چهارشنبه, 23 آبان 1397
در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها صورت گرفت؛
تشریح برخی از مشكلات زیست محیطی توسط رئیس كمیسیون سلامت و محیط زیست شورای عالی استانها
۱۴۸۴۱
 ۱۳۹۷/۰۵/۱۸ 
۱۷:۳۷:۵۳

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

سید حسین علوی نسب درهشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها به تشریح برخی از مشکلات زیست محیطی در حضور رئیس سازمان حفاظت ازمحیط زیست پرداخت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، سید حسین علوی نسب رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست، خدمات شهری و روستایی شورای عالی استانها در اجلاس هشتم شورای عالی استانها که پیش از ظهر امروز با حضور کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست برگزار شد اظهارداشت: مسائل زيست‌محيطي در ايران به ويژه در مناطق شهري شامل توليد گازهاي گلخانه‌اي كه توسط وسايل نقليه عمليات پالايشگاه‌هاي و پساب‌هاي صنعتي ايجاد مي‌شود منجر به آلودگي هوا مي‌گردد. بيشتر خودروها از بنزين سرب‌دار استفاده مي‌كنند و فاقد تجهيزات كنترل انتشار گازهاي گلخانه‌اي هستند.

وی گفت: آب‌هاي زائد صنعتي و شهري، رودخانه‌ها، آب‌هاي ساحلي و زيرزميني را آلوده كرده است. تالاب‌ها و بدنه‌ آب‌هاي شيرين با گسترش صنعت كشاورزي به طور جدي در حال نابودي است. نفت و نشت مواد شيميايي به زندگي موجودات دريايي خليج‌فارس و درياي خزر آسيب رسانده است.

نماینده خراسان رضوی در شورای عالی استانها با بیان اینکه نماینده ايران ادعا مي‌كند هجوم بين‌المللي براي توسعه ذخاير نفت و گاز درياچه خزر آن منطقه را با تهديدات زيست محيطي جديد رو‌به رو خواهد كرد بیان کرد: گرچه سازمان حفاظت محيط زيست ايران از سال 1971 وجود دارد. اين هنوز سياست توسعه پايداري را گسترش نداده است. به خاطر اينكه اهداف كوتاه مدت اقتصادي در اولويت قرار گرفته است.

علوی نسب توجه به ابلاغ سياست كلي مقام معظم رهبري به حفظ محيط زيست در راستاي رسيدن به توسعه پايدار كه محيط زيست بدان مبتلاست را موضوعی بسیار مهم خواند و افزود: در صورت اجرای این سیاست ها مشكلات كلي محيط زيست برطرف مي‌شود چون لازمه هر حركت بنياديني در اين خصوص، تبديل اقتصاد دولتي به اقتصاد آزاد و مردمي است.

وی بیان کرد: ساليانه ميليون‌ها تن مواد آلاينده و سرب كربن به هوا می رود. ميليون‌ها ليتر بنزين و گازوئيل اضافي هدر مي‌دهد و ضرر مالي و جاني بسياري را وارد آورده لازمه تحقق سياست‌هاي ابلاغي رهبر انقلاب در خصوص محيط زيست پايان دادن به وضعيت نامطلوب كنوني در صنعت خودروسازي است.

رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای عالی استانها تاکید کرد: اكثر بيمارستان‌ها و مراكز درماني فاقد تقسيم دفع بهداشتي و بازيافت زباله و جمع‌آوري و تصفيه فاضلاب بيمارستاني هستند كه اين امر باعث آلودگي مضاعف شده است.

در اغلب شهرها دفن يا سوزاندن زباله به روش قديمي صورت مي‌گيرد در حالي كه بايد بازيافت شود كه مستلزم تحصيل اعتبار بوده تا شهرداري‌هاي هر شهرستان و استان بتوانند به صورت تجميع اقدام كنند.

اغلب مناطقع ويژه و شهرك‌هاي صنعتي فاقد سيستم جمع‌آوري، انتقال و تصفيه فاضلاب‌ و پساب‌هاي آلوده صنعتي هستند.

