دوشنبه, 12 خرداد 1399
نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها تاکید کرد:
ضرورت اخذ تصمیمات استانی برای مقابله با ویروس كرونا | با بی تدبیری فشار مضاعف بر كادر درمانی وارد نكنیم| ویروس دروغ اولویت اول
۲۰۶۷۲
 ۱۳۹۸/۱۲/۲۱ 
۱۲:۱۴:۳۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

کیانوش جهانبخش با انتقاد جدی از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: این ستاد به صورت ملی دستوراتی را به استان ها ابلاغ می‌کند ولی وضعیت و شرایط هر استانی با استان دیگر متفاوت است. در این زمینه باید دست مسئولین استانی و مقامات استانی را باز بگذارند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، کیانوش جهانبخش نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه به اندازه کافی از تبعات ویروس کرونا آگاهی بخشی شده است، ضمن تشکر از شهروندان عزیزی که نکات بهداشتی را رعایت می کنند، اظهارداشت: رفتار های پرخطر و بی ملاحظه و حضورهای بی مورد در سطح شهر و تجمعاتی که به هیچ عنوان ضروری نیست؛ آسیب جدی به بقیه وارد می کند.

وی گفت: باید بپذیریم که کوتاهی هایی در مدیریت کشور وجود دارد، باید بپذیریم که برنامه و سیاست های کاری در حوزه های مختلف در زمان بحران وجود ندارد و باید پذیرفت که برخی از مدیران ما بحران‌دوست هستند چرا که از این فرصت استفاده می کنند و در مقابل دوربین ها خود را افرادی پر تلاش نشان می‌دهند تا ضعف های کاری خود را بپوشانند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تاکید کرد: باید بپذیریم که مردم هنوز بر اساس دروغ های گذشته که برخی مسئولین در حوزه های متخلف به مردم گفته اند به آمار و ارقام اعتمادی نمی کنند؛ همین امر باعث عدم همکاری مردم در حوزه های مختلف به ویژه در حوزه سلامت می شود. امید می رود یک همدلی بین مردم و مسئولین شکل گیرد تا به دوره های قبل که مردم به مسئولین اعتماد بیشتری داشتند؛ برگردیم.

رئیس کمیسون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استانها افزود: مردم در قبل از کرونا؛ در حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله کمک های چشمگیری انجام می دادند و همچنین در زمان جنگ تمام دارایی‌های خود را می دادند تا رزمنده ها در جنگ از این مملکت دفاع کنند. این در حالی است که در زمان فعلی به شوخی یا جدی می گویند یک پتو هم حاظر نیستند به دست برخی از ارگان ها بدهند. این حاصل دروغ گویی در برخی از حوزه هاست. امید می رود که در وهله اول ویروس دروغ از کشورمان رفع شود و بعد ویروس کرونا .

وی با انتقاد جدی از تصمیمات ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا گفت: این ستاد به صورت ملی دستوراتی  را به استان ها ابلاغ می‌کند ولی وضعیت و شرایط هر استانی با استان دیگر متفاوت است. در این زمینه باید دست مسئولین استانی و مقامات استانی را باز بگذارند تا تصمیم منطقه ای اخذ کنند و با توجه به شرایط منطقه بتواند فعالیت های خود را انجام دهند. نمی شود که یک نفر در تهران نشسته باشد و احتمالا خودش و خانواده وی نیز ایزوله باشند و یک نسخه واحدی را برای کل کشور تجویز کند.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استان ها استان متبوعش را مانند یک ایران کوچک دانست و افزود: در حال حاضر اقوام و طوایف عزیزی در این استان زندگی می کنند که مراودات بین استانی دارند واقوام خود را به این استان می آورند بدون اینکه نظارتی وجود داشته باشد و نگران هفته های آتی هستیم.

جهانبخش با بیان اینکه شاید موارد ابتدایی ابتلا به کرونا خارج از استان بوده تصریح کرد: اما امروز موارد مبتلایان به کرونا درون استان هستند و شاید اکنون قرنطینه کردن یا کنترل ورود و خروج شهر نتیجه بخش نباشد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان ها افزود: در حال حاضر باید تمهیدات دیگری اندیشید. اگر بخواهیم منتظر تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا باشیم فاجعه در استان رخ می دهد. از سوی دیگر می گویند استان هرمزگان در مسیر ترانزیت کالا قرار می گیرد بنابراین نمی توانیم تردد به استان را محدود کنیم. اما چرا باید مردم هرمزگان همیشه تاوان این بی مسئولیتی ها را بدهند؟ چرا می خواهید حیات اقتصادی کشور را با ایحاد خطر برای هرمزگان حفظ کنید؟

وی با تاکید بر اینکه هیچ چیزی مهمتر از سلامت مردم نیست ادامه داد: اجازه بدهید مسئولان استان با توجه به شرایط خودشان تصمیم بگیرند. استاندار استان تمام تلاش خود را برای مبارزه با کرونا می کنند؛ اما در بسیاری از حوزه ها دست او بسته است.

جهانبخش اضافه کرد: ما از استاندار خواستیم آتش به اختیار عمل کنند و در کنار مردم بایستند. مردم هم از ایشان حمایت خواهند کرد. بی تدبیری ما سبب شده است که شیوع ویروس کرونا در بسیاری از استان ها در آینده به مساله امنیتی تبدیل بشود. تقابل های قومی قبیله ای شکل گرفته است و مشکلات امنیتی به وجود آمده است. اگر مسئولان وظیفه خود را درست انجام دهند مردم به‌صورت آتش به اختیار و خودسر عمل نمی‌کنند تا افزون بر مشکل شیوع ویروس مشکلات دیگری هم‌شکل بگیرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و روستایی شورای عالی استان ها ادامه داد: خواهشمندیم که مسئولین که در سطح کشور تصمیم می گیرند؛ دست مقامات استانی را باز بگذارند که براساس شرایط منطقه و استان بتوانند تصمیم گیری کنند. آیا اطلاع دارید در مناطق ما هنوز ماسک نرفته و مواد ضد عفونی کننده وجود ندارد؟

روستاهای ما با حداقل امکانات بهداشتی دست و پنجه نرم می کنند که البته این موضوع از امروز نبوده و از دیر زمان این مشکل وجود دارد. کادر درمانی در خط مقدم نهایت تلاش خود را انجام می دهند؛ کاری نکنیم که فشار مضاعف بر آن ها وارد شود.

وی افزود: تعجب می کنم از این که در تهران نشسته اند و برای بندرعباس تصمیم گیری می کنند. بله قبول دارم که یک فرمت کلان کشوری بر اساس قاعده کلی وجود دارد اما اجازه دهید مسئولین استانی تصمیم بگیرند چرا که قطعا شرایط استانی را بهتر درک می کنند.

 

انتهای پیام


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0