دوشنبه, 12 خرداد 1399
نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها:
ظرفیت‌های گردشگری سیستان و بلوچستان ناشناخته مانده است
معرفی ظرفیت‌های گردشگری سیستان و بلوچستان وظیفه صداوسیما است
۱۹۲۸۰
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ 
۱۴:۲:۳۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

گرگیج بابیان اینکه ظرفیت‌های بی­شمار گردشگری سیستان و بلوچستان ناشناخته مانده است گفت: صداوسیمای استان در عمل به وظیفه خود که معرفی ظرفیت‌های گردشگری سیستان و بلوچستان است کوتاهی می‌کند.

 

شه بخش گرگیج نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری استان سیستان و بلوچستان گفت: استان سیستان و بلوچستان با توجه به وسعت زیاد آن ظرفیت‌های گردشگری بی‌شماری دارد و تنها محدود به حوزه شهرها یا ساحل نیست بلکه در روستاها و بیابان‌های این استان ظرفیت‌های چشمگیر و بیشمار گردشگری وجود دارد.

 

گرگیج ضمن آسیب‌شناسی ضعف صنعت گردشگری در این استان بیان کرد: نکته اولی که در زمینه عدم توسعه گردشگری این استان باید گفت معرفی نشدن این ظرفیت‌هاست. بسیاری از مردم ایران و جهان به‌درستی نمی‌دانند استان سیستان و بلوچستان چه ویژگی‌ها و ظرفیت‌های برای گردشگری دارد. تنها اطلاعات محدودی از بندر چابهار و ساحل چابهار وجود دارد درحالی‌که گردشگری استان محدود به این‌ها نیست.

 

وی افزود: جنگل‌های مقاوم به گم آبی، کوه‌های مریخی و مینیاتوری، ساحل بکر و دست‌نخورده، کویر، روستاهای جذاب و دیدنی و ... از ویژگی‌های گردشگری استان است. به‌نوعی می‌توان گفت هر آنچه ازنظر گردشگری در تمام ایران وجود دارد در این استان یکجا جمع شده است که گردشگران می‌توانند با صرف زمانی نسبتاً کم جنگل؛ کویر، کوه، دریا و معماری روستایی را یکجا دید.

 

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها با انتقاد از عملکرد صداوسیما در این زمینه گفت: صداوسیما یکی از مهم‌ترین رسانه‌هایی است که می‌تواند با استفاده از امکانات و توانایی‌های فنی و زیرساختی خود در شناساندن این ظرفیت‌ها به مردم ایران و جهان نقش مؤثری ایفا کند اما آن‌چنان‌که بایدوشاید به این وظیفه عمل‌نکرده است و نتوانسته‌ایم از این امکان به‌درستی استفاده کنیم.

 

گرگیج افزود: نکته بعدی نبود زیرساخت‌های مناسب در استان است. متأسفانه راه‌های استان کیفیت بسیار پایینی دارد به صورتی که بزرگراه‌های ما که تنها اسم بزرگراه دارند هم‌تراز با راه‌های روستایی هستند. تنها در ده روز ابتدای آبان ماه 20 نفر در جاده‌های جنوب استان براثر تصادفات جاده‌ای کشته‌شده‌اند. جاده‌های جواب گوی نیاز مردم نیست. با توجه به معافیت از تحریم بندر چابهار کالای زیادی از این بندر وارد کشور می‌شود و ماشین‌های سنگین جاده­ها را پر می‌کنند و خطر تصادف افزایش پیدا می‌کند.

 

نماینده ستان سیستان و بلوچستان تأکید کرد: زمانی که دولت زیرساخت‌ها را ایجاد کند سرمایه‌گذار بخش خصوصی نیز سرمایه خود را به منطقه می‌آورد و همین باعث سوددهی صنعت گردشگری در این استان می‌شود و بخش زیادی از مشکل اقتصادی منطقه را برطرف می‌کند.

 

وی بابیان اینکه یکی از ویژگی‌های مهم گردشگری استان سیستان و بلوچستان خون گرمی و مهربانی مردم این منطقه است گفت: اگر گردشگری به مناطق روستایی استان سفر کند با استقبال گرم اهالی مواجه می‌شود که حاضرند گردشگر را در خانه خود پذیرایی کنند و گردشگر اصلاً نیازی به‌صرف هزینه برای اقامت ندارد. این روحیه مهمان‌نوازی مردم سیستان و بلوچستان ظرفیت بسیار بزرگی است که می‌تواند حس رضایت‌مندی را در میان گردشگران ایجاد کند.

 

گرگیج بابیان اینکه توسعه صنعت گردشگری در استان سیستان و بلوچستان می‌تواند روزنه امیدی برای توسعه استان باشد تصریح کرد: در ابتدا نیاز است دولت با اعتبارات ویژه مسیر سرمایه‌گذاری را باز کند و زیرساخت‌های لازم را آماده سازد تا در ادامه سرمایه‌گذار خصوصی نیز ریسک حضور در این منطقه را قبول کند. هرچند با توجه به ویژگی‌هایی که گفتیم ریسک حضور در این استان برای سرمایه‌گذاران بسیار پایین است و بازده زیادی وجود دارد. پس از حضور سرمایه‌گذار خصوصی بومیان منطقه نیز تحریک می‌شوند که فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند و سرمایه‌گذاری‌هایی انجام دهند. این حلقه سبب توسعه استان می‌شود.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0