پنج‌شنبه, 3 بهمن 1398
مرتضی الویری در اجلاس بیست و دوم شورای عالی استان ها مطرح کرد:
اجرای مدیریت یكپارچه شهری موجب تحقق هر چه بهتر حقوق شهروندی می شود
رسیدگی به فساد در شهرها در اولویت مدیریت شهری| ضرورت جایگزینی مدیران سالم با ناسالم جهت جلوگیری از فساد
۱۷۱۲۰
 ۱۳۹۸/۰۶/۱۴ 
۱۳:۳۴:۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رئیس شورای عالی استان ها  گفت: به واسطه مسئولیت خطیر در اداره شهرها، بهتر می دانیم که تداوم حیات «فساد در شهرها» چالشی کلیدی است که رسیدگی به آن اولویت دارد. مدیریت شهری برای حل این معضل، نیاز به «شفاف شدن همه اقدامات و فعالیت‌های خود» دارد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مهندس مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها در اجلاس بیست و دوم این شورا که پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد ضمن تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبداله الحسین علیه السلام با بیان اینکه در سال های اخیر برای شفاف کردن فرایندها تلاش مضاعف صورت گرفته است گفت: یکی از نمونه‌های موفق شفافیت، ساماندهی وظایف شوراهای معماری مناطق در تهران است، که بدون توقف و حذف ساختار، تنها ملزم به ثبت تصمیمات در سامانه شهرسازی شدند که مرحله بعدی شفافیت برای آنان، انتشار عمومی اطلاعات را شامل می‌شود.

 

وی گفت: انتشار مصوبات، قراردادها و معاملات اگرچه مهم است، اما تنها بخشی از این تلاش است و هنوز کافی نیست. ما خوب می دانیم که این اصلاحات زمان بر و دشوار است، اما مسئولیت آن را بر دوش خود می دانیم.

 

رئیس شورای عالی استان ها پیشنهادهای جدی برای کاهش تخلف و فساد در سیستم ها را شناسایی و انحلال گلوگاه‌های فساد، جایگزینی مدیران سالم با ناسالم و تغییر ضوابط و قوانین جهت بهبود شفافیت و مبارزه با فساد دانست که وجود دارد و افزود: انتشار انبوهی از تخلفات که برخوردی با آنها نشده، تنها به عادی‌سازی تخلفات می‌انجامد. لذا، نیاز است تا نهادهای نظارتی همچون قوه قضائیه برای پاسخ به مطالبه‌گری افکار عمومی، تخلفات را پیگیری نمایند. مدیریت شهری نه تنها در این دوره اخیر که در سال های گذشته هم باید پاسخگوی عملکرد خود باشد.

 

الویری بیان کرد: افشاگری ها در چرخه رقابت‌های سیاسی، کارکرد خود را از دست می‌دهند. بدین‌ترتیب، فساد در پله و لایه‌ای عمیق‌تر پنهان‌ می‌شود. یعنی، هرچند افشاگری انجام شود، اما مشکل سیستمی به قوت خود باقی بماند، مسأله فساد کماکان تداوم می‌یابد. لذا مأموریت ما اصلاح فرایندهای فسادزا در همه ساختارها است.

 

به گفته وی؛ تغيير از مديريت ناهماهنگ شهري به مديريت هماهنگ و يكپارچه شهري نه فقط زمینه ساز ارتقای خدمات شهری و اجرای صحیح طرح های توسعه شهری است، بلکه کمک می کند تا نهاد سیاستگذار، مجری و ناظر همگی در کنار هم و به صورت هم افزا فعالیت داشته باشند. مدیریت یکپارچه شهری در ابعاد گوناگونی مانند خدمات شهری، حمل‌ونقل و ترافیک، محیط‌زیست و اقتصاد و طرح های توسعه شهری تأثیرگذار است. واگذاری اختیارات به شهرداری ها باید بر اساس نظامی یکپارچه صورت بگیرد و ابزار اجرا هم به میزان واگذاری وظایف صورت پذیرد. تحقق مدیریت یکپارچه شهری در مقابل مدیریت جزیره ای می تواند برنامه ریزی و بودجه شهرها را هدایت کند و موجب تحقق هر چه بهتر حقوق شهروندی شود.

رئیس شورای عالی استان ها در ادامه سخنان در اجلاس بیست و دوم شورای عالی استان ها تأکید کرد: معنای مدیریت یکپارچه، الزاما در اختیار گرفتن تمامی امور به دست شهرداری ها نیست و می توان در سطوح مختلف و گام به گام مطرح و به عرصه اجرا برسد.