علوی نسب افزود: به دليل استفاده اكثريت مردم در شهرها و روستاها از چاه‌هاي جذبي براي دفع فاضلاب منابع آب شيرين زيرزميني همواره در معرض آلوده شدن مي‌باشد.

هر چند همه حواس‌ها به دست خودروهاست، اما واقعيت اين است كه در كنار آن موتورسيكلت‌ها يكي از مهم‌ترين آلاينده‌هاي محيط زيست هستند كه علاوه بر آلوده‌سازي هوا، آلودگي صوتي و معضلات اجتماعي متعددي را به بار مي‌آورند.

وی  در خصوص دیگر مشکلات تاکید کرد: استفاده غيرمنطقي از كودهاي شيميايي و سموم كشاورزي باعث آلوده شدن محصول و خاك زراعي مي‌شود و بايد به سمت كشت ارگانيكي حركت كرد.

رئیس کمیسیون سلات و محیط زیست شورای عالی استانها در ادامه سخنان خود به موضوعات كليدي بين محيط زيست و مديريت‌هاي روستايي و شهري كه مستلزم وضع مقررات نوين است اشاره کرد و افزود: موضوع مديريت پسماند در كشور واقعيت اين است كه ما فقط زباله را جمع‌آوري مي‌كنيم و هيچ مديريتي در آن نداریم. موضع پرت انرژي و هدررفت در ساخت و ساز شهرسازي و معماري شهري و روستا ايران است هنوز هم از ساختمان‌هايی با نماي شيشه‌اي كه هيچ سازكاري با اقليم اكثر نواحي ايران ندارد استفاده مي‌شود و پرت انرژي در كشور به شيوه‌هاي مختلف گسترش يافته است چاره‌انديشي در اين خصوص الزامي است.

علوی نسب مقوله ديگر را در بحث محیط زیست موضوع بازچرخاني فاضلاب و پساب‌هاي شهري دانست و تاکید کرد: با توجه به محدوديت آب استراتژي ديگري جز بازچرخاني فاضلاب جهت نگهداري فضاهاي سبز شهري و روستايي و پيراشهري وجود ندارد. موضوع بعدي توجه به تنوع زيستي و همچنين رابطه انسان با محيط و آموزش شهروندان در اين خصوص است به نحوي كه ايرانيان آموزشي يابند كه انسان بخشي از محيط است و صاحب آن نيست.

نماینده خراسان رضوی در شورای عالی استانها تغيير شيوه كشاورزي و دامپروري را موجب خشكسالي دانست كه بسياري از روستاها را خالي از سكنه کرده است و بیان کرد: خشكسالي و تغييرات آب و هوايي و گرم شدن كره زمين مشكل اساسي همه كشور ماست. با راه‌اندازي شبكه مدرن جمع‌آوري، انتقال و تصفيه‌ فاضلاب‌هاي خانگي، بيمارستاني و صنعتي اعم از آلودگي محيط زيست جلوگيري مي‌شود و هم بخشي از فاضلاب پس از تصفيه به چرخه مصرف بر خواهد گشت.

وی در ادامه سخنان خود در هشتمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها خطاب به رئیس سازمان محیط زیست بیان کرد: هم اكنون خطري كه از جانب بحران زيست محيطي ايران احساس مي‌شود كمتر از حمله و خطر دشمنان نيست.

آيا زمان آن نرسيده با تخصيص اعتبار به شهرداري‌ها گاهي در راستاي دفع پسماند و ايجاد مجتمع پسماند كه جزء وظايف شهرداري‌ها نيست برداشته شود.

با توجه به بحران آب؛آيا تحقيقي در مورد مسائل اجتماعي آب در كشور انجام گرفته است؟ آيا اولويت‌هاي تحقيقاتي در زمينه حفظ محيط زيست و توسعه پايدار انجام گرفته؟

آيا در زمينه فرهنگي و آموزش شهروندان اقدامي از سوي صدا و سيما صورت گرفته است.آيا اقدامي در راستاي ايجاد و افزايش دانش عمومي محيط زيست و حس مشاركت مردم براي حفظ محيط زيست در كشور برداشته شده؟ آيا مديران، كارشناسان و محيط‌بابان شما از آموزش‌هاي زيست‌محيطي برخوردار هستند.

 


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0