چهارشنبه, 23 آبان 1397
در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها صورت گرفت:
تشریح مشكلات استان هرمزگان از زبان جهانبخش / آمار خودكشی در بین جوانان هرمزگان در بالاترین سطح كشور است
۱۴۸۴۴
 ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ 
۱۹:۷:۴۸

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استانها در هشتمین اجلاس عمومی این شورا به تشریح مشکلات استان متبوعش پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، کیانوش جهانبخش نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استانها در نطق پیش از دستور خود در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که پیش از ظهر امروز(پنج شنبه) در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهارداشت: مردم تقاضايي جز عمل به قانون و قرار گرفتن متخصصين صالح و شايستگان بر مسند امور ندارند، صالحاني كه ظاهر و باطنشان يكي باشد و درصدد فريب مردم جهت گمراهي و سردرگمي آنان نباشند. همگي تلاش كنيم، ايران متعلق به همه ايرانيان غيور باشد، نه اينكه مردمش عطلش آب و دغدغه نان داشته باشند و برخي عطش چپاول و شهرت و قدرت.

وی گفت: آري؛ ملت ايران همچنان ايستاده و وفادار است و سر در برابر هيچ ابر قدرت و زورگويي خم نخواهند كرد، اما بايد فكري براي عرق شرم بر پيشاني و گردن كج شده پدران از شرمندگي، در برابر فرزندانشان كرد.

وی در خصوص مشکلات هرمزگان بیان کرد: چهره و فرهنگ و پيشه مردم سرزمين من آن چيزي نيست كه در برخي سريال‌هاي سخيف و توهين‌آميز صدا و سيما كه با برنامه‌سازاني ناآگاه و ناظريني كم اطلاع‌تر به تصوير كشيده مي‌شود.

هرمزگان تبعيدگاه نيست، بلكه پايتخت مهمان‌نوازي ايران اسلامي است. مردم آن قاچاقچي و شرور نيستند، قاچاقچي نكبت‌زاده و رانت‌خواراني هستند كه در مركز به صورت سازمان‌يافته، اين ضربه مهلك اقتصادي را به پيكر كشورمان وارد مي‌كنند.

نماینده هرمزگان در شورای عالی استانها ادامه داد: شغل آبا و اجدادي مردم هرمزگان در طول قرن‌ها در كنار محافظت و صيانت از خليج تا ابد فارس، پيله‌وري و داد و ستد از دريا و صيادي بوده است، وقت آن است كه باز تعريفي از قاچاق در هرمزگان و ساير نقاط مرزي ميهن داشته باشيم تا مردم هرمزگان همچون گذشته‌هاي دور به كسب روزي حلال از دريا ادامه دهند و معاش خود را تامين كنند. نكبت‌زاده‌ها نيز، رسم آقازادگي را از فرزندان شهدا بياموزند.

جهانبخش تصریح کرد: با وجود بيش از 1000 منصب و سمت كليدي چون معاون رييس‌جمهور و وزير معاون وزير و استاندار و ... هيچ‌گاه سهم هرمزگان و استان‌هاي محروم يا بهتر بگويم؛ محكوم به عقب‌ماندگي ديده نمي‌شود. وزارتخانه‌ها جاي حضور شايستگان از هر قوم و طايفه و اقليم و مذهب است.

وی با بیان اینکه تنها در سايه عدالت و شايسته‌سالاري است كه اعتماد عمومي و ملي كه بزرگ‌ترين سرمايه نظام است ارتقا مي‌يابد و حفظ مي‌شود كه متاسفانه تمام دولت‌ها به سمت بي‌عدالتي، حداقل در قبال هرمزگان مظلوم گام برداشته‌اند ادامه داد: هرمزگان از ديرباز به عنوان يكي از مراكز اصلي وحدت بين مذاهب جهان اسلام مطرح است، جايي كه شيعه و سني همچون يك خانواده، بدون هيچ تنش و مشكلي در كنار يكديگر زيست مي‌كنند. اما متاسفانه اهل سنت، سهم بسيار كمي در مديريت و مناصب دارند چرا براي انتصاب مديران اهل سنت تامل بسيار داريم و ذره‌بين برمي‌داريم؟ كه اين شايسته اين هموطنان شريف كه دل در گروي نظام و انقلاب دارند و بارها وفاداري خود را به اثبات رسانده‌اند نيست، حداقل به تعداد شهداي اهل سنت در دوران دفاع مقدس مديراني به كار بگماريد.

نماینده هرمزگان در شورای عالی استانها تاکید کرد: در استان من هيچ تناسبي بين سرانه مراكز درماني و تخت‌هاي بيمارستاني، كلاس‌هاي درس و اماكن فرهنگي و ورزشي با جمعيت استان وجود ندارد. در بخش ورزش و با وجود آن همه استعداد، در سطح ليگ‌هاي برتر كشور فقط 2 باشگاه شهرداري بند‌ر‌عباس و آذرخش نفس مي‌كشند كه آن هم با شيره جان و دل مردم سخاوتمند و با عشق هرمزگان سرپا هستند و انگار صنايع مستقر، هيچ تكليف و مسئوليت اجتماعي ندارند. حال آنكه در استان‌هاي ديگر به صورت ويژه حمايت مي‌كنند و اين يك بام و دو هوا، ورزشكاران، ورزش دوستان و جوانان هرمزگان را خفه مي‌كند.

