سه‌شنبه, 13 خرداد 1399
نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها:
كشاورزی در ایران باید به سمت كشت گلخانه ای حركت كند | امنیت كشور در گروه امنیت غذایی است
۱۵۳۷۸
 ۱۳۹۷/۱۰/۱۹ 
۱۳:۵۲:۲۶

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

قاسمی با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در ایران ناگزیر است بیان کرد: ما باید کشاورزی را از کشاورزی روی زمین به سمت کشاورزی گلخانه ای ببریم.

 

علی قاسمی نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها و کارشناس اقتصاد کشاورزی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، با بیان اینکه تغییر الگوی کشت در ایران ناگزیر است بیان کرد: ما باید کشاورزی را از کشاورزی روی زمین به سمت کشاورزی گلخانه ای ببریم. چرا که افزون بر حفظ محیط زیست مزایایی مانند افزایش تولید در واحد سطح، کشت خارج از فصل، کاهش ریسک پذیری محصول و کاهش مصرف آب را در پی دارد.

 

قاسمی ادامه داد: برای مثال کشت گلخانه ای از بلایای طبیعی مانند تگرگ، گرمازدگی و سرمازدگی در امان است و کمتر مورد آسیب آفت قرار می گیرد. از طرفی دیگر هم تولید محصول نسبت به کشت فضای باز چندین برابر افزایش می یابد و مصرف آب چندین برابر کاهش می یابد یعنی ما بازده بیشتر محصول با مصرف کمتر آب را داریم.

 

نماینده استان فارس در شورای عالی استان ها در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کشت گلخانه ای می تواند جوابگوی نیاز کشور گفت: بله به دلیل افزایش حجم تولید می تواند جایگزین کشت سطح زمین باشد. در حال حاضر نیز مجتمع گلخانه ای جیرفت به مساحت نزدیک به 400 هکتار در حال ساخت است. در ایران تولید محصول در گلخانه نسبت به سطح باز حداقل 10 برابر بیشتر است.

 

وی افزود: علاوه بر این ما باید به سمتی برویم که محصولات آب بر را با محصولات کم آب جایگزین کنیم. برای مثال محصولاتی مانند زعفران، انجیر، پسته، گردو و ... که آب کمتری نیاز دارند را با محصولات پر آبی مانند هندوانه، گوجه و ... جایگزین کنیم و این محصولات را وارد کنیم یا در گلخانه ها کشت کنیم. چرا که افزون بر کم مصرف بودن این محصولات ارزش صادراتی بالایی نیز دارند برای مثال اگر ما نسبت تفاوت ارزش زعفران را با هندوانه مقایسه کنیم متوجه می شویم که چه ارزشی می تواند برای کشاورزی ایران داشته باشد. در ایران کشاورزان از هر مترمکعب آب 3 دلار ثروت تولید می کنند اما در کشورهای توسعه یافته اروپایی این مبلغ 21 دلار است.

 

قاسمی اضافه کرد: دولت باید به کشاورزانی که به سمت کشت محصولات باغی می روند تا زمان به بار نشستن محصولات یارانه بدهد که کشاورزان رغبت داشته باشند تا محصولات خود را تغییر دهند.

 

این کارشناس اقتصاد کشاوری با اشاره به طرح وزارت جهاد کشاورزی برای تغییر الگوی آب گفت: جهاد کشاورزی طرحی برای تغییر الگوی آبیاری از غرق آبی به آبیاری تحت فشار دارد که به کشاورزان داوطلب یارانه می دهد اما از نظر من این طرح شکست خورده است چرا که ما نمی دانیم این طرح برای افزایش سطح کشت است یا صرفه جویی در مصرف آب؟ اگر در بحث افزایش سطح کشت باشد شاید جوابگو باشد اما در زمینه صرفه جویی در آب پاسخگو نیست چرا که برای مثال اگر کشاورزی قبلا با حجم آب 4 لیتر بر ثانیه مثلا 4 هکتار را زیر کشت می برد اکنون با همان حجم آب 6 هکتار کشت انجام می دهد بنابراین عملا صرفه جویی در حوزه آب رخ نمی دهد.

 

وی افزود: بنابراین دولت باید این یارانه را به سمت افزایش گلخانه ها هدایت کند. اکنون یک هکتار گلخانه صیفی جات نزدیک به دومیلیارد تومان هزینه دارد و شاید بدون یارانه دولتی کنتر کسی توان و یا رغبت انجام اینکار را داشته باشد. اکنون بحث بحث امنیت غذایی است ناگزیر هستیم به این سمت برویم چرا که امنیت غذایی، امنیت اقتصاد، اجتماع و حکومت را به دنبال دارد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0