چهارشنبه, 2 آبان 1397
نماینده مردم اراک در مجلس:
توزیع 3هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان بین شهرداری‌ها / دریافت پروانه نباید موجب افزایش بروكراسی ادای شود
۱۴۷۷۵
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۷ 
۱۳:۳۲:۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

کریمی گفت: 3 هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان در قانون بودجه از منابع حاصل از عوارض سوخت توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده است كه این رقم بدون واریز شدن به خزانه از طریق وزارت كشور بین شهرداری های كشور تقسیم خواهد شد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، علی‌ اکبر کریمی در صحن علنی شورای اسلامی شهر اراک ساخت مجتمع تفریحی، ورزشی و رفاهی توسط تامین اجتماعی بر اساس توافق صورت گرفته خبر داد و اظهار داشت: با توجه به اینکه اجرای این پروژه در حریم شهر واقع‌ شده است می ‌طلبد شهرداری در خصوص صدور پروانه مساعدت و همکاری لازم را داشته باشد، چرا که این اقدام می ‌تواند در ایجاد اشتغال، گردش ثروت و افزایش سطح خدمات به شهروندان مثمرثمر باشد.

 

وی با اشاره به فضای کنونی اقتصاد که با تلاطم همراه است، افزود: این تلاطم به مشکلات ساختاری اقتصاد و بخشی از آن به ناکارآمدی مدیریتی برمی ‌گردد که تحریم ‌های بیرونی نیز دغدغه ‌هایی نیز بر آن افزوده است.

 عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: در راستای جلوگیری از افزایش تورم و کاهش مشکلات حوزه تولید برنامه ‌هایی در حال تدوین است، تورم اقتصاد را با تهدیداتی مواجه کرده است که نیاز است فرصت‌ هایی در راستای اصلاح ساختار اقتصادی ایجاد شود.

 

کریمی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وظایف شورا و شهرداری گفت: در حوزه اداره امور کشور یکی از معضلات جدی آن هزینه کرد بخش زیادی از بودجه در راستای پرداخت حقوق کارکنان دولت است که شهرداری هم از این موضوع مستثنا نیست.

 

نماینده مردم اراک، خنداب و کمیجان در مجلس اظهار داشت: 100 هزار میلیارد تومان در راستای تهاتر مطالبات مجموعه دولت، بانک مرکزی و شهرداری‌ ها دیده ‌شده که  این اقدام به ‌صورت چرخشی مبادله شود تا مطالبات پرداخت شود.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بر کاهش هزینه ‌های جاری در شهرداری تأکید کرد و گفت: برون ‌سپاری، بکارگیری سرمایه مردم در اجرای پروژه‌ ها، مشارکت مردم در تسریع پروژه ها از اقدامات مؤثر کاهش هزینه‌ های جاری در شهرداری است.وی اظهار داشت:  با ادامه این روند امکان دارد تمام منابع برای پرداخت حقوق هزینه شود که نیاز است در این راستا تدابیر ویژه ‌ای اندیشیده شود.

 

وی برجذب سرمایه‌ گذار در استان تأکید کرد و افزود: از سرمایه‌ گذاران، حمایت و استقبال کنیم‌ چراکه سرمایه گذاران در راستای ارائه خدمات عمومی به مردم گام‌ های مؤثری می‌توانند بردارند.

کریمی ادامه داد: نباید به دلیل اخذ پروانه فرآیند بوروکراسی شهرداری طولانی  و مانع سرمایه ‌گذاری در استان شود.

 

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس با اشاره به چالش ها در درآمد بیان کرد: یکی از مشکلات شهرداری ‌ها منابع درآمدی حاصل اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده است که به راحتی دریافت می‌شود، این قانون در مجلس در حال اصلاح و طی مراحل پایانی است. 

 

کریمی گفت:  شهرداری ها ٧٠ درصد جمعیت کشور را زیر پوشش قرار می‌دهند و ساختاری خدمات رسان دارند که باید مورد حمایت قرار گیرند و منابع لازم را در اختیار داشته باشند، این در حالی است که دولت در لایحه خود در راستای اصلاح این قانون بخش عوارض مالیات بر ارزش افزوده را حذف کرد.

به گفته وی 3 هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان در قانون بودجه از منابع حاصل از عوارض سوخت توسط مجلس شورای اسلامی مصوب شده که بدون واریز شدن به خزانه از طریق وزارت کشور بین شهرداری های کشور توزیع می‌شود.

 

 تسریع در اجرای پروژه طرح گردشگری گردو

 

عضو شورای اسلامی شهر اراک نیز گفت: نیاز است با استفاده از نخبگان و جوانان در بخش انضباط اداری مالی اقدامات مؤثری در راستای توسعه شهری برداشته شود.

