دوشنبه, 12 خرداد 1399
نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها:
خسارات وارده به كشور ناشی از وقوع سیل در دهه اخیر 250 درصد رشد كرده است
آموزش مردم تأثیر چشمگیری در کاهش خسارت‌های ناشی از سیل دارد
۱۹۲۸۴
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ 
۱۵:۹:۱۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

بخشی زاده بابیان اینکه در دهه اخیر خسارات ناشی از سیل در کشور 250 درصد رشد داشته است عنوان کرد: آموزش مردم می‌تواند در کاهش خسارت‌های ناشی از سیل مؤثر باشد.

 

تاج محمد بخشی زاده نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه ۵۵۲ سیل در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در کشور رخ داده است، گفت: بسیج و آموزش مردم درباره چگونگی مقابله با سیل ضروری است. راهکارهای پیشگیری باعث کاهش خسارات جانی و مالی خواهد شد؛ بنابراین این با توجه به اینکه سیل سالانه چندین قربانی می‌گیرد. تغییرات اقلیم در خاورمیانه مشکلات جدی رقم خواهد زد و مشکل آینده کشور سیل و طوفان و خشک‌سالی خواهد بود لازم است مردم نسبت به این بلایا آموزش‌های لازم را ببینند.

 

 بخشی زاده بابیان اینکه وقوع بلایای طبیعی مانند باران‌های شدید و سیل‌آسا پیامدهای گرم شدن زمین هستند، ادامه داد: نقش باران‌های شدید در ایجاد ذخایر آبی خیلی اندک بوده و تنها باعث فرسایش خاک و انواع آسیب‌ها می‌شود؛ بنابراین نزولات آسمانی در زمان نامناسب موجب نابودی کشاورزی و باغداری و افزایش خسارات است.

 

 نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها توضیح داد: سیل به عوامل مختلفی ازجمله مشخصات توپوگرافی، ژئومتریک، ویژگی‌های هیدرومتری، وضعیت پوشش گیاهی سطحی و کاربری اراضی و وضعیت هواشناسی در حوضه آبریز بستگی دارد که با شناخت این ویژگی‌ها می‌توان اقدامات پیشگیرانه‌ای در مواقع وقوع سیل انجام داد و برای وقوع سیل و رانش زمین آماده بود و از آموزش مناسب مردم و امدادرسانان اطمینان حاصل کرد.

 

وی دیوار سازی در سیل گاه‌ها، تعیین حریم بستر جریانی و حریم طغیان رودخانه‌ها را عامل مهمی در جهت جلوگیری از ورود سیل به مناطق مسکونی دانست و عنوان کرد: در سال‌های گذشته استان‌های شمالی و سیستان و بلوچستان بیشتر درگیر سیل بودند اخیر در بیشتر مناطق کشور درگیر موضوع سیل شده‌اند.

 

بخشی زاده اصلی‌ترین بلایای طبیعی حال حاضر کشور معرفی کرد و گفت: بیشترین میزان مرگ‌ومیر در جریان وقوع سیل بی‌احتیاطی‌ها و عدم توجه به هشدارهاست.

 

نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها افزود: علاوه بر تلفات انسانی خساراتی ازجمله آب‌گرفتگی منازل و اماکن مسکونی و صنعتی، آب‌گرفتگی مزارع و از بین رفتن محصولات کشاورزی، تلفات دامی، تخریب تأسیسات زیربنایی نظیر جاده‌ها، پل‌ها و خطوط انتقال برق و شبکه‌های آب و گاز نیز از دیگر مصائب وقوع سیل است.

 

 وی در خصوص امدادرسانی در مناطق سیل‌زده نیز بیان داشت: امدادرسانی می‌بایست مطابق با وضعیت جغرافیایی مناطق سیل‌زده صورت گیرد و اقلام مصرفی موردنیاز نیز باید بر اساس واقعیت‌ها و نیازهای مردم درگیر در سیل ارزیابی و ارسال شود.

 

 بخشی زاده بابیان اینکه تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی سبب افزایش خسارات سیل شده است عنوان کرد: طبق آمار سازمان ملل متحد در میان بلایای طبیعی سیل و طوفان بیشترین تلفات و خسارات را به بشر وارد کرده به‌طوری‌که در چند دهه میزان خسارات ناشی از سیل و توفان بالغ‌بر ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است. این امر در کشور ما نیز صادق است و در سال­های گذشته حدود ۷۰ درصد اعتبارات سالانه برای کاهش اثرات بلایای طبیعی صرف جبران خسارات ناشی از سیل شده است.

