چهارشنبه, 23 آبان 1397
نماینده سمنان در شورای عالی استانها:
سرمایه‌گذاری‌های رفاهی اگر توام با سرمایه‌گذاری‌های تولیدی و زیربنایی نباشد مهاجرت‌زا است/ روستا یعنی كانون اصیل تشكل‌های انسانی برای توسعه ملی
۱۴۸۴۳
 ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ 
۱۸:۲۸:۵۹

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

رضا شاه حسینی گفت: نتيجه تحقيقات به ما نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاري‌هاي رفاهي اگر توام با سرمايه‌گذاري‌هاي توليدي و زيربنايي نباشد، خود مهاجرت‌زا است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، رضا شاه حسینی نماینده سمنان در شورای عالی استانها درنطق پیش ازدستور خود در هشتمین اجلاس عمومی این شورا که پیش از ظهر امروز (پنج شنبه)در محل ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهارداشت:جامعه‌اي كه روستايي خود را به هر عنوان فراموش كند، و به حال خويش رها سازد، در حقيقت خود را از يك منبع بسيار مهم توسعه محروم مي‌سازد.

وی گفت: اثر مهاجرت به شهرها در كشورهاي جهان سوم با نرخ بي‌سابقه‌اي جريان دارد. دليل عمده آن را بايد در عدم توجه به توسعه مناطق روستايي جست‌و‌جو کرد. عدم توسعه متوازن، پايدار و كارشناسي شده در ارتباط منطقي و عملي با شهر از يك سو و رشد سريع جمعيت از سوي ديگر نتيجه حتمي چنين امري و عامل اصلي تضعيف رشد و توسعه روستاها است.

نماینده سمنان در شورای عالی استانها با بیان اینکه روستا اعضاي پاك نهاد هر جامعه،منبع اصيل ذخاير فرهنگي هر ملت عاملان سازندگي و آباداني هر سرزمين هستند افزود: روستا يعنیكانون اصيل تشكل‌هاي انساني براي توسعه ملي، یعنی منبع تامين مواد اوليه براي گردش چرخ‌هاي صنايع، بستر توليد خوار و بار براي تغذيه ملت و ملت‌ها

پايگاه توليد براي بقاي موجوديت و تامين استقلال اقتصادي هر كشور ، بازوان هميشه فعال پيكره هر اجتماع و شهروندان محروم و كم توقع اما پرثمر؛ با اين تفاسير توجه و لزوم برنامه‌ريزي براي توسعه روستاها امري اجتناب‌ناپذير مي‌کند و اين مهم ميسر نمي‌شود مگر با رويكردهاي علمي و كارشناسانه.

نگاهي گذرا و خدمات ارزنده‌اي كه بعد از انقلاب اسلامي، به سوي روستاها سرازير شده است و مشاهده وضع امروزي روستاها ما را متوجه نكاتي بسيار حايز اهميت مي‌نمايد كه با بررسي آنها و شناخت وضع موجود، براي اينده آن تصميماتي كارشناسانه اتخاذ نماييم كه فرآيند اين مهم بدون مشاركت بوميان و جوامع محلي فاقد نتايج دلخواه و شايسته خواهد بود.

رضا شاه حسینی در ادامه نطق پیش از دستور خود در اجلاس هشتم شورای عالی استانها بیان کرد: چنين به نظر مي‌رسد كه تشكيل جهاد سازندگي به عنوان متولي امور روستايي امري لازم بوده است ولي روش‌ها و نظريات حاكم بر فعاليت‌هاي اين نهاد به گونه‌اي نبوده است كه به توسعه نواحي روستايي منجر شود، زيرا از ميان سه نظريه رفاهي يعني رفاه عمومي، رفاه نسبي و رفاه تبعيضي، نظريه رفاه عمومي را به كار گرفته و در واقع در آن مقطع زماني رفاه را معادن توسعه دانسته و سعي بر آن داشته تا با ارائه خدمات رفاهي، نه تنها بازده مستقيم اقتصادي ندارند، به اصل عدالت اجتماعي جامعه عمل بپوشانند، وی در ادامه مطلب فوق تاکید کرد: ولي با گذشت چند دهه، نه تنها توسعه روستايي بلكه رشد اقتصادي نيز محقق نشده است و هم اكنون اكثر روستاهاي كشور از نظر اشتغال و درآمد با مشكلات زیادی مواجه‌اند. گرچه در مقاطع بعدي هم جهاد و هم كميته امداد امام خميني (ره) به فعاليت‌هاي توليدي روي آورده‌اند كه به نظر ادغام اين نهاد با وزارت كشاورزي اين اقدامات را ناكام خواهند گذاشت، البته اين به معناي تاكيد براي ادامه كار جهادسازندگي بر خلاف مصوبه دولت نيست. كاركرد جهاد سازندگي رفتار روستاييان را دگرگون كرده است. بدين ترتيب كه ارائه خدمات و امكانات طي چند سال موجب شده است تا روستايي پرتلاش پيشين به فردي تنبل، رفار طلب  و امروزي تبديل شود و همواره در انتظار دريافت خدمات نقدي و غيرنقدي از سوي دولت باشد.