جهانبخش افزود: مگر گناه كرده‌ايم كه در استاني ثروتمند و برخوردار از موهبت الهي به دنيا آمده‌ايم يا زندگي مي‌كنيم؟ كه متاسفانه با شمشير تبعيض و تفسير سليقه‌اي قانون گردن ما را مي‌زنند و حس بد و متعفن مستعمره بودن را به ما القا مي‌كنند.

به گفته وی؛ در بحث صيد نارواي كشتي‌هاي بزرگ و صنعتي چيني كه دريا را جارو مي‌كنند و نسل آبزيان را از بين مي‌برند به مشاهدات و حرف مردم و صيادان شريف و زحمتكش هرمزگان اعتماد كنيد و دست از بازي كي بود؟ كي بود؟ من نبودم بسيار نخ نما و تهوع‌آور برداريد.

عضو شورای اسلامی شهر بندر عباس بیان کرد: شايسته نيست در مهم‌ترين استان اقتصادي كشور مردم با فقر و مشكلات معيشتي دست و پنجه نرم كنند و آمار خودكشي در بين جوانان هرمزگان در بالاترين سطح كشور باشد كه دليل عمده آن بيكاري و ديدن آن همه موهبت و مسيرهاي اشتغال در صنايع و جاهاي ديگر و نداشتن سهمي از آن است.

جهانبخش با بیان اینکه در بخش گردشگري با وجود بيش از 900 كيلومتر ساحل و جزاير زيبا هيچ زيرساخت و برنامه اعتباري در نظر گرفته نشده كه جا دارد از جناب آقاي دكتر همتي استاندار پرتلاش هرمزگان تشكر نمايم كه با تدبير و تشخيص درست، اين محور اصلي توسعه را در اولويت برنامه‌ريزي و اجرا قرارداده‌اند، اما نيازمند تغيير نگاه مديران ملي به استاني با كاركرد ملي و بين‌المللي مي‌باشد.

وی درآمد هرمزگان را به اندازه 11 استان كشور  اعلام کرد و افزود: يقينا توجه به توسعه آن مي‌تواند افزايش ثروت ملي و توسعه كشور را به دنبال داشته باشد.

نماینده استان هرمزگان در شورای عالی استانها در ادامه سخنان خود در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها از مشکلات زيست‌محيطي استان متبوعش سخن گفت و تاکید کرد: در واقع نمي‌دانم از كجا شروع كنم؛ از فاضلاب‌هاي خانگي و صنعتي كه همچنان به دريا مي‌ريزد و براي آرام كردن مردم، هر روز شعار و بسته‌اي ارائه مي‌دهند و در عمل هنوز هيچ اتفاقي نيفتاده، من خجالت مي‌كشم در چشم مردم سرزمينم نگاه كنم. اي كاش آن روز كه در جلوي لوله فاضلاب ايستاده بودم، جريان متعفن مرا غرق و خفه مي‌كرد كه اينقدر شرمنده مردم نباشم. اما به خدا سوگند كاري بيشتر از اين از دستم برنمي‌آمد و خواستم نگاه مديران ملي را متوجه اين معضل نمايم و تغيير دهم كه ... بگذريم.

شايد با من موافق باشيد كه سازمان محيط زيست كشور متشكل از تعدادي افراد عاشق، دلسوز و ايثارگر است، كه با اين اعتبارات و بودجه و تعداد نيرو راه به جايي نمي‌برند و تنها جان خود را چون محيط‌بانان شهيد پرويز هرمزي و محمد دهقاني فدا مي‌كنند.

آري، تا زماني كه محيط زيست زير نظر دولت‌ها اداره شود و از دولت ارتزاق نمايد وضع به همين منوال است. مطمئنا اولويت دولت‌ها اشتغال و توسعه صنايع و درآمد است و حفظ محيط زيست اولويت دسته چندم آنهاست باز از دولت محترم سپاسگزارم كه اندكي توجه بيشتري دارد و از شما انتظار دارم كلانتر گونه عمل نماييد.

جهانبخش در ادامه به دیگر مشکلات استان هرمزگان اشاره کرد و افزود: با توجه به تامين آب از طريق آب شيرين‌كن‌ها، تمهيدات محيط زيست در خصوص آثار زيست‌محيطي آن چيست؟ دولت و محيط زيست، طرح جامع استقرار آب‌شيرين‌كن‌ها را سريع‌تر به وزارت نيرو ابلاغ نمايند.

وی عدم تمكين مناطق آزاد از قوانين محيط زيست، نياز استان به بالگرد مجهز به تجهيزات اطفاء حريق با توجه به خشكسالي و بروز آتش‌سوزي در مناطق، تعداد كم نيروهاي محيط‌بان و متخصص و البته مشكلات بودجه‌اي استان، را از دیگر مشکلات دانست و بیان کرد: متاسفانه ادارات محيط زيست استان‌هاي ساحلي، معاونت دريايي ندارند كه باعث عدم تمركز و نظارت كافي روي اين مساله مي‌گردد.

عضو هیات رئیسه شورای عالی استانها در پایان خاطر نشان کرد" انفعال كامل ادارات محيط زيست استان‌ها در برابر اقدامات مخرب زيست‌محيطي كه با اندكي فشار استانداران و نمايندگان و يا هر مسئول ديگري هر موافقت‌نامه‌اي را امضاء و هر مجوزي را صادر مي‌نمايند كه اين شائبه‌ ايجاد مي‌گردد كه مديريت كلان محيط زيست كشور از مديران استاني خود حمايت كافي را ندارد و مي‌ترسند با شكايت و نارضايتي مسئولان محلي بركنار شوند.

انتهای پیام/


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0