چهارشنبه, 2 آبان 1397
نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استانها:
درآمد پایدار شهرداری ها با وضعیت اقتصادی كنونی كاری بس دشوار است/محرومیت در بخش هایی از خراسان جنوبی موج می‌زند
۱۴۷۸۲
 ۱۳۹۷/۰۴/۲۱ 
۱۵:۲۲:۳۱

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

محمود امینی گفت: درآمد پايدار سخني جذاب و شعار زيبايي است.اما تحقق آن با وضعيت اقتصادي كنوني و چند پارگي مسئوليت‌ها و اختيارات كاري بس دشوار است. بيم آن مي رود با تراکم فروشی اصول علمي حاكم بر شهرسازي  به تاراج رود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، محمود امینی نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استانها در نطق پیش از دستور خود در هفتمین اجلاس عمومی این که پیش از ظهر امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهارداشت: از رياست محترم شوراي عالي استانها و همكاران فرهيخته و پرتلاشم كه در جهت احياي اصول شوراي قانون اساسي كه در دوره‌اي با عدم تشكيل آن و در مقاطعي هم با محدود كردن اختيارات و وظايف مصرح در قانون اساسي به شكلی معطل مانده و مورد بي‌مهري قرار گرفته تلاش مي‌كنند، سپاسگذارم.

وی گفت: بر اين باورم كه محدود كردن نشست‌ها و گردهم‌آيي اعضاي شوراي عالي استانها به اجلاس دو روزه در هر ماه و درگير بودن عمده وقت اين عزيزان به مسائل فراوان و بعضا صعب‌العلاج شهرها و روستاهاي خود كه ناخواسته متمركز بر مشكلات شهرداري‌هاست در انجام وظايف كلان شوراي عالي كه تجسم و عصاره نظام شورايي كشور و متمركز رفع تبعيض است اختلال ايجاد مي‌كند هر چند كه فعاليت‌هاي حاضر و مستمر اعضاي شوراي عالي در تمامي ايام را نمي‌توان از نظر دور داشت ولي تحقيقا و به تجربه ثابت شده است كه كافي نيست.

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استانها ادامه داد: گنجاندن اصول مربوط به شوراها در قانون اساسي و تصريح در اين سند ميثاق ملي به اينكه «براي پيشبرد سريع برنامه‌هاي اجتماعي، اقتصادي، عمراني بهداشتي فرهنگي، آموزشي و ساير امور رفاهي از طريق همكاري مردم با توجه به مفتضيات محلي، اداره امور هر روستا بخش شهر شهرستان يا استان با نظارت شورايي به نام شوراي ده بخش شهر شهرستان يا استان صورت مي‌گيرد» امري تزييني و فرمايشي نيست بلكه برخاسته از باور و انديشه ناب اسلامي و تجربه تاريخي زندگي اجتماعي بشر است.

امینی با اشاره به محكمات قرآن و سنت نبوي و سيره علوي و خرد جمعي  تاکید کرد: به مردم و نمايندگان آنها بها بدهيم.دست برداريم از خودخواهي‌ها و خودشيفتگي‌ها و تفسيرهاي سليقه‌اي و بگذاريم قانون فصل‌الخطاب و تعيين‌كننده رفتارها و تعاملات نهادها و سازمان‌ها و جايگاه‌هاي مردمي و دولتي باشد. مردم را به خوب و بد تقسيم نكنيم و كرامت انساني آنها را با رفتارها نسنجيده مخدوش نكنيم. بپذيريم مردم كشورمان، امنيت، ثبات،آسايش، آرامش، اعتلا و شرافت خود را دوست مي‌دارند. شخصيت، احترام، عزت و خواسته‌ها و حق انتخاب آنها را با رفتارمان بپذيريم و به رسميت بشناسيم تا احساس مسئوليت جمعي و عزم و اراده ملي را در مسير اهداف كشور شاهد باشيم.

