دوشنبه, 12 خرداد 1399
رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها
شهرهای هوشمند در مدیریت بحران كرونا پیروز شدند
ضرورت هوشمند سازی شهرها بعد از پایان بحران کرونا
۲۰۶۷۳
 ۱۳۹۸/۱۲/۲۴ 
۹:۳۵:۴۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها گفت: شهرهایی که در زمینه هوشمند سازی پیشرو بودند و بخشی از خدمات خود را برون‌سپاری کردند، طبیعتاً در مدیریت بحران کرونا پیروز شدند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، حمید بادامی نجات نماینده استان همدان و رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها اظهار کرد: شهرداری‌ها در روزهای پایانی سال برای آنکه بتوانند منابع مالی خود را تأمین کنند، تخفیف‌هایی را اختصاص می‌دهند و ازآنجایی‌که سال بعد تعرفه‌ها افزایش پیدا می‌کند، بسیاری از مردم در این روزها به شهرداری‌ها مراجعه می‌کنند.

 

وی بابیان اینکه ارائه خدمات الکترونیک در برخی شهرها باعث شد در روزهای شیوع کرونا مردم بتوانند از طریق اینترنت، دفاتر پیشخوان، دفاتر خدمات شهر و به اشکال مختلف کار خود را انجام داده و از تجمع در یک محل بی‌نیاز شوند، افزود: شهرهایی که در این زمینه پیشرو بودند و بخشی از خدمات خود را برون‌سپاری کردند، طبیعتاً در مدیریت این بحران پیروز شدند چون خیلی از شهرها که هنوز به شکل سنتی اداره می‌شوند، مجبور شدند برای اینکه مردم را از شهرداری دور کنند، تخفیف‌های آخر سال را تا سال آینده تمدید کرده یا بخشی از ادارات خود را تعطیل کنند.

 

رئیس کمیسیون آموزش، پژوهش و فناوری شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: تعداد شهرهای پیشرو در امر هوشمند سازی هرچند انگشت‌شمار است اما امید داریم پس‌ازاینکه از بحران کرونا عبور کردیم، تلنگری باشد برای شهرداری‌ها و شوراهای شهر در سراسر کشور تا به سمتی گام بردارند که هوشمند سازی شهر را یک الزام و نیاز بدانند و سیاست‌گذاری‌ها را بر مبنای تشویق مردم به استفاده از خدمات الکترونیک هدایت کنند.

 

وی ادامه داد: زمانی که شورای عالی استان‌ها و شهرهای پیشرو در امر هوشمند سازی تلاش می‌کردند مدیریت شهرها را از شکل سنتی جدا کرده و به سمت شهر هوشمند ببرند، برخی می‌گفتند هوشمند سازی یک کار لوکس است و تا زمانی که کوچه‌هایمان آسفالت نیست چرا باید شهر هوشمند داشته باشیم؟

 

بادامی نجات اضافه کرد: اگر زیرساخت‌های شهر هوشمند آماده شده بود، بیم انتقال و شیوع بیماری کرونا را در مناطق پرخطر کمتر احساس می‌کردیم و با اطلاع‌رسانی مناسب به مردم، می‌توانستیم از ظرفیت شهر هوشمند برای مقابله با شیوع کرونا استفاده کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: بعد از ایجاد زیرساخت‌های شهر هوشمند باید فرهنگ‌سازی و الزامی برای استفاده از این خدمات نیز وجود داشته باشد؛ نمی‌شود خدمات در شهرداری ارائه شود و هم‌زمان از مردم بخواهیم از خدماتی که برون‌سپاری شده نیز استفاده کنند.

 

نماینده همدان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه شهری که زیرساخت‌های هوشمند سازی آن ایجاد شد، باید بخش‌هایی که این خدمات را به‌طور سنتی انجام می‌دهند تعطیل کند، افزود: تجربه قوه قضائیه نمونه شایسته‌ای برای این موضوع است، مردم ملزم شدند خدمات را به‌صورت سیستمی دریافت کنند درحالی‌که در شهرداری‌ها زیرساخت آماده می‌شود اما الزامی برای شهروندان برای استفاده به وجود نمی‌آید.

 

وی با تأکید بر اینکه در این زمینه، شورای عالی استان‌ها سیاست‌گذاری می‌کند اما تحقق آن بستگی به اعتقاد مدیران به هوشمند سازی شهرها دارد، گفت: برنامه پنج‌ساله پنجم و ششم مباحث مربوط به برون‌سپاری، الکترونیک شدن و واگذاری خدمات به دفاتر پیشخوان را پیش‌بینی کرده است اما باید الزام و اعتقاد میان مدیران وجود داشته باشد تا آن را تحقق بخشند.

 

بادامی نجات در رابطه با وضعیت ارائه خدمات الکترونیک در شهرداری همدان نیز به ایمنا گفت: در همدان مانند بسیاری از شهرها نتوانستیم این خدمات را ارائه دهیم چون در حال ایجاد زیرساخت‌ها بودیم به همین دلیل هنوز نمی‌توانیم ادعا کنیم در زمینه هوشمند سازی اقدامات کافی شده است.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0