يکشنبه, 1 ارديبهشت 1398
    /  2
رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای عالی استانها:
صنعت گردشگری از نبود سرمایه گذار و بی مدیریتی رنج می برد| تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری شهرستان اهر
۱۵۱۱۵
 ۱۳۹۷/۰۸/۱۴ 
۱۱:۴۵:۴۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

بهبود جعفری در تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری شهرستان اهر گفت: این شهرستان علی رغم دسترسی نزدیک به مرکز استان و داشتن مراکز تاریخی زیادی دراقصی نقاط این شهرستان و  دارای قطب های گردشگری زیاد، از نبود سرمایه گذار و بی مدیریتی و عدم داشتن برنامه جامع در حوزه های مختلف رنج می برد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، بهبود جعفری نماینده استان آذربایجان شرقی در شورای عالی استانها در نطق پيش از دستور خود در سيزدهمين جلسه شوراي اسلامي استان متبوعش از ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان اهر سخن گفت و اظهارداشت: شهرستان اهر بزرگترین شهر منطقه ارسباران و شهر فرهنگ، هنر و ادبیات است.

وی گفت: این شهرستان با وجود پتانسیل های طبیعی و تاریخی خدادادی و ظرفیت های بی شماری من جمله بقعه شیخ شهاب الدین اهری تنها حوزه ادب وعرفان کشور، مسجد جامع اهر، بازار سرپوشیده، عمارت تاریخی اهر، خانه دکتر قاسم خان اهری، خانه عطایی، جنگل های طبیعی وبکر ارسباران، سد ستارخان، پارک جنگلی فندقلو، تالاب یوسفلو، تالاب قوچ گلی، تالاب دیب سی، یای  قاری، قلعه شیور، قلعه نودوز، چنار های کهنسال یور باشلو، کاروانسرای گورا دره، کارونسرای یارالیجا، غذاهای سنتی و محلی شیرینی اهری، نان یدي قات، ذرت، رشته دیزبین، سیب قره قرمزی، صنایع دستی از جمله ورنی، فرش، جاجیم و گلیم بافی، با وجود دسترسی نزدیک به مرکز استان و مراکز تاریخی زیادی دراقصی نقاط این شهرستان و شهرهای نزدیک و دارای قطب های گردشگری زیاد از نبود سرمایه گذاری و بی مدیریتی و عدم داشتن برنامه جامع در حوزه های مختلف رنج می برد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری ادامه داد: اگر امروز، با وجود این پتانسیل ها و ظرفیت ها نتوانیم در حل مشکلات روز افزون موفق باشیم و فرصت ها را از دست بدهیم در آینده  تاسف خواهیم خورد .

به اعتقاد جعفری؛ نگاه تک بخشی فقط به حوزه ی معادن و صنعت که مستلزم هزینه های گزاف و زیر ساخت های اساسی است، عدم نگاه عمیق به توسعه گردشگری و استفاده از منابع و ظرفیت ها و پتانسیل ها در توسعه ی آن ، کشاورزی غیر مكانيزه و سنتی و هدر رفت زیاد منابع آبی و استفاده غیر مفید از زمین هاي کشاورزی،نبود صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی جهت اشتغالزایی و خلق ارزش افزوده، عدم استفاده از نهاد های مردمی و ظرفیت ایده های خلاق جوانان و بسیاری از عوامل دیگر منجر به از بین رفتن ظرفیت ها شده است.

نماینده آذربایجان شرقی در شورای عالی استانها مهمترین سرمایه های یک جامعه را سرمایه های انسانی دانست و افزود: هر ساله شاهد از دست دادن هموطنان و همشهریان عزیزمان در جاده اهر- تبریز هستیم با اینکه مسئولین محترم کشوری و استانی از این پروژه بازدید به عمل می آوردند؛ ولی پیشرفت سریع و جهادی را شاهد نیستیم که این جاده مرگ، باعث شده اعتماد عمومی برای تردد از این جاده کمرنگ شود.

