پنج‌شنبه, 21 آذر 1398
نشست مدیریت شهری و روستایی استان اردبیل با حضور معاون عمرانی وزیر كشور
۱۵۸۷۵
 ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ 
۹:۳۹:۲۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

جمالی نژاد  گفت: توجه به طرح هاي جامع و تفصيلي و رعايت ضوابط زيست محيطي و پیوستهای فرهنگی و اجتماعی در توسعه گردشگری ضروری است

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، گردشگری را یکی از محورهای تامین درآمد پایدار و رونق کسب و کار در شهرها روستاها عنوان نمود و اظهارداشت: ضرورت دارد به توسعه گردشگري و تقويت زيرساختهاي اين حوزه در كنار رعايت ضوابط زيست محيطي و پيوست هاي فرهنگي، اجتماعي و توجه به طرح هاي جامع و تفصيلي توجه نمود.

مهدی جمالی نژاد که پنجشنبه 23 خرداد در جمع شهرداران و اعضای شوراها و دهیاران منتخب استان اردبیل و آيين تكريم و معارفه معاون هماهنگي امور عمراني استانداري اردبيل سخن می گفت، افزود: توسعه گردشگری شهری و روستایی، بوم گردی و اکوتوریسم و تقویت زیرساختهای این حوزه به هیچ وجه نباید موجب آسیب رساندن به طبیعت و بافتهای تاریخی و ارزشمند و از بین رفتن میراث فرهنگی و تاریخی کشورمان شود و مسوولان امر باید با جدیت با این موارد برخود قانونی نمایند.

وی در ادامه گفت: اردبیل از ابعاد مختلفی برای ما اهمیت دارد که برخی از آنها عبارتست از مردم خونگرم و كوشا و انقلابي و خلاق و مهمان نواز، قرارگرفتن در كنار کوهستان سبلان، وجود درياچه ها و جنگل هاي زيبا و چشمه‌های آبگرم منحصر بفرد،‌ يكي از قطب هاي كشاورزي قديمي كشور، وجود آرامگاه شيخ صفي الدين اردبيلي در اردبيل كه يكي از میراث جهانی یونسکو است، هم مرز بودن با جمهوري آذربايجان و امكان صادرات و واردات در استان وجود دارد.

وی تصریح کرد: با توجه به این موارد محورهای توسعه در استان اردبیل متنوع می باشد و از مواردی که به وزارت کشور مربوط مي شود وهمچنین موضوعات مربوط به مدیریت شهری و روستایی حمایت خواهیم کرد.

جمالی نژاد افزود: یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری كشور شامل جنگل ها و كوهستان و چشمه هاي آب گرم در استان اردبیل واقع است و به دليل آب و هوای مطبوع و خنک این منطقه در فصل‌های بهار و تابستان هرساله شاهد افزايش تعداد گردشگران داخلي و خارجي به اين استان هستيم كه موجب فرصت های شغلی، افزایش درآمد عمومی و ارتقای سطح معیشت ساكنان شهرها روستاها و عشاير استان مي شود و مناطق مختلف استان باید ضمن مشخص نمودن مزیت های رقابتی شهرها و روستاها نقشه راه توسعه ای خود را تعیین و در راه اجرا از مشارکت های مردمی و استارتاپ ها و مراکز علمی و پژوهشی بهره بگیرند.

وی با بیان اینکه امروزه رشد صنعت گردشگری در مناطقي كه داراي مواهب خدادادي و زيرساختهاي اين مبحث است،‌ بايد در اولويت مسوولان باشد، گفت: استان اردبيل هم بايد به اين موضوع با هدف کمک به توسعة اقتصادی، اجتماعی وفرهنگی استان در سایه گردشگري و اکوتوریسم توجه لازم داشته باشد. يكي از ظرفيتهاي عمده توسعه استان موضوع گردشگري است و شهرداري ها و دهياريها هم در افزايش نرخ رشد اين حوزه تاثير زيادي دارند.

جمالی نژاد اضافه کرد: براي ایجاد شغل و کاهش مهاجرتها از روستاها به شهرها و از شهرهاي كوچك به شهرهاي بزرگ،‌ ابعاد مختلف گردشگری در استان اردبيل مي تواند از محورهای اصلی تامین درآمد پایدار و توسعه شهرها و روستاها باشد. بنابراين نيازمند توسعه زیرساختهای روستاها و شهرهاي هدف گردشگری، تقويت بوم گردي، ایجاد بازارچه های محلی، بهره گيري از نظرات صاحبان ایده های خلاقانه و استارت آپ‌ها و اطلاع رساني موثر، هم براي جذب گردشگر وهم براي جذب سرمايه گذار، هستيم.

وی با تاکید براینکه در کنار تقویت زیرساختهای گردشگری باید به ضوابط زیست محیطی و طرح های جامع و تفصیلی هم توجه نمود، گفت: انتظار داریم استان های پیشرو در بحث گردشگری، از جمله اردبيل به عنوان يكي از قطب هاي گردشگري كشور، تجربيات موفق خود در حوزه اكوتوريسم و تامين درآمد پايدار را به ساير مناطق منتقل نمايد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستائی وزیر کشور ضمن آرزوی موفقیت برای امامی یگانه معاون هماهنگی امورعمرانی جدید استان اردبیل برخي انتظارات از معاون عمراني جديد استانداري اردبيل را برنامه ريزي براي تسريع حضور ايمن مسافران و گردشگران در مناطق توريستي استان از طريق گسترش شبكه راههاي مواصلاتي، تدوين و اصلاح اسناد راهبردي توسعه استان و همچنين توسعه شهرها و روستاهاي استان، نظارت جدي بر ساخت و سازها و جلوگيري از بروز آسيب به طبيعت زيباي استان در سايه توسعه زيرساختهاي گردشگري، بهره گيري از ظرفيت هم مرزي با جمهوري آذربايجان براي توسعه مديريت شهري و روستايي استان ذکر نمود.

 

انتهای پیام/2


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0