دوشنبه, 12 خرداد 1399
نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها:
آب‌گرفتگی معابر یكی از مشكلات جدی بیشتر شهرهای كشور است
حفر چاه‌های جذبی راهکاری موقت برای جمع‌آوری روان آب‌ها
۱۹۲۷۵
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ 
۱۴:۱۰:۳۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نماینده البرز در شورای عالی استان‌ها با اشاره به اینکه ساخت‌وسازهای غیرمجاز در مسیر مسیل‌ها و رودخانه‌های کرج باعث جاری شدن روان آب‌ها در سطح این شهر شده، گفت: برای حل مشکل شهرداری برنامه‌هایی در دستور کار دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، حامد صادقیان نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها، درباره مشکلات روان آب‌های شهرستان کرج به شهرستان‌های جنوب این شهرستان، اظهار داشت: امروزه نه‌تنها جمع‌آوری آب‌های سطحی و فاضلاب‌ها در سطح شهرهای استان البرز بلکه در تمامی کشور تبدیل به یک مشکل شده است.

 

وی ادامه داد: اگر مسئولان مدیریت شهری برای روان آب‌های حاصل از بارندگی‌ها در بلندمدت برنامه‌ریزی‌ مناسبی نداشته باشند شاهد اختلال آب‌گرفتگی معابر و اختلال در سطح خیابان‌های شهر‌ هنگام عبور و مرور وسایل نقلیه خواهیم بود.

 

صادقیان با اشاره به اینکه این مشکل ظرف مدت یکی دو سال آینده به پایان نخواهد رسید، افزود: وقتی اصول شهرسازی در شهرهای کشور رعایت نمی‌شود و در مسیر مسیل‌ها و رودخانه‌های فصلی ساخته می‌شوند طبیعی است که با این مشکلات روبه‌رو خواهیم شد.

 

وی عنوان کرد: شهرستان کرج و شهرستان‌های اطرافش، به‌ویژه قسمت جنوبی شهر کرج ازجمله فردیس که شامل مشکین‌دشت، محمد شهر، ماهدشت، شهرستان اشتهارد و شهر اشتهارد قرار دارند که مسیر شیب آبریزی طبیعی زمین به دلیل وجود رشته‌کوه البرز در دامنه شمالی شهرهای استان البرز به سمت جنوب شهر به شکل روان آب خواه‌ناخواه به سمت جنوب حرکت می‌کند.

 

نماینده البرز در شورای عالی استان‌ها، گفت: بسیاری از مسئولان شهرهای استان البرز این مشکل جمع شدن روان آب‌ها را در سطح شهرها با ایجاد سدهای کوچک مخزنی و یا با ایجاد احداث کانال‌هایی آب‌های سطحی جمع‌آوری می‌کنند.

 

صادقیان بیان کرد: همچنین با حفر چاه‌های جذبی که در نقاط مختلف شهر حفر می‌کنند در زمان بارش‌های شدیدی که بیشتر از برنامه‌ریزی دوره 25 ساله یا 50 ساله برنامه‌ریزی می‌شود می‌توانند این روان آب‌ها را مدیریت کرد و با تجمیع این آب در یکجا مثلاً چاه‌ها، در مواقع کم‌آبی بهره‌برداری کنند.

 

وی اضافه کرد: شهر کرج به‌نوعی ساخت‌وساز در آن به شکلی امتداد پیداکرده که منتهی‌الیه جنوب شهر ساختمان‌سازی انجام گرفته است و روان آب‌های حاصل از بارش باران نیز در کانال‌هایی که در کنار خیابان‌ها وجود دارد جاری است. کانال عمده‌ای که بتواند این روان آب‌های سطحی را در سطح خیابان‌ها به خارج از شهر هدایت کند متأسفانه وجود ندارد.

