يکشنبه, 5 خرداد 1398
نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان ها تاکید کرد:
ضرورت تعیین محدوده تاریخی شهرهای حاشیه كشور
۱۵۶۱۱
 ۱۳۹۷/۱۲/۲۲ 
۱۰:۳۳:۵

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مصطفی احمدزاده گفت: فقط نباید برای شهرهای بزرگ محدوده تاریخی تعیین شود بلکه باید در این مهم شهرهای کوچک تر کشور هم رسیدگی شوند که بسیار حیاتی هستند.

مصطفی احمدزاده نماینده استان آذربایجان غربی در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها درباره مسائل و مشکلات حوزه میراث فرهنگی اظهارداشت: فقط در شهرهایی چون شیراز، یزد، اصفهان و ... نیست که ما محدوده تاریخی داریم. خیلی از شهرهای کوچک تر با قدمت قابل توجه داریم که ضرورت دارد؛ میراث فرهنگی در تعییین محدوده بافت تاریخی آنها ورود کند.

وی گفت: در صورتی که این امر محقق نشود معدود بناهای تاریخی مان که بسیار ارزشمند و غیر قابل ارزش گذاری هستند از دست خواهند رفت . بناهایی را ازدست خواهیم داد که هیچ وقت نمی توانیم آن را بازگردانیم.

نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استانها با درخواستی از آقای مونسان و مجموعه میراث فرهنگی کشور مبنی بر ورود به مقوله بسیار مهم "تعیین محدوده تاریخی شهرهای حاشیه کشور " گفت: فقط نباید برای شهرهای بزرگ محدوده تاریخی تعیین شود بلکه باید در این مهم شهرهای کوچک تر کشور هم رسیدگی شوند که بسیار حیاتی هستند.

وی گفت: در شهر خودم (مهاباد) از ایشان انتظار دارم که در این مورد عنایت داشته باشند. تلاش هایی معطوف به تعیین محدوده بافت تاریخی شهر در حال انجام است ولی متاسفانه هنوز در مراحل ابتدایی مانده است که ضرورت دارد در به ثمر رساندن آن تسریع صورت گیرد. بدیهی است حراست از جداره تاریخی شهر مهاباد مسلتزم اقدامات پایه ای و اساسی یعنی تعیین محدوده بافت تاریخی است.

نماینده آذربایجان غربی در شورای عالی استان ها با اشاره به جداره تاریخی در اصلی ترین و قدیمی ترین خیابان شهر مهاباد تصریح کرد: این جداره بخش عمده آن (بیش از 90 درصد) در اختیار اشخاص حقیقی و یا خصوصی است. نیاز هست اقدامات لازم از طرق مختلف در راستای صیانت از بناهای تاریخی از سوی مسئولان سازمان میراث فرهنگی صورت گیرد.

 

احمد زاده در پایان سخنان خود با تاکید براینکه در گوشه و کنار کشور، تعرضات به سایت های تاریخی در حال وقوع است که متاسفانه برخوردی با آن صورت نمی گیرد افزود: به طور مثال در مهاباد یک "گور دخمه" بسیار نادر مربوط به دوره ماد را داریم. تعداد این گوردخمه در کشور بسیار کم است. جالب این است که چون برای آن تعیین حریم مصوب نشده است؛ یک کشاورز بومی منطقه در قلب سایت اقدام به شخم زدن کرده است. اگر با این گونه مسائل برخورد نشود طبیعتا شاهد بروز بدبینی فزاینده خواهیم بود.

انتهای پیام/2


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0