يکشنبه, 1 ارديبهشت 1398
نماینده قزوین در شورای عالی استان ها:
استان قزوین با ۲۵ شهر تنها یك سایت دفن زباله دارد | ضرورت فرهنگ سازی در زمینه تولید و مدیریت پسماند
۱۵۱۱۹
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۵ 
۱۱:۲:۵۴

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

افتخاری با انتقاد از وضعیت دفع پسمان در استان قزوین گفت: این استان با وجود داشتن ۲۵ شهر تنها یک سایت دفن زباله دارد که از این تعداد تنها ۱۱ شهرداری و پنجاه دهیاری زباله‌های خود را به سایت محمدآباد منتقل می کنند.

 

عباس افتخاری نماینده استان قزوین در شورای عالی استان ها در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، موضوع پسماند را یکی از معضلات شهرهاکشور به ویژه شهرک های صنعتی و شهرهای کوچک و روستاها دانست و عنوان کرد: نبود دانش و فرهنگ علم کافی در زمینه مدیریت پسماند و عدم تلاش مناسب برای فرهنگ سازی در زمینه تفکیک زباله از مبدأ سبب بروز این مشکل شده است.

نماینده استان قزوین در شورای عالی استان ها ادامه داد: این مشکلات در استان قزوین به عنوان یکی از استان های صنعتی کشور که دارای شهرک‌های صنعتی متعددی است نیز وجود دارد و مدیریت شهری و دولت نتوانسته است به نحوه شایسته در این زمینه سرمایه گذاری و فرهنگ سازی کند.

 

وی افزود: این استان با وجود داشتن ۲۵ شهر تنها یک سایت دفن زباله دارد که آن هم موفق عمل نکرده است. از این تعداد تنها ۱۱ شهرداری و پنجاه دهیاری زباله‌های خود را به سایت محمدآباد منتقل می کنند.

 

افتخاری با بیان اینکه بر اساس قانون شهرداری ها فقط شهرداری وظیفه جمع آوری پسماند خانگی و امحاء آن را دارد، توضیح داد: اما مسئولیت جمع آوری پسماندهای صنعتی بر عهده شهرک های صنعتی است که متاسفانه به علت هزینه سنگین دفع پسماند توجه چندانی به آن نشده است و لذا شیرابه های کارخانه‌جات به زیر زمین نفوذ کرده و و وارد آب های زیرزمینی شده است و از آن آب برای کشاورزی و صنعت استفاده می شود که به صورت مستقیم با انسان ارتباط دارد و تهدیدی جدی برای سلامتی انسان به شمار می رود.

 

نماینده قزوین در شورای عالی استان ها، پسماندهای عفونی بیمارستان ها را یکی دیگر از مشکلات حاد استان دانست و تصریح کرد: این موضوع نیز نیاز به توجه بیشتری دارد چراکه دفن ناقص و نامناسب آن می تواند اثرات جبران ناپذیری بر جا بگذارد و در وقع بیماری های فراگیر نقش مهمی دارد.

 

افتخاری استفاده از ظرفیت‌های مردمی جهت حل مسائل زیست محیطی، جذب سرمایه گذار برای بهره برداری اقتصادی از زباله ها، بازیافت صحیح پسماند، احداث کارخانه زباله سوز سازگار با محیط زیست و احداث کارخانه کمپوست برای بهره برداری از زباله ها را پیشنهاداتی برای برطرف کردن مشکل زباله عنوان کرد که می تواند ضمن کاهش تولید پسماند، زباله را به ثروتی برای کشور تبدیل کند.

 

وی حل این مشکل بزرگ را در گرو همکاری همه مردم دانست و بیان داشت: برای تغییر و ایجاد تحول اساسی نیاز به فرهنگ سازی در سطوح مختلف و اقشار مختلف و همچنین آموزش لازم در زمینه «نحوه تفکیک زباله از مبدا» و «کاهش تولید زباله های غیرقابل بازیافت تجزیه پذیر» در مدارس به دانش آموزان می تواند تاثیر گذار باشد.

پایان پیام/1


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0