دوشنبه, 12 خرداد 1399
‍ در جلسه شورای اسلامی استان و مدیر کل حفاظت محیط زیست
جامعه شورایی استان زنجان آماده هر گونه همكاری در حراست از محیط زیست است
۱۴۹۹۶
 ۱۳۹۷/۰۷/۱۸ 
۱۴:۱۱:۲۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

جلسه مشترک اعضای شورای اسلامی استان زنجان و مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با حضور معاون و مسئول آموزش این اداره کل و نیز دبیر شبکه زیست محیطی استان زنجان  برگزار شد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، در این جلسه پیرامون تفاهمنامه مشترک شورای عالی استان ها و سازمان حفاظت محیط زیست و نیز مشکلات مبتلابه در شهرستان های تابعه استان بحث و گفت و گو شد.

رضا ملایی رییس شورای اسلامی استان زنجان :

جامعه شورایی  استان زنجان آماده هر گونه همکاری در حراست از محیط زیست است

در راستای تحقق مفاد تفاهمنامه زیست محیطی  شورای عالی استان ها و سازمان حفاظت محیط زیست در سطح استان و شهرستان های تابعه کارگروه های تخصصی فعال می شود.

خشک شدن چمن 900 هکتاری سلطانیه و ایجاد غبار در این ناحیه نگران کننده است

نبود شبکه فاضلاب شهری مناسب و عدم ساماندهی زباله های تولیدی از مشکلات مبتلا به زیست محیطی در شهرهای استان است.

سجاد خدایی عضو شورای شهر زنجان و عضو شورای اسلامی استان :

پسماندهای روی انباشته شده خطرات بسیاری را مترتب سلامت مردم و محیط زیست کرده و باید برای آن چاره ای اندیشید.

متاسفانه فیلتر برخی واحد های روی  مستقر در شهرک صنعتی روی در زنجان، شب ها مورد استفاده قرار نمی گیرد و همین امر موجب آلایندگی شده  که  نظارت و برخورد جدی می طلبد.

اگر مشکلات پیش روی  احداث کارخانه بازیافت زباله حل شود از توان 650 تن زباله سوزی برخوردار می شویم و علاوه بر زنجان زباله سایر شهرهای اطراف نیز ساماندهی می شود.

آلودگی اب های سطحی مورد استفاده برای کشت صیفی جات و آلایندگی فاضلاب های صنعتی  از دغدغه های جدی ماست .

متاسفانه هنوز به این باور نرسیده ایم که کمبود آب به بحران بدل شده و نیازمند چاره اندیشی است .

شبکه فاضلاب موجود در شهرها پاسخگوی این حجم از مصرف نیست.

به منظور احیای زنجانرود و حفاظت از محیط زیست شورای شهر زنجان سه میلیارد ریال اعتبار برای تصفیه فاضلاب ورودی به زنجانرود مصوب کرده است .

محمود عبدالهی نماینده شهرستان ایجرود و عضو شورای اسلامی استان :

ایجاد ناحیه صنعتی بخش و شهر حلب از 2 سال پیش در انتظار صدور مجوزهای زیست محیطی است

نظارت بر مسایل زیست محیطی  و آلایندگی ناشی از پسماند،پساب و دود غلیظ خروجی از کارخانه های فولاد سهند،سیمان خمسه  و شرکت های روی فعال در منطقه نیازمند عزم جدی اداره کل حفاظت محیط زیست در برخورد با متخلفان است

حسین فرامرزلو نماینده شورای شهرستان ماهنشان و نایب رییس شورای اسلامی استان :

نیمی از اراضی شهرستان ماهنشان حفاظت شده است امیدواریم با جابجایی حریم این منطقه  مشکلات موجود مرتفع گردد.

باید سهم  یک درصدی عوارض آلایندگی  حاصل از فروش معادن  و شرکت های آلاینده شفاف سازی شود.

 جمع آوری  زباله در شهرهای کوچک فاقد صرفه اقتصادی است. پیشنهادمی گردد با انعقاد تفاهمنامه ای  بین دهیاری ها، شهرداری ها و محیط زیست تصمیمی  برای  جمع آوری و دفن  زباله ها به شیوه استاندارد اتخاذ شود. نباید فشارهای سیاسی مانع اتخاذ تصمیمات اصولی برای حراست از محیط زیست شود.

 

شیما افشاری نماینده شهرستان ابهر و عضو شورای اسلامی استان زنجان :

طبیعت در حال از بین رفتن است، طبق قانون،ح فاظت محيط زيست يك وظيفه ي عمومي تلقي مي شود. مردم و مدیران باید پیش از بروز بحران های جبران ناپذیر چاره ای بیندیشند.

باید از ظرفیت تشکل های مردم نهاد برای فرهنگ سازی در حفاظت از محیط زیست بیشتر بهره مند شد و اين فرهنگسازي از سنين كودكی بايد شروع شود.

مسائل محيط زيستي بايد به يك دغدغه ي اصلي تبديل شود و از موازي كاري دوري كرد.

بلاتکلیفی شبکه فاضلاب شهری و تصفیه خانه مرکزی  ابهر موجب ایجاد گنداب و نارضایتی هاي بيشمار مردم شده است، كشاورزان به اجبار براي زنده نگه داشتن مزارع خود از فاضلاب تصفيه نشده براي ابياري استفاده مي كنند و اين امكان الوده شدن محصولات كشاورزي و احتمال بروزي بسياري از بيماري ها را بالا ميبرد.

مادامیکه  حقابه ي ابهر رود داده نشود و  فاضلاب تصفيه نشود اوضاع  به همين منوال  است، اين حق كشاورزان مظلوم منطقه ي ما نيست.

ابهر رود حال مرگ است باید كاري كنيم.

بیشترین صنایع استان در ابهر مستقر است و درحالیکه دود آن به ريه و چشم مردم ابهر می رود عوارض و ارزش افزوده ي آن در کل استان توزیع  می شود.

باید برای استحصال معادن فکری کرد چرا که چهره طبیعت را  تخریب کرده و  اكولوژي منطقه را تحت تاثير قرار ميدهد.

 در راستای کیفی کردن تصمیم گیری ها برای پیشگیری از آلودگی محیط زیست باید از ظرفیت محققان، دانشگاه ها و پژوهش های دانشگاهی بهره برد.

آبسالان مدیر کل حفاظت محیط زیست استان زنجان:

استفاده غیر اصولی از طبیعت موجب بروز مشکلات زیست محیطی و غیر قابل زیست شده شهرها و روستاها شده است.

تحقق مدیریت جامع شهری می تواند در ساماندهی و رفع بسیاری از چالش ها ی زیست محیطی موثر واقع شود. به شرط برخورداری از علم و اعتقاد می توان منابع طبیعی را بازسازی کرد.

محیط زیست مرز ندارد بنابراین هرگونه اختلال در آن گریبان همه را می گیرد. امروز باید برای حفاظت از محیط زیست، جهانی فکر کرد و محلی عمل کرد.

یکی از اهداف محیطی زیست باید فرهنگ سازی برای  کاهش تولید زباله باشد. چمن سلطانیه باید به عنوان میراث طبیعی در کنار میراث تاریخی این شهرستان ثبت شود. شاه بلاغی نیازمند برنامه ای جامع برای رونق و توسعه  است .از سرمایه گذاران در حوزه حیات وحش برای دامنه کوه های خرمدره و گاوازنگ حمایت می کنیم.

 طبق قانون برا احداث کارخانه های بازیافت پسماند هزار میلیارد تومان اعتبار تعریف شده است  که شهرداری ها و شوراها می توانند از این ظرفیت بهره مند شوند.

DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0