پنج‌شنبه, 21 آذر 1398
نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان ها:
استفاده از كودهای شیمیایی و سموم، تصور غلطی جهت افزایش محصول است
۱۵۸۷۲
 ۱۳۹۸/۰۳/۲۵ 
۱۰:۲۲:۳۰

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

محمودی با بیان اینکه استفاده از کودهای شیمیایی و سموم، تصور غلطی جهت افزایش محصول است، گفت: چرا که مصرف بیش از اندازه کودهای شیمیایی و سموم منجر به خسارت‌های مالی  و بر هم خوردن تعادل عناصر غذایی در خاک شده و نهایتاً منجر به آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌‌شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مهدی محمودی صبح امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری گفت: در سال‌های اخیر کشاورزان از دانش روز کشاورزی جهت تولید بیشتر محصول دور شده و مصرف کودهای شیمیایی را جایگزین آن کرده‌اند.

 

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها، افزود: استفاده از کودهای شیمیایی و سموم، تصور غلطی جهت افزایش محصول است چرا که مصرف بیش از اندازه کودهای شیمیایی و سموم منجر به خسارت‌های مالی  و بر هم خوردن تعادل عناصر غذایی در خاک شده و نهایتاً منجر به آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌‌شود.

 

وی ادامه داد: جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در این زمینه با نگاه تولید ارگانیک و مواد سالم عمل نکرده است و با تشویق به مصرف کود و همچنین اختصاص یارانه به کودهای تک عنصره کشاورزان را از مصرف مواد آلی غافل نگه داشته لذا افزودن مواد آلی به خاک باعث بهبود شرایط فیزیکی و شیمیایی آن شده و همچنین از ورود نیترات، فسفات و آمونیوم به آب‌های زیرزمینی می‌کاهد.

 

محمودی با اشاره به اینکه در زمینه ترویج تولید، کاشت و برداشت مواد سالم از سوی جهاد کشاورزی به کشاورزان نیاز به تلاش بیشتری است، خاطرنشان کرد: استفاده از کودهای اوره و فسفاته بدون توجه به نوع خاک و محصول مورد پرورش هر سال بیش از سال قبل مورد استفاده کشاورزان قرار می‌گیرد که این شیوه باید اصلاح شود.

 

نماینده استان چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: صدور بیش از اندازه مجوز حفر چاه در شهرستان لردگان و کم شدن میزان آب‌های زیرزمینی به جایی رسیده است که این مخازن با چندین سال بارش نیز قابل جبران نیستند و همچنین گیاهان و گونه‌های اصیل گیاهی مانند برنج، گندم و جو در شهرستان لردگان که اصیل و سازگاری با اقلیم منطقه بودند از بین رفته است، این موضوع نیاز به بررسی دارد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0