سه‌شنبه, 13 خرداد 1399
عضو کمیسیون امور اقتصادی و برنامه‌وبودجه شورای عالی استان‌ها:
لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده دست كردن دولت در جیب مدیریت شهری است
۱۵۸۰۵
 ۱۳۹۸/۰۲/۲۴ 
۱۴:۳۱:۵۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

ایزدی با انتقاد از لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده بیان کرد: دولت هنوز دست اولش را از جیب مردم بیرون نیاورده است بنا دارد دست دیگرش را در جیب مردمی‌ترین مؤسسات عمومی غیردولتی بکند.

 

علیرضا ایزدی نماینده استان خراسان شمالی و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها با اشاره به لایحه مالیات بر ارزش‌افزوده گفت: لایحه جدید مالیات بر ارزش‌افزوده از طرف دولت به مجلس و کمیسیون اقتصادی رفته و پس از بررسی در آن کمیسیون به صحن رفته و کلیاتش به تائید رسیده است. این لایحه اگر با همین شکل تصویب شود خسارت‌های جبران‌ناپذیری به شهرداری‌ها و شوراها وارد می‌شود و شوراها را تشریفاتی می‌کند.

 

ایزدی ادامه داد: برخی فعالین سیاسی و اقتصادی به راین باورند که برخی افزایش قیمت‌ها ازجمله ارز و... دست دولت است که در جیب مردم رفته برای کسری بودجه، کاری به صحت‌وسقم این تحلیل ندارم ولی با دقت در جزئیات قانون جدید مالیات بر ارزش‌افزوده این نظریه تقویت می‌شود.

 

نماینده خراسان شمالی در شورای عالی استان‌ها اضافه کرد: حالا دولتی که هنوز دست اولش را از جیب مردم بیرون نیاورده است بنا دارد دست دیگرش را در جیب مردمی‌ترین مؤسسات عمومی غیردولتی بکند. در لایحه دولت که با لابی‌های پنهان و آشکار آن‌ها با برخی مؤثرین با زیرکی تمام واژه «عوارض» حذف شده است و به‌جای آن «واژه» مالیات نشسته است. هر کس که حداقل اطلاع بودجه‌ای داشته باشد متوجه می‌شود که جایگزینی واژه جدید چه هدفی دارد.

 

عضو کمیسیون امور اقتصادی و برنامه‌وبودجه شورای عالی استان‌ها بابیان اینکه بله درست است آن‌ها خواسته‌اند با مالیات نامیدن آن‌ها پول‌ها را به خزانه محترم دولت سرازیر بکنند تا قسمتی از کسری بودجه را جبران بکنند، تصریح کرد: آن‌ها گویا نمی‌دانسته‌اند یا نخواسته‌اند که بدانند قانون‌گذاری که نام آن را «عوارض » گذاشته است نیک می‌دانسته عارضه‌ای به وجود آمده لذا باید عوارضش توسط شهرداری دریافت شود تا آن عارضه برطرف شود و موارد ایراد فراوان دیگر که هنوز برطرف نشده است.

 

وی با اشاره به قسمتی دیگر از همین لایحه جدید گفت: پا بر گردن نحیف و نازک شوراها گذاشته شده است و اجازه وضع عوارض را از شوراها گرفته است تا این نهاد محلی مردم را ضعیف و تشریفاتی بکند. لذا با جمیع موارد اشکال از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که نهاد ملی مردم هستند خواهش می‌کنم تا در بررسی جزئیات و با عنایت به دو شوری شدن گزارش کمیسیون اقتصادی مواد (۱، ۷، ۸، ۱۵، ۲۷، ۲۹، ۳۰، ۳۴، ۳۸، ۳۹، ۴۰، ۴۱) اصلاح نمایید. اگر غیرازاین شود دود این آتش علاوه بر چشم مردم و شهرداری و شوراها به چشم کسانی که امید دارند دوباره در اسفندماه ۹۸ از مردم رأی بگیرند هم خواهد رفت.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0