دوشنبه, 12 خرداد 1399
رئیس شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری مطرح کرد:
عدم ضمانت اجرایی مصوبات شوراهای اسلامی از مشكلات عمومی شوراها
۱۹۲۷۶
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ 
۱۴:۱۸:۲۵

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

غیبی حاجیورعدم ضمانت اجرایی مصوبات شوراهای اسلامی را از مشکلات عمومی گریبانگیر شوراها برشمرد و گفت: قانون گذار شوراهای اسلامی را به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری نظام معرفی کرده و بایستی همانند مصوبات سایر قوا ضمانت اجرایی در میان مسئولین داشته باشد.

خان محمد غیبی حاجیور رئیس شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها با اشاره به هدف از شکل گیری شوراهای اسلامی شهر و روستا اظهارداشت:  در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و آیات قرآن کریم و احادیث،  تاکید و تشویق بر مشورت شده است. درباره حاکمیت مردم بر مردم و اینکه از میان مردم افرادی انتخاب شوند که مشکلات خودشان را حل کنند، نیز به وضوح مشاهده می شود. با تفسیر آیاتی از قران کریم که در خصوص مشورت و شور بیان شده به این نتیجه می رسیم که تصميم ‏گيري ‏ها بر اساس استفاده از آراء  صاحب نظران یقیناً مثمرثمر خواهد بود.

وی با بیان اینکه با نگاهی كلي به مجموعه این آیات و احادیث، مي‏توان جايگاهي براي حاكميت ملي در مباني ديني يافت و آن را ارج نهاد گفت: قبول اين امر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران از سوي خبرگاني كه متشکل از صاحب‏نظراني در فقه و علوم اسلامي هستند خود دليل واضحی بر توجه ويژه به جايگاه مردم در نظام اسلامي و در حقوق اساسي اسلام است. جايگاهي كه به سادگي نمی توان از كنار آن گذشت و آن را كوچك شمرد. لذا نحوه شکل گیری شوراهای شهر و روستا  بر همین  اساس  بود که بتوانند پاره ای از مشکلات مردم توسط آنها حل شود.

رئیس شورای اسلامی استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به نقش شوراهای اسلامی پایه و فرادست در کشور بیان کرد: از مهم ترین و اصلی ترین نکات مثبت انتخابات، حضور و مشارکت آگاهانه مردم در پای صندوق های اخذ رای است. مردم در انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی همانند دوره های گذشته با مشارکت و حضور حداکثری، بارزترین نماد مردم سالاری دینی  را به نمایش گذاشته و به خلق جامعه  یکصد و بیست هزار نفری شوراهای اسلامی اقدام کردند .

در همین راستا بخش اول مردم سالاری که حضور پررنگ مردم در انتخابات بود با موفقیت خاتمه و بخش دوم  که فعالیت شوراهای اسلامی شهر و روستا را شامل می شود با مشکل مواجه  شده است. چرا که  در کنار وظایفی  که قانون گذار بر عهده شوراهای اسلامی گذاشته گاهاً مسائل و مشکلاتی رخ داده که نیل به این اهداف و وظایف را برای جامعه شورایی دشوار کرده و علیرغم ارتباط نزدیکی که شوراهای اسلامی با مردم حوزه انتخابیه خود داشته در حل معضلات با بن بست مواجه شده که این خود موجبات نارضایتی از شوراهای اسلامی علیرغم زحمات و پیگیری های فراوان آنها را منجر شده است.

غیبی حاجیور عدم ضمانت اجرایی مصوبات شوراهای اسلامی را از مشکلات عمومی گریبانگیر شوراها برشمرد و افزود: قانون گذار شوراهای اسلامی را به عنوان یکی از ارکان تصمیم گیری نظام معرفی کرده و باید مصوباتی که با مشورت و خرد جمعی در صحن شورا اتخاذ شده همانند مصوبات سایر قوا ضمانت اجرایی در میان مسئولین داشته باشد.

انتهای پیام/2


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0