نماینده سمنان در شورای عالی استانها افزود: دريافت خدمات از دولت علاوه بر ايجاد تنبلي، روحيه و سازمان‌هاي همكاري و مشاركت محلي را نيز از ميان برده است و از آنجا كه خدمات دولتي بر درآمد نفت متكي است از اين رو در پي كاهش درآمد حاصل از نفت روستا و روستاييان در برابر پيامدهاي منفي آن ناتوان خواهند بود، علاوه بر آن بحران‌هاي طبيعي مانند خشكسالي به دليل فقدان زمينه اشتغال غيركشاورزي در نواحي روستايي، سبب مهاجرت روستاييان به شهرها خواهد شد.

 نتيجه تحقيقات به ما نشان مي‌دهد سرمايه‌گذاري‌هاي رفاهي اگر توام با سرمايه‌گذاري‌هاي توليدي و زيربنايي نباشد، خود مهاجرت‌زا است.

شاه حسینی با بیان اینکه اكنون ما با روستاهاي زيادي در حوزه عملكردي خود روبه‌رو هستيم كه علي‌رغم داشتن همه امكاناتي كه در بهترين نقاط هست. دست به مهاجرت زده‌اند تصریح کرد: آن معدود خانوارهاي باقيمانده نيز در مراكز شهري داراي مسكن هستند و مدام بين شهر و روستا در حال تردد هستند. اين مهم بيانگر اين واقعيت تلخ است كه مساله مهاجرت از روستا به شهر صرفا كمبود امكانات رفاهي نبوده و نيست بلكه اختلاف درآمد بين شهر و روستا و نيز اختلاف فاحش سرمايه‌گذاري در اين 2 به سيل مهاجرت‌ها دامن زده كه از يك سو روستاها تهي از نيروهاي مولد شده و از سوي ديگر شهرها اين ميهمانان ناخواسته را نتوانسته‌اند در بخش رسمي اقتصاد خود جاي دهند و درگير مشكلاتي همچون فشار بر منابع آب و انرژي- ترافيك- انواع آلودگي‌ها و نابهنجاري‌هاي اجتماعي شده‌اند.

نماینده سمنان در شورای عالی استانها راه برون‌رفت از اين مشكل را ايجاد زمينه‌هاي كار با توجه به پتانسيل‌هاي بالقوه در روستاهاو در پي آن درآمد زايي ناشي از اين رويكرد در شرايط اقتصاد مقاومتي كه بر خصيصه درون زايي آن تاكيد فراوان شده است، دانست و گفت: ارتباط مقابل و اجتناب‌ناپذير شهر و روستا لزوم توجه به روستاها را انكارناپذير مي‌کند.

 امروزه از ديد صاحب‌نظران و متخصصين برنامه‌ريزي شهري، شهر به مثابه سيستم و حتي بدتر از آن به عنوان موجودي زنده تلقي مي‌شود و همان طوري كه موجود زنده مانند انسان براي رفع مشكلات هر عضوي از اعضا و جوارح خود به متخصص ذيربط مراجعه مي‌کند شهرها نيز براي بقا و پويش مسير توسعه براي اداره خود، نيازمند متخصصين در زمينه‌هاي مختلف ارگانيسم شهري هستند. لزوم تشكل‌هاي شورايي نيز همين است كه با خرد جمعي شهرها اداره شوند در غير اين صورت شهر همچنان مشكلات و كمبودها و نارسايي‌ها را يدك مي‌كشد كه از جمله اين تنگناها مي‌توان به آلودگي‌ها، ترافيك، فشار بر منابع آب و منابع انرژي، حاشيه‌نشيني و شغل‌هاي كاذب و مهمتر از همه مشكلات مربوط به بورس بازي زمين و غيره كه همگي ناشي از عدم توازن در رشد جمعيت شهري و امكانات موجود است و رشد مطلق و يا ناخالص كه مهاجرت‌هاي بي‌رويه بر آن دامن زده‌اند اين نارسايي‌ها را دو چندان نموده است.

به گفته وی؛ شتابزدگي و برانگيختگي در امر سرمايه‌گذاري‌ها و به شدت همه اين موارد به سوي مواردي جلب مي‌شوند كه منافع آني و زودگذر در پي داشته باشند. بدون توجه به توانمندي‌هاي مناطق و پيامدهاي اين نوع نگرش كه كارهاي جبران‌ناپذيرند.

به عنوان مثال مي‌توان از بحث جديد و جذاب گردشگري شهري و روستايي نام برد كه علي‌رغم دارا بودن تبعات مثبت در زمينه‌هاي اقتصادي- اجتماعي و زيست محيطي اما بايد توجه داشت كه گردشگري غيركارشناسي همه موارد فوق را وارونه مي‌نمايد و نه تنها تبعات مليتي در زمينه‌هاي فوق به وجود نمي‌آورد بلكه به شدت موجبات تورم، بيكاري می شود.

 شاه حسینی در ادامه سخنان خود با اشاره به مشکلات زيست‌محيطي تاکید کرد:  انواع آلودگي‌ها و تخريب‌ محيط زيست و تهديدي براي حيات وحش- گياهان صنعتي و دارويي و در زمينه فرهنگي انواع ناهنجاري‌ها را در پي خواهند داشت. چنانچه نگرشي كارشناسانه به اين رويكرد حاكم شود مي‌توان از همه زمينه‌هاي فوق در جهت مثبت به نتايج قابل قبولي دست يافت.


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0