سه‌شنبه, 13 خرداد 1399
همایش مدیریت شهری و روستایی شهرستان خمیر با حضور مدیران سازمان شهرداری ها و دهیاری ها برگزار شد
۲۰۵۰۴
 ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ 
۱۴:۲۹:۴۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

همایش شوراهای اسلامی شهرها و روستاها، دهیاران و شهرداران شهرستان خمیر با حضور اسماعیل زیارتی نصرآبادی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی ، حمیدرضا موفق مدیرکل حراست و پدافندغیرعامل سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های وزارت کشور، مدیران کل دفاتر امور روستایی و شوراها و سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری هرمزگان، فرماندار خمیر، بخشداران، شهرداران، دهیاران و اعضای شورای شهر در سالن مجتمع صدر الاسلام بندرخمیر برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، در این نشست دکتر اسماعیل زیارتی نصرآبادی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان اینکه این سازمان در سال 98 شاهد تحولات خوبی در عرصه مدیریت روستایی و شهری کشور بوده، اظهار کرد: در این سال اتفاقات بسیار خوبی در زمینه  بستر سازی برای تصویب قوانین و مقررات مربوط به دهیاری ها رقم خورده که این قوانین و مقررات می تواند بسترساز فعالیت و پویایی بیش از پیش شهرداری ها و دهیاری ها را فراهم کند.

وی با بیان اینکه اعتبارات دهیاری ها در سال جاری بهتراز سال گذشته بوده افزود: سال 98 بهترین وضعیت اعتباری دهیاری در چند سال اخیر بوده وعلیرغم محدودیت های اعتباری، دولت تمامی حمایت خود را از دهیاری ها انجام داده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور اضافه کرد: با همت نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعتبارات ماده 58 قانون تنظیم دوباره به دهیاری ها برگشته و این اعتبارات می تواند از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده  به دهیاری های شهرستان های کمتر برخوردار کمک زیادی نماید.

زیارتی نصرآبادی ادامه داد: طلایی ترین سال دهیاری ها از منظر قوانین و مقررات نیز سال 98بوده و سازمان  شهرداری ها و دهیاری های کشور در ابتدای سال توانسته معافیت مالیاتی دهیاری ها را اجرا و در ادامه آیین نامه اجرایی قانون شوراها و استخدامی دهیاری ها را اصلاح کند.

این مقام مسوول تصریح کرد: در سال جاری قانون مالیات بر ارزش افزوده اصلاح  و سهم دهیاری ها در این قانون افزایش پیدا خواهد کرد.

وی در خصوص چارت سازمانی دهیاران نیز گفت: تورم نیروی انسانی، یکی از تجربه های ناموفق در شهرداری های سراسر کشور بوده که ما از این اتفاق در دهیاری ها جلوگیری کرده اما براساس آیین نامه استخدامی دهیاری ها این اجازه را داریم که ساختار و تشکیلات دهیاری ها را متناسب با درجه دهیاری ها ابلاغ کنیم .

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های وزارت کشورادامه داد: در گام اول در دو ماه آینده ساختار دهیاری های 5 و 6 را که در حد شهرداری های کوچک هستند ابلاغ خواهیم کرد و برای سایر دهیاری ها به  دنبال یک ملاحظات تشکیلاتی مشترک هستیم.

وی در خصوص امنیت شغلی دهیاران نیز گفت: در زمینه امنیت شغلی دهیاری ها در چارچوب نهاد غیردولتی نیز قوانین مناسبی اعمال شده که در آینده نزدیک دهیاری ها و خانواده کارکنان دهیاری از ثمرات اجرای این قوانین منتفع خواهند شد.

زیارتی نصرآبادی همچنین گفت: اگر قرار است دهیار جدیدی انتخاب شود یکی از شرایط برای انتخاب دهیار جدید، سابقه فعالیت در دهیاری است که این کمک می کند که شوراها از دهیاران موجود استفاده کند.

این مسوول در خصوص بیمه دهیاران پاره وقت گفت: بیمه دهیاران پاره وقت  یکی از برنامه های جدی ماست ولی مشکل تامین اعتبار آن است و نیازمند 52 میلیارد تومان بودجه نیاز می باشد که در حال رفع این مشکل هستیم.

وی ادامه داد: در اولین گام آیین نامه اجرایی شوراها اصلاح شده و در آن سقف دهیاری های تمام وقت را از 1500 نفر به 1000 نفر تقلیل یافته است که در این زمینه 4000دهیاری تمام وقت به مجموع دهیاری افزوده می شود.

زیارتی نصرآبادی در خصوص تسهیلات کم بهره به دهیاری ها نیز گفت: ما هرگونه کمک و همکاری برای هر طرحی که باعث رونق و اشتغال روستاها می شود انجام خواهیم داد و دهیاری ها می توانند 3 برابر بودجه خود، با یکسال تنفس و چهار سال بازپرداخت تسهیلات کم بهره دریافت کنند.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در ادامه بیان کرد: این سازمان در راستای تجهیز دهیاری ها به ماشین آلات عمرانی و خدماتی و پرداخت تسهیلات برای ایجاد درآمد پایدار برای دهیاری ها ، آماده هرگونه همکاری با دهیاری های شهرستان خمیر است که با ایجاد منابع درآمدی پایدار در زمینه های صیادی، گردشگری، دامپروری، کشاورزی و سایر زمینه های متناسب با مزیت های رقابتی و نسبی منطقه، گام مهمی در جهت خودکفایی دهیاری ها و وابستگی کمتر آنان به منابع دولتی خواهد بود.

وی هزینه دهیاران کوچک و کم جمعیت را یکی از دغدغه های سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور عنوان کرد و گفت: ما برای این کار در سال جاری برای اولین بار براساس قانون از طریق بودجه سوخت و دستورالعمل مشترک بین سازمان شهرداری و دهیاری و سازمان مدیریت تنظیم شده که براساس این دستورالعمل 50 درصد بودجه و بدون احتساب جمعییت بین تمام دهیاری ها تقسیم می شود و 50 درصد دیگر براساس سرانه جمعییت توزیع می شود که دهیاری های کوچک از این موضوع منتفع خواهند شد.

این مقام سازمان دهیاری و شهرداری کشور درپایان ابراز امیدواری کرد با ایجاد این مزیت ها بتوانیم گام موثری در رونق اقتصادی روستاها و ماندگاری جمعیت  روستایی برداریم.

 

انتهای پیام/2

 

 

 


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0