چهارشنبه, 2 مرداد 1398
نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها:
خسارت سیل به كشاورزان خوزستانی پرداخت شود | ضرورت تعمیر سیل بندها برای جلوگیری از وقوع دوباره سیل
۱۵۵۰۱
 ۱۳۹۷/۱۱/۲۳ 
۱۵:۴۵:۴۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

موسوی زاده با تشریح خسارات سیل اخیر در بخشی‌هایی از استان خوزستان گفت: سیلاب اخیر در حوزه آبریز رودخانه‌های دز و کرخه مشکلاتی را به وجود آورده است و با ورود به زمین‌های کشاورزی خسارت‌هایی به کشاورزان تحمیل کرده است.

 

سید محسن موسوی زاده نماینده استان خوزستان در شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استان‌ها، با اشاره به سیل اخیر خوزستان گفت: خشک‌سالی چندساله کل کشور و به‌ویژه خوزستان بارندگی خوبی در استان خوزستان صورت گرفت که درنهایت سبب طغیان رودخانه‌ها و آب‌گرفتگی معابر در شهرها شد.

 

وی بابیان اینکه سیل اخیر در حوزه آبریز رودخانه کارون نبود گفت: با توجه به برداشت‌های اخیر از رودخانه کارون، سطح آب این رودخانه به‌شدت کاهش پیداکرده است و بارندگی اخیر هم نتوانست حجم آب ورودی را بیشتر از توان کشش رودخانه کند. هرچند ذخیره‌سازی آب در سدهای ایجادشده خوب بود و تا حدی سطح آب این سدها بالا آمد.

 

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: اما بارندگی‌های اخیر در حوزه آبریز رودخانه دز مشکلاتی به وجود آورد. به دلیل حجم بالای ورودی آب به سد دز متولیان سد مجبور شدند بارها سازی آب از سرریز سد جلوگیری کنند و با توجه به اینکه در حاشیه این رودخانه و در حاشیه شهرهای شوش و دزفول زمین‌های کشاورزی وجود دارد و کشت انجام می‌شود بالا آمدن آب رودخانه سبب زیرآب رفتن زمین‌های کشاورزی شد. خروج حجم بالای آب از سدها تعدادی از روستاها را تهدید می‌کرد و برخی از روستاها با کمک ارتش، سپاه و نیروهای مدیریت بحران تخلیه شدند تا خسارات مالی به اهالی وارد نشود اما متأسفانه زمین‌های کشاورزی زیرآب رفت.

 

موسوی زاده ادامه داد: همچنین سیلاب در مسیر انتهای رودخانه کرخه که به تالاب هورالعظیم می‌ریزد و در حاشیه شهرهای بستان، سوسنگرد و رُفَیعه مشکلاتی به وجود آورد. به‌طوری‌که شهر رُفَیعه در محاصره آب قرار گرفت و بسیاری از مردم به دستور مسئولین شهر را تخلیه کردند اما برخی از مردم به کمک نیروهای امدادی آمده و بندهای شکسته شده را ترمیم کردند که از فجایع احتمالی پیشگیری کرد.

 

وی افزود: این حرکت مردم که به‌صورت خودجوش و جهادی انجام شد بسیار باارزش بود. باوجود کمبود امکانات مردم کار بزرگی را کردند هرچند در ادامه مسئولان امکاناتی را منتقل کردند اما کار مردم ارزشمند بود.

 

نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها ضمن هشدار در خصوص بالا بودن احتمال وقوع سیلاب در این مناطق گفت: هنوز هم در حوزه آبریز رودخانه کرخه حجم آب بالاست و بنا به‌پیش بینی هواشناسی از اواخر هفته آتی دوباره بارش‌ها آغاز خواهد شد. بنابراین باید مسئولان هوشیار باشند و با ترمیم و تحکیم سیل بندها از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری کنند چراکه اگر پیش‌تر نیز به ‌پیش­بینی هواشناسی توجه کرده و اقدام به ترمیم سیل بندها می‌کردند احتمال ورود خسارت به زمین‌های کشاورزی کمتر می‌شد.

 

موسوی زاده ادامه داد: با توجه به بارندگی‌های امسال مردم به بازدهی بالای محصولات کشت‌شده امیدوار بودند و وقوع این سیل سبب خسارت مالی به کشاورزان شد بنابراین لازم است که مسئولان از طریق بیمه و کمک‌های دولتی خسارت واردشده به مردم را بپردازند و با توجه به کمک‌های امدادی و جهادی مردم به کشاورزانی که زمین‌های کشاورزی خود را بیمه نکرده‌اند نیز خسارت پرداخت شود.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0