 

صادقیان ادامه داد: در ضلع شمالی شهرستان کرج از شرقی‌ترین قسمت این شهر که عظیمیه است تا غربی‌ترین بخش شهر که محدوده باغستان است، به‌صورت یک نوار ممتد ساخت‌وساز صورت گرفته است. در طی روان آب‌ها و بارش‌هایی که اتفاق می‌افتد خواه‌ناخواه شیب مسیر آب را به آن‌سو هدایت می‌کند و تنها چاره‌ای که اکنون وجود دارد حفر چند چاه جذبی عمیق در چند جای شهر است که بشود این مشکل را حداقل در کوتاه‌مدت مدیریت کرد.

 

 نماینده البرز در شورای عالی استان‌ها به برطرف شدن مشکل روان آب‌ها در سطح خیابان‌های شهرستان‌های استان البرز در درازمدت نیز اشاره کرد و افزود: در درازمدت نیز با برنامه‌ریزی در حوزه هیدرولوژی توسط متخصصان حوزه آب در این زمینه برنامه‌ریزی داشته و طرحی را در این زمینه تهیه کنند که در بارش‌های بعدی در استان شاهد آب‌گرفتگی در سطح خیابان‌ها نباشیم و مردم کمتر دچار مشکل تردد باشند.

 

وی با توجه به اهمیت این موضوع ادامه داد و گفت: بحث روان آب‌های استان البرز بسیار مهم است و جزو اولویت‌های کاری مجموعه مدیریت شهری، شهرداری و شورای شهرها باید قرار گیرد که مطمئناً برای برطرف شدن این مشکل در کوتاه‌مدت حتماً شهرداری کرج برنامه‌ریزی‌هایی در دستور کار دارد اما در بلندمدت ضرورت اجرای طرح جامع هیدرولوژی منابع آب توسط شرکت آب منطقه‌ای استان با همکاری شهرداری کرج است تا این مشکل به‌کلی برطرف شود.

 

حاجی رضا شاکرمی نیز چند روز گذشته دراین‌باره اظهار داشت: در پی بارش‌های شدید باران و آب‌گرفتگی معابر عمومی و انسداد محور‌های مواصلاتی در سال ۱۳۹۶، سبب مسدودی خیابان‌ها و کوچه‌ها و بروز مشکلات عدیده‌ای در رفت‌وآمد شهروندان شد.

 

وی افزود: عملکرد ضعیف شهرداری کرج در آن مقطع موجبات نارضایتی عمومی مردم را فراهم آورد و همچنین بارش باران در فروردین سال ۱۳۹۸ نیز موجب آب‌گرفتگی معابر در نقاطی از شهر و نهایتاً مشکلاتی در تردد شهروندان شده و نارضایتی ایجاد کرد.

 

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز بابیان اینکه بارش باران شدید روزهای اخیر سبب مسدود شدن تعدادی از زیرگذر‌های خیابان‌ها و سرازیر شدن آب‌های سطحی شهر کرج به سمت شهر ماهدشت و انسداد خیابان‌ها و بروز مشکلات بهداشتی و زیست‌محیطی و ورود فاضلاب انسانی به برخی از خیابان‌های آن شهر شد، بیان کرد: این موضوع نشان از عدم برنامه‌ریزی دقیق شهرداری کرج جهت مهار روان آب‌های سطحی دارد.

 

شاکرمی بابیان اینکه کارگروهی متشکل از شهرداری، آبفا و سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط برای رفع مشکلات به وجود آمده تشکیل و ظرف یک ماه برای مهار روان آب‌های سطحی ناشی از بارندگی‌ها چاره‌اندیشی شود، متذکر شد: باید برای رفع مشکلات برخی زیرگذر‌ها به لحاظ ورود آب‌های سطحی و ارائه راهکار و مهار انتقال آب از جنوب شهر به سمت ماهدشت چاره‌اندیشی و نتیجه به این دادستانی منعکس شود.

 

وی گفت: بدیهی است در صورت تداوم این امر و ایجاد خسارت به شهروندان سبب مسئولیت‌ مدنی برای شورا و شهرداری‌ می‌شود و در صورت ایجاد خسارت به زیرساخت‌های شهر به لحاظ اعمال قصور در انجام‌وظیفه منتهی به تضییع، حقوق بیت‌المال و حقوق عمومی برابر قانون و مقررات موجب ایجاد مسئولیت کیفری می‌شود.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0