الویری جهت تحقق این ضرورت مهم پیشنهاد کرد: با توجه به دشواری تحقق این امر در همه شهرهای کشور، دولت تدبیر و همکاری های لازم را برای تحقق این امر در سطح پایلوت برای شهرهای مراکز استان و کلانشهرها ایجاد کند.

 

وی با بیان اینکه در شرایط دشواری به واسطه تحریم ها و فشارهای اقتصادی قرار داریم که اگرچه برنامه ریزی برای ما بسیار دشوار شده، اما مسئولیت ما سنگین تر و خطیرتر شده است تصریح کرد: ما به عنوان نمایندگان مردم در مدیریت امور شهرها، خوب می دانیم که همه خدمات شهری ما تحت تأثیر این فشارها قرار گرفته است.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: تجهیز ایمنی و آتش نشانی، تجهیز ناوگان اتوبوسرانی، مترو، حتی بهسازی خیابان و معابر به واسطه تهیه مواد اولیه و بسیاری موارد دیگر اداره شهر را برای ما گران تر و سخت تر کرده است. ما باید با اجماع به سراغ روش های نوآورانه و خلاقانه برویم تا مسائل شهری را کم هزینه تر و سریع تر حل کنیم.

الویری به نیابت از مسئولان و مدیران مدیریت شهری، از تمامی نهادهای علمی و دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد، شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها تقاضا کرد: برای اداره بهتر شهر در این شرایط دشوار اقتصادی همراه شوند. مسئولیت سنگینی بر عهده ماست که تنها با همکاری و همراهی تمامی نهادها محقق خواهد شد.

در همین راستا از همکارانم در مجلس شورای اسلامی و به خصوص کمیسیون اقتصادی نیز تقاضا می کنم که به مدیریت شهری برای اداره بهتر بر مبنای عوارض و بهای خدمات با اصلاحات موردنظر در قانون مالیات بر ارزش افزوده کمک کنند.

 

وی با تاکید بر اینکه مدیریت محلی علاوه بر اینکه عامل مهمی در مشارکت شهروندان در اداره امور است، می تواند با اصلاح برخی رویه ها و امور به بهبود وضعیت خدمت رسانی در شهرها کمک کند و با اشاره به قانون مالیات بر ارزش افزوده گفت: اصلاح در این قانون می تواند سنگ بنای مبارزه با این شرایط دشوار اقتصادی و تحریم ها باشد.

 

رئیس شورای عالی استان ها رونق شهرها را به حضور دانش آموزان و دانشجویان، معلمان و استادانی دانست که شور و نشاط را در شهرها جاری می کنند و افزود: همیشه تلاشمان این بوده که در آستانه مهر و فصل دوباره علم آموزی، شهر و محیط آن را برای علم جویان فراهم کنیم. ضمن اینکه ما در سال های اخیر توانسته ایم یاوران خوبی را از بین نوجوانان و جوانان به عنوان شهردار مدرسه و داوطلب در امور مختلف شهری گردهم آوریم، همچنان مشتاق همکاری ها و همراهی های بیشتر هستیم.

الویری با بیان اینکه باید تلاش کنیم تا آموزش های شهروندی در مدارس ادامه پیدا کند و دانش آموزان در سنین نوجوانی با مفاهیم اساسی حقوق و تکالیف شهروندی آشنا شده و یاریگر ما در ساختن شهری نوآور، به روز و پویا باشند از وزارت آموزش و پرورش درخواست کرد: کتب ویژه آموزش شهروندی و زیست فعالانه و مسئولانه در شهر را برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی تدوین کنند. ما در تدوین این کتاب ها و سرفصل ها هر کمکی که در توانمان باشد را دریغ نمی کنیم؛ زیرا کودکان، نوجوانان و جوانان امروز، صاحبان امروز و فردای شهرها هستند.

 

وی در سخنان خود در اجلاس بیست و دوم شورای عالی استان ها نکته دیگر در خصوص فصل مهر و شروع به کار تحصیل را موضوع عدالت آموزشی در پهنه سرزمینی ایران اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد: رفع تبعیض آموزشی در همه حوزه ها در دستور کار وزیر محترم آموزش و پرورش قرار گیرد.


گفتنی است مهندس مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان ها درابتدای سخنان خود در اجلاس بیست و دوم شورای عالی استان ها مطلبی از کتاب حسین وارث آدم دکتر علی شریعتی  را قرائت کرد .

 

انتهای پیام/2


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0