این عضو شورای عالی استانها در ادامه سخنان خود در هفتمین اجلاس عمومی این شورا با بیان اینکه در چند دقيقه به خاطر هك شدن سايتي پنج هزار خودرو گران قيمت وارد كشور شده و قطعا در همان چند دقيقه هزاران جوان به خيل نااميدان و بي‌اعتمادي اضافه شده‌اند تاکید کرد: هزاران نان‌آور خانواده از كار بي‌كار شده‌اند و صدها كليه به فروش گذاشته شده است. هيچ كاخي بر افراشته نمي‌ شود مگر اينكه در كنار آن صدها كوخ ويران شود.

وی با اشاره به مشکلات شهرداری ها بیان کرد: شهرداری ها به طور فزاينده‌اي به نماد بي‌مهري دولت‌ها تبديل شده‌اند دست آنها را از منابع ملي كوتاه كرده و در جيب مردمي گذاشته كه فقر و بي‌اعتمادي در چهره آنها موج مي‌زند.

 اختيارات مربوط به زمين، ماليات و عوارض، آب، برق، گاز، مخابرات و بهداشت را از آنها گرفته و به مسئوليت‌هاي چند پاره با رويكردهاي متفاوت تقسيم كرده و از آنها مي‌خواهند با ايجاد درآمد پايدار حقوق كاركنان خود را تامين و شهرها را نيز اداره كنند.

درآمد پايدار سخني جذاب و شعار زيبايي است اما تحقق آن با وضعيت اقتصادي كنوني و چند پارگي مسئوليت‌ها و اختيارات كاري بس دشوار خواهد بود و بيم آن مي رود كه در بسياري از شهرها شهرداري‌ها با تراکم فروشی  و چشم فرو بستن بر تخلفات ساختماني و ضابطه‌هاي ديگر شاكله شهرها و اصول علمي حاكم بر شهرسازي را به تاراج ببرند و در آينده‌اي كه دور نيست زندگي در شهرها را به مراتب از آنچه كه هست دشوارتر و داراي معضلات و گره هاي كور و لاينحل کند. آلودگي و مشكلات ترافيكي، غيرفني بودن و كم عمر بودن سازه‌ها و افزايش تهديدهايي مثل آتش‌سوزي، زلزله طوفان، سيل و غيره را به دنبال داشته باشد

 

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استانها افزود: كشوري با غني‌ترين سابقه شهري كه آثار به جاي مانده از دوران باستان نشان از حاكميت اصول علمي و فني در اداره شهرها و روستاهاي آن دارد كشوري با مردماني هوشمند و سخت‌كوش و فرهنگي غني و آراسته به آداب انساني كشوري با منابع خدادادي كه هر قطعه كوچكي از آن قابليت تامين و اداره مملكتي را دارد و كشري با بهترين موقعيت استراتژيك و ژئوپليتيك مي‌تواند به بهترين الگوي پيشرفت و توسعه تبديل شود به طوري كه حسرت مردمان در شرق و غرب عالم را برانگيزد و حتي دشمنان را به احترام و تواضع وا دارد.

 

امینی با بیان اینکه در بخش‌هایی از استان خراسان جنوبی محرومیت در کنار مناعت طبع موج می‌زند، افزود: جاده‌های این استان غیر ایمن و فرسوده شده اند و  ایستگاه راه آهن و فرودگاه آن در هفته های اخیر با بی‌نظمی روبرو شده است.


نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استانها تصریح کرد: بی‌نظمی در راه آهن و فرودگاه باعث کاهش سرویس ها شده و این به معنای کاهش ارتباطات استان و متوقف شدن قطار توسعه در آن است.

وی ادامه داد: مشکل کم آبی و افت منابع زیرزمینی و خشک شدن بعضی از قنات‌ها کمر کشاورزان را شکسته و روستاها را یکی پس از دیگری خالی از سکنه کرده است. اگر جهت استفاده از شیوه‌های مناسب برای بهره‌برداری از آب فکری مناسب نشود، این استان به سرزمینی آسیب پذیر تبدیل خواهد شد.

 

انتهای پیام/


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0