وی گفت: با توجه به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در 2018 و انتخاب شهرستان اهر به عنوان یکی از مناطق گردشگری، متاسفانه هیچ اقدام و عملی صورت نگرفت. متاسفانه هیچ کدام از وعده های مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در مورد شهرستان اهر من جمله تسریع مرمت بقعه شیخ شهاب الدین اهری، مرمت و تملک خانه عطایی، تحقق بخشیدن اختصاص اعتبار یک میلیارد تومان برای نمایشگاه و بازارچه دائمی صنایع دستي تحقق نیافت

جعفری از رؤسا و مسئولین امر تقاضا کرد: جلسات همفکری و راهبردی و کاربردی در تحقق هر چه بهتر و بیشتر این امر یاری کنند. تا این فرصت که تاکنون از دسته رفته را به فرصت بهینه عرض کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری با طرح سوالاتی مبنی بر چرا ظرفیت ها را نمی شناسیم؟ چرا نمی توانیم فرصت ها را به واقعیت تبدیل کنیم و از این همه پتانسل استفاده کنیم؟ تاکید کرد: بسیاری از چراهای دیگر این را می رساند که ما در تمامی حوزه های ارزش آفرینی و اشتغال موفق نبوده و موفق عمل نکرده ایم .ده ها بار روی کاغذ طرح می نویسیم، مشکلات را می گوییم و به گوش مسئولان می رسانیم ولی آیا حرکتی به سمت توسعه اهر در جهت رفع مشکلات واقعی دیده می شود؟

وی در ادامه مطلب فوق پیشنهاد کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی روز کشور و کاهش ارزش ریال مملکت و افزایش ارزهای خارجی باید از فرصت گردشگری استفاده کرد. حتی در تاریخ برخی کشورها هم اگر نگاه اجمالی کنیم کشورهایی که سقوط پول ملی دارند از گردشگری به عنوان پتانسیل ویژه استفاده کرده اند و ورود گردشگران خارجی به خصوص از کشورهای همسایه زیاد شده و ما باید این مشکل سقوط ارزش پول ملی را به یک فرصت تبدیل کنیم.

جعفری درادامه سخنان خود توسعه ی گردشگری و صنایع دستی با استفاده از ظرفیت ها، توسعه ی دامداری صنعتی و صنایع تبدیلی، توسعه ی زیر ساخت های حمل و نقل، توسعه کشاورزی علمی و مکانیزه، خلق ارزش افزوده با استفاده از خلاقیت های اقشار تحصیل کرده جوانان، توسعه ی شرکت های تعاونی و تعاونی های مردمی را از عمده اهدافی برشمرد که می توان جهت توسعه در سطح شهرستان اهر مطرح شود.

عضو شورای اسلامی شهرستان اهر، عدم توجه جدی دستگاه های تصميم ساز به ظرفیت ها و پتانسیل های شهرستان اهر و دیگر شهرستان ها ،عدم استفاده از ظرفیت های فکری و علمی جوانان  و اقتصاد تحصیل کرده، نبود بروکراسی اداری شفاف و آسان وکاغذ بازی در حوزه سرمایه گذاری و اشتغالزایی، عدم پوشش شبکه های سراسری و استانی از ظرفیت های بالقوه شهرستان اهر، عدم تلاش در جهت جذب سرمایه گذار و ارائه بسته های مشوق به آن ها، وجود ارگان های تصمیم گیر متنوع در ارائه خدمات اداری و مجوزها و راهنمایی در حوزه های مختلف سرمایه گذاری از موارد عدم توسعه شهرستان اهر عنوان کرد.

 

وی در پایان سخنان خود پیشنهاد کرد: سرمایه گذاری در حوزه صنعت، معدن و گردشگری که یک حوزه حیاتی برای اشتغالزایی و درآمد زایی است به ریاست معاونت اقتصادی استانداری کار گروه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری با عضویت اعضای شورای اسلامی استان تشکیل شود.از شبکه استانی در خواست شود طی مستندی اقدام به معرفی پتانسیل های سرمایه گذاری در حوزه گردشگری شهرستان ها صورت گیرد.  از شبکه های سراسری در خواست شود نسبت به معرفی شهرستان های استان آذربایجان شرقی اقدام شود. از ظرفیت های شورای اسلامی استان در معرفی پتانسیل ها و جذب سرمایه گذاران در حوزه های مختلف مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت امیدوارم هیئت رئیسه محترم با در نظر گرفتن این موارد اتاق های فکر وستاد پژوهشی را تشکیل دهند و با فراخوانی همگانی طرح های اقتصادی، صنعتی و گردشگری استان مورد بررسی قرار گیرد.

 

انتهای پیام/2


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0