سه‌شنبه, 13 خرداد 1399
نماینده مازندران در شورای عالی استان ها:
مافیای زباله بلای جان جنگل های هیركانی | ضرورت فرهنگ سازی برای كاهش تولید زباله
۱۵۳۷۳
 ۱۳۹۷/۱۰/۱۸ 
۱۱:۴۲:۴۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

صاحب شریفی اسدی نماینده مازندران در شورای عالی استان ها گفت: در موضوع دفع مناسب زباله ها با مافیای قدرتی در شهرها و شهرداری ها مواجه هستیم که در حوزه پسماند فعال هستند و مانع تصمیم گیری درست برای تعیین تکلیف زباله ها می شوند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، صاحب شریفی نماینده مازندران در شورای عالی استان ها گفت: در موضوع دفع مناسب زباله ها با مافیای قدرتی در شهرها و شهرداری ها مواجه هستیم که در حوزه پسماند فعال هستند و مانع تصمیم گیری درست برای تعیین تکلیف زباله ها می شوند.

 

شریفی با تاکید بر ضرورت توقف تخلیه زباله در جنگل‌های مازندران اظهار داشت: زباله در برخی شهرها منبع درآمد برخی افراد خاص است و این افراد سودجو با ارتباطات خاصی که دارند، عامل بازدارنده در مدیریت صحیح زباله در استان های شمالی کشور به شمار می روند.

 

نماینده مردم مازندران در شورای عالی استان ها با تاکید بر اینکه مدیریت پسماند تاکنون به اولویت برنامه ها تبدیل نشده است، افزود: هنوز نوع نگاه به زباله و پسماند به اولویت تبدیل نشده و خطری که محیط زیست را تهدید می کند، هم به درستی احساس نشده است؛ تا زمانی که چنین نگاهی حاکم باشد، در عمل نمی شود کاری در حوزه پسماند و مدیریت آن انجام داد.

 

وی اظهار داشت: مسئولان استانی باید از حوزه شعار خارج شوند و به ارائه راهکارهای اجرایی بپردازند؛ امروز حال استان های شمالی، به خصوص مازندران در مورد زباله هایی که آن را فراگرفته است، هیچ خوب نیست و سال ها است که این معضل وجود دارد و بیشتر صحبت ها در حد شعار باقی مانده است.

 

شریفی با اشاره به اینکه موضوع پسماند در چند بخش قابل بررسی است، گفت: یکی از موارد شامل تولید بسیار زیاد زباله در کشور است که در حقیقت سرانه تولید زباله مردم ما نسبت به کل دنیا رقم بسیار زیادی است.

 

وی ادامه داد: در مبحث کاهش سرانه تولید زباله باید فرهنگ سازی کنیم؛ این موضوع نیازمند مشارکت و همکاری دستگاه هایی مانند صدا و سیما، رسانه ها، آموزش و پرورش، وزارت علوم و سازمان های مردم نهاد است.

 

شریفی تاکید کرد: در حقیقت باید عزمی ملی و جدی در این مورد شکل بگیرد، اما آنچه در حال حاضر شاهد آن هستیم، این است که این ضرورت هنوز به شکل جدی احساس نشده است و اینگونه مسائل در حد شعار باقی مانده است؛ تا زمانی که یک نگاه فانتزی بر این موضوع حاکم باشد، وضعیت در مورد مدیریت پسماند تغییری نخواهد کرد.

 

نماینده استان مازنداران در شورای عالی استان ها گفت: امروز جنگل ها و سواحل دریا در استان های شمالی به خصوص مازنداران از زباله پر است و این همه زباله به یک تهدید برای این استان ها تبدیل شده است، تهدیدی که بافت جنگل از شمشادها تا درختان چند هزار ساله هیرکانی، آب و خاک و در کل محیط زیست را نابود خواهد کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: در این خصوص مسئولان محیط زیست بیش از ما به این امر واقف هستند و بارها این موضوع را متذکر شده اند و این در حالی است که سازمان محیط زیست قدرت لازم را در خصوص ساماندهی این مساله ندارد.

 

شریفی تصریح کرد: نگاه محیط زیستی هنوز به یک گفتمان غالب و یک اولویت تبدیل نشده است؛ رئیس سازمان محیط زیست می گوید که ما بدترین وارثان آب و خاک هستیم و بدترین رتبه فرسایش خاک را داریم و این نشان از عمق فاجعه دارد.

 

نماینده استان مازنداران در شورای عالی استان ها تاکید کرد: اگر کسی ادعا کند که وضعیت مدیریت پسماند در این استان بهتر شده است، باید گفت که این طور نیست و شاید به صورت مقطعی و بخشی گشایش موقت ایجاد شده است، اما در کل حال مازنداران و گیلان در این خصوص خوب نیست. مشکل زباله آنقدر جدی است که با این چنین طرح های ابلاغی و دستورالعمل ها مشکل زباله حل نخواهد شد.

 

وی ادامه داد: در مرحله بعد باید برای زباله‌های تولیدی در حوزه جمع آوری و دفن راهکارهای مناسب ارائه کنیم، اما متاسفانه در این مرحله تا به امروز تمامی صحبت ها در حد شعار بوده و استراتژی مناسبی ارائه نشده است؛ در حالی که پسماند و خطراتی که می تواند برای محیط زیست ایجاد کند، موضوعی بسیار قابل توجه است. شهرداری ها زباله ها را در دل جنگل تخلیه می کنند

 

شریفی ادامه داد: مسئولان استانی باید از حوزه شعار خارج شده و به ارائه راهکارهای اجرایی بپردازند، امروز متاسفانه دهیاری ها و شهرداری ها در استان مازندران زباله ها را جمع آوری می کنند و خارج از شهرها در دل جنگل تخلیه می‌کنند که باید هرچه زودتر این روند متوقف شود.

 

صاحب شریفی اسدی با اشاره به کارخانه های زباله سوز که برای استان های شمالی پیش بینی شده است، اظهار داشت: این کارخانه ها می تواند به عنوان یکی از راهکارها محسوب شود، اما راه حل قطعی نیست.

 

وی در مورد اینکه چرا احداث این کارخانه ها یا به سرانجام نرسید است یا اینکه از پیشرفت لازم برخوردار نیست، توضیح داد: در این مورد اطلاع چندانی ندارم و مسئولان ذیربط می توانند پاسخ دهند.

 

اما معتقدم به عنوان نمونه در ساری اولویتی که موضوعاتی مانند پل سازی دارند، کارخانه زباله سوز ندارد و شاید به این دلیل باشد که این کارخانه ها از پیشرفت فیزیکی چندانی برخوردار نیستند.

 

 بودجه ای برای خدمات دهی به مسافران شمالی تعریف نشده است نماینده استان مازنداران در شورای عالی استان ها تصریح کرد: استان مازندران در حالت عادی حدود سه میلیون و 200 هزار نفر جمعیت دارد، اما در ایام تعطیلات مانند نوروز و آخرهفته ها این جمعیت به پنج تا هفت میلیون نفر می رسد و در این در حالی است که خدمات این استان برای جمعیت ثابت آن تعریف شده و هیچ بودجه ای برای افزایش این جمعیت و مسافران پیش بینی نشده است.

 

شریفی اسدی ادامه داد: مسافرانی که در تمام ایام سال به استان مازنداران می آیند، به چشم یک تفریحگاه به این استان نگاه می کنند و تمام حاشیه دریا و جنگل پر از زباله های به جامانده از آنها می شود.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0