سه‌شنبه, 29 مرداد 1398
نماینده استان کرمان در شورای عالی استان ها:
مهاجرت 50 درصدی مردم بافت، رابر و ارزوییه به دلیل بیكاری
۱۵۸۰۸
 ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ 
۱۴:۳۳:۵۲

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نماینده کرمان در شورای عالی استان‌ها از مهاجرت 50 درصدی مردم بافت، رابر و ارزوییه به دلیل بیکاری خبر داد.

 

مهرداد امینی‌زاده بیکاری، مشکل معیشت، نبود امکانات خدماتی، تفریحی و پزشکی را دلیل اصلی مهاجرت اعلام کرده بود. این در حالی است که فرماندار بافت با اشاره به شاخص‌هایی که دولت برای اشتغال تعیین کرده، وضع این شهر را در اشتغال‌زایی خوب ارزیابی می‌کند.

 

نماینده کرمان در شورای عالی استان‌ها در توضیح ادعای خود می‌گوید: ۵۰ درصد مردم بافت، ارزوییه و رابر مهاجرت کرده‌اند و واقعیت با رجوع به آمارهای رسمی و غیررسمی قابل اثبات است. 

 

مهرداد امینی‌زاده با بیان این‌که اغلب مهاجرت‌ها به سمت هرمزگان، سیرجان و کرمان است و بخش دیگری هم از روستاها به مراکز شهرها می‌روند، می‌افزاید: علاوه بر بیکاری، بخشی از مهاجرت‌ها به دلیل کمبود امکانات پزشکی، آموزشی، فرهنگی و تفریحی بوده است. دلیل مهاجرت مردم شهرها به شهرهای بزرگ‌تر نبود امکانات رفاهی، خدماتی و نبود اشتغال است. روزانه در فضای مجازی و به صورت تلفنی درخواست‌هایی از سوی مردم دارم. آن­ها می‌گویند اگر شرایط اشتغالشان فراهم شود به بافت، رابر و اروزوییه بر می‌گردند.

 

این عضو شورای شهر بافت به مشکلات خدماتی و آموزشی هم اشاره و اظهار می‌کند: بافت یکی از قطب‌های نخبه‌پرور کشور است، اما نخبگان به دلایل مختلف در این شهرستان کار نمی‌کنند. امکانات رفاهی هم مانند سینما، آمفی‌تئاتر و بوستان در بافت، رابر و ارزوییه وجود ندارد تا مردم بتوانند از آنها استفاده کنند.

 

نماینده کرمان در شورای عالی استان‌ها البته با تاکید بر این‌که فعالیت‌های دولت برای توسعه این شهرها و روستاهایشان را نمی‌توان نادیده گرفت، می‌گوید: با همه این فعالیت‌ها ۳ شهر یادشده بیکاران زیادی دارد. با اقتصاد خرد نمی‌توان شغل پایدار ایجاد کرد، هرچند ممکن است در یک مقطع خاصی این اتفاق بیفتد ولی باید همه جوانب را در نظر داشت. سال ۹۶ اعلام شد سیرجان بالاترین درصد اشتغال را داشته و بردسیر و بافت هم در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند. مشخص است آمار و ارقام با تغییر یک معیار کاملا متفاوت می‌شوند و با یک تغییر یک شهر از پایین جدول به بالای جدول ارتقا پیدا می‌کند. در حال حاضر همت زیادی برای حل شدن مشکل جوانان لازم است. حرف من این است که مشکل اشتغال در ۳ یا ۴ سال به وجود نیامده که در کوتاه‌مدت حل شود.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0