 

نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: باید توجه داشت به دلیل بهبود روش‌های ساخت‌وساز و رعایت ضوابط و مقررات می‌توان ایمنی سازه‌ها و تأسیسات را در مقابل خطراتی چون سیل و زلزله افزایش داد. متأسفانه روند توسعه در کشورهایی مانند ایران سبب تخریب محیط‌زیست و منابع طبیعی شده است و خسارات سیل رو به افزایش است. رشد ۲۵۰ درصدی خسارات ناشی از سیل در کشور در دهه گذشته معین این مدعاست.

 

 وی بابیان اینکه بسیج مردمی و آشنایی مردم درباره چگونگی مقابله با سیل به همراه امداد و نجات کارآمد در کاهش تلفات و خسارات در زمان وقوع سیل دارد عنوان کرد: در مواقع وقوع سیل مردم بومی مناسب‌ترین افراد برای ارائه کمک هستند و جدی گرفتن توصیه‌های ایمنی مثل پناه گیری در دامنه‌های بلند، کاهش آمدوشد از طریق خودرو در مناطق سیل‌خیز و توجه به عوامل هشداردهنده می‌تواند خسارات سیل را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

بخشیدن افزود: تلاش برای برگرداندن اوضاع به حالت قبل نیازمند کمک‌های مردم و دولت است. به این معنی که مشارکت در تقسیم هزینه‌ها بین دولت و مردم، ورود بیمه‌ها و تأمین بخشی از هزینه‌ها توسط دولت و بخشی دیگر توسط مردم می‌تواند هزینه آسیب‌ها را کاهش داده و قابل‌تحمل‌تر کند.

 

عضو شورای شهرستان کلاله اضافه کرد: اقداماتی همچون برگزاری کارگاه‌های آموزشی، توزیع جزوات آموزشی و فعال کردن رسانه‌ها می‌تواند مردم را به مشارکت بهتر و بیشتر جهت مدیریت بحران در زمان وقوع سیل آماده کند.

 

عضو شورای استان گلستان با اشاره به سیل اخیر این استان گفت: در سیل اخیر استان گلستان در دو شهرستان گمیشان و آق‌قلا روند تخلیه روان آب‌ها به‌صورت شبانه‌روزی از بخش­های مختلف شهرها صورت گرفت و با احداث کانال‌ها و برش جاده گمیش تپه به اینچه برون آب به سمت کانال هدایت و سپس وارد تالاب گمیشان و دریای مازندران انتقال یافت. لایروبی گرگان رود عامل مهم دیگری برای انتقال آب بود. انفجارهای انجام‌شده و لایروبی کانال‌ها و بستر دریا انتقال آب را تصریح کرد.

 

 وی ادامه داد: همچنین ارائه خدمات از سوی گروه­های ثابت و سیار دانشگاه علوم پزشکی، نیروهای ارتش و سپاه از طریق برپایی بیمارستان‌های صحرایی صورت گرفت.

 

 این عضو شورای عالی استان‌ها همدلی و همراهی نهادهای مختلف و مردم در سیل اخیر استان گلستان را مهم ارزیابی کرد و توضیح داد: این همکاری که با شرکت نهادهای مردمی، دولتی، نظامی، دانشگاهی و خیرین سبب پیشرفت کارها شد.

 

 بخشی زاده در خصوص خسارات واردشده به مردم مناطق سیل‌زده در استان گلستان عنوان کرد: ۲۷۰ هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی استان زیرآب رفته که ۱۱۰ هزار هکتار ۱۰۰ درصد از بین رفته و بیش از ۱۰ هزار دام سبک و سنگین تلف شدند. همچنین ۳۵۰ واحد صنعتی آسیب دیدند و زیرساخت‌های شهرک صنعتی شهرستان‌های آق‌قلا و گمیشان خساراتی وارد شد.

 

نماینده استان گلستان در شورای عالی استان‌ها افزود: برآوردها حاکی از خسارت ۴۸ هزار میلیارد ریالی به استان گلستان است. ۱۷ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی آسیب‌دیده ۷ هزار و ۳۰۰ واحد کاملاً تخریب‌شده‌اند.

 

وی رعایت اصول ساخت‌وساز ازجمله جلوگیری از ساخت‌وساز در حریم رودخانه‌ها و مناطق سیل‌خیز را در کاهش خسارات سیل مؤثر دانست و تصریح کرد: مردم می‌توانند با استعلام ساده‌ای از مراکز مربوطه این مسائل و قوانین را رعایت کنند. همچنین مردم می‌توانند با بیمه کردن جان و مال خود به امید جبران خسارت احتمالی پس از وقوع بلایای طبیعی باشد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0