 

پیمان رشیدی در خصوص حوزه گردشگری نیز اظهار داشت: تاکنون در حوزه گردشگری به ‌ویژه در دره گردو، گام ‌های مؤثری برداشته نشده است که می ‌طلبد در این راستا کارگروه‌های ویژه‌ ای تشکیل و هم‌ افزایی ایجاد شود.

 

وی با تأکید بر تسریع در اجرای پروژه طرح گردشگری گردو افزود: این طرح گردشگری از مطالبات به‌حق مردم بوده و نیاز است به‌ صورت مشترک و همسو با سایر دستگاه‌ های ذی‌ ربط، اقدامات مؤثری در این خصوص صورت گیرد تا برای مردم ملموس باشد.

 

رشیدی با اشاره به آلودگی هوای کلان‌ شهر اراک اظهار داشت: در حوزه فضای سبز، با کمبود فضا مواجه هستیم که نیاز است سرانه فضای سبز ملاحظه و توزیع ناعادلانه فضای سبز ساماندهی شود.

 

وی ادامه داد: در منطقه سنجان و کرهرود درختان در حال خشک شدن هستند که نیاز است به‌جای فضاسازی، فضاداری صورت گیرد.

 

رشیدی با اشاره به پروژه ۵۵ متری گفت: مساعدت نمایندگان مجلس در راستای جذب سرمایه ‌گذار در این حوزه می‌ تواند در تسریع این پروژه مثمرثمر واقع شود.

 

حضور نمایندگان مجلس در حوزه مسائل شهری کمرنگ است

 

  عضو دیگر شورای شهر اراک نیز گفت: از زمان ورود شهردار گام‌ های مثبتی در حوزه توسعه شهرداری برداشته‌ شده و شهرداری نیاز به حمایت مادی و معنوی در تسریع اجرای پروژه‌ها دارد.

 

علیرضا مرادی حضور نمایندگان مجلس در حوزه مسائل شهری را کمرنگ عنوان کرد و افزود: توسط برخی از افراد توانمندی‌های حوزه شهری تضعیف می ‌شود که می ‌طلبد نهادهای نظارتی شاهد فعالیت‌ های شهرداری باشند.

 

وی ادامه داد: برخی مشکلات با مدیریت صحنه‌ سازی می ‌شود که نیاز است تدابیر ویژه ‌ای این خصوص اندیشیده شود.

 

مرادی تغییر مدیریت در حوزه‌ های شهری را آسیب مادی و معنوی به شهر دانست و گفت: باید طلب ‌های شهرداری پرداخت شود و در پروژه ۵۵ متری نیز جوانب کار در نظر گرفته شود.

 

ادارات را از مرکز شهر به حاشیه ها منتقل کنیم

 

دیگر عضو شورای شهر نیز بر بکار گیری نیروهای بومی تأکید کرد و گفت: نباید در کارخانه‌ هایی همچون پالایشگاه و پتروشیمی سهم استان و مردم آلودگی هوا و صوتی باشد ولی زمینه اشتغال برای نیروهای غیربومی فراهم شود.

 

 حامد آجرلو افزود: مردم را به‌ جای دولت ‌گرایی به سمت تولیدگرایی سوق دهیم چرا که این روند ضربه بزرگی به اقتصاد کشور می ‌زند که نیاز است در این حوزه فرهنگ ‌سازی صورت گیرد.

 

وی اظهار داشت: حذف ادارات از مرکز به حاشیه شهر می ‌تواند اقدام مؤثری در کاهش آلودگی هوا و ترافیک باشد.

 

گام‌ های اساسی در راستای توسعه شهری برداشته شود

طوفان محمدی عضو دیگر شورای شهر نیز گفت: نیاز است با مدیریت یکپارچه شهری گام‌ های اساسی در راستای توسعه شهری برداشته شود.

 

این عضو شورای شهر تصریح کرد: مدیریت بحران در شهرداری‌ ها از برنامه‌هایی است که باید طرح جامع بحران لحاظ شود.

 

به کارگیری توان شهرداری برای تسریع در اجرای پروژه ها

 

شهردار اراک نیز گفت: اقدامات مؤثری در حوزه خدمات شهری در اراک صورت گرفته که ملموس است و نباید فقط به خلأهای شهری توجه شود.

 

داود تاجران افزود: مجموعه شهرداری تمام توان خود را در راستای تسریع پروژه‌ های شهری به کار گرفته که مساعدت شهروندان و دستگاه ‌های ذی‌ ربط را می‌طلبد.

 

انتهای پیام/


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0