تهران هستند و به آنها فقط 5 سال سنوات ارفاقی داده می‌شود. 

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها؛ مهدی داوری مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی شهر تهران در خصوص بیمه آتش نشان ها گفت: افرادی که مشمول بیمه تأمین اجتماعی هستند بر اساس قانون مجلس می‌توانند با 20 سال خدمت خود را با 30 روز حقوق بازنشسته کنند اما آتش‌نشانانی که تحت پوشش صندوق بازنشسته شهرداری هستند بنا به قانون مصوب 5 سال به آنها سنوات ارفاقی داده می‌شود این افراد باید 23 سال کار کنند.

 

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران ادامه داد: چرا گفتیم این افراد باید 23 سال کار کنند؟ به این دلیل است که 2 سال سربازی آنها حساب و 5 سال هم به آنها سنوات ارفاقی داده می‌شود در نتیجه با 23 سال کار می‌توانند 30 روز حقوق دریافت کنند.

 

وی به قانون مجلس اشاره کرد و گفت: در قانون مجلس فقط آتش‌نشانانی که بیمه تأمین اجتماعی دارند می‌‌توانند از سنوات ارفاقی 10 سال استفاده کنند.

 

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران به پیگیری‌های سازمان‌آتش‌نشانی در خصوص انجام 10 سال ارفاقی برای آتش‌نشانان اشاره کرد و گفت: البته بر اساس آیین‌نامه بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور در تهران، آتش‌نشانان تهرانی در گروه سخت و زیان‌آور هستند اما به آنها 5 سال سنوات ارفاقی تعلق می‌گیرد.

 

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری تهران تأکید کرد: خدا شاهد است که بیکار ننشسته‌ایم اما این قوانین از حد ما خارج است اما در حال پیگیری با نهادها و ارگان‌های ذیربط در این زمینه هستیم.

 

داوری با بیان اینکه شورای عالی استان‌ها می‌توانند در این باره لایحه‌ای به مجلس می برد، گفت: در حال حاضر هم آنها در حال تهیه لایحه هستند. اکنون در کمیسیون حقوقی شورای عالی استان‌ها این موضوع در حال بررسی است.

 

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهر تهران با تأکید بر این موضوع که بنده خودم آتش‌نشان هستم، گفت: اگر مجلس قانون دهد ما حتماً اجرا می‌کنیم و هیچ مقاومتی در سازمان نیست.

 

وی با تأکید بر این موضوع که سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران 5400 نفر نیرو دارد گفت: 5 هزار نفر آنها عملیاتی هستند و از این تعداد 700 نفر بیمه تأمین اجتماعی هستند.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شهرداری تهران گفت: بر اساس قانون کشور اگر کسی بخواهد می‌تواند یک بار بیمه خود را تغییر دهد و افرادی که در حال حاضر بیمه شهرداری هستند یکبار بیمه خود را تغییر داده‌اند و این 700 نفر که تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند خودشان این بیمه را انتخاب کرده‌اند. 

 

سخت و زیان‌آور بودن شغل آتش‌نشانی موضوع ماده 76 قانون تأمین اجتماعی در خصوص بازنشستگی پیش از موعد و به عبارتی بازنشستگی در کارهای سخت و زیان‌آور است. آتش‌نشانان جزو مستخدمین شهرداری هستند. آتش‌نشانان مشمول قانون کار برای بهره‌مندی از شرایط بازنشستگی کارهای سخت و زیان‌آور از طریق کمیته‌های بررسی و تطبیق مشاغل سخت و زیان‌آور درخواست خود را مطرح کنند پس از تأیید درخواست آنها در کمیته مزبور رأی کمیته سخت و زیان‌آور به تأمین اجتماعی ارجاع و سابقه آتش‌نشانان با تأیید کمیته جزو مشاغل سخت و زیان‌آور شناخته می‌شود.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0