چهارشنبه, 2 آبان 1397
نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها:
آب خرمشهر و آبادان برای شرب و شست و شو قابل مصرف نیست / نهادینه شدن محرومیت در خرمشهر و آبادان بعد از جنگ تحمیلی
۱۴۷۶۵
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۳ 
۱۳:۲۱:۵۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

موسوی زاده با بیان اینکه سطح آب کارون به شدت کاهش یافته است گفت: شوری آب به اندازه ای است که برای شرب و حتی شست و شو قابل استفاده نیست.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، سید محسن موسوی زاده نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دلیل انتقال آب به مناطق کویری و سدهای متعدد به شدت از میزان آب کارون کاسته شده است، گفت: در دو هفته اخیر آب مناطق خرمشهر و آبادان به شدت شور شده و قابلیت شرب و شست و شو را ندارد. مردم به شدت به این وضعیت معترض هستند، اما هنوز طرح آب غدیر که قرار بود به خرمشهر و آبادان برسد، تکمیل نشده است.

 

وی افزود: البته این روزها روند اجرایی و لوله‌گذاری این طرح شدت یافته است. در دو هفته اخیر مشکلات آب حل نشده و همچنان شاهد صف‌های طویل برای تهیه آب شرب هستیم، چون آب تصفیه‌ای که وارد لوله‌های منازل مردم می‌شود، نه برای شرب و نه برای شست و شو مناسب است. هم اکنون دلیل این مساله مشخص نیست که آیا جزر و مد آب خلیج فارس دلیل بروز این نارسایی است یا اینکه مقوله انتقال آب مشکل پیدا کرده است؟

 

موسوی زاده با بیان این که به طور معمول در ایام تابستان میزان شوری آب افزایش می‌یابد، بیان کرد: اما تاکنون شاهد شوری آب به این شدت نبودیم. هم اکنون نزدیک به دو هفته است که مردم در آبادان و خرمشهر با مشکلات عدیده مواجه شده‌اند. مردم این منطقه نباید بعد از تحمل جنگ تحمیلی، مشکلات و انواع ناملایمات این نوع کمبودها را تحمل کنند.

 

نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه طرح انتقال آب غدیر از سرشاخه‌های رودخانه‌های کرخه به سمت آبادان و خرمشهر هدایت می‌شود، توضیح داد: این طرح از دولت‌های قبل در حال اجرا است، برخی از فازهای آن اجرا شده، اما هنوز اقدامات به شکل کامل در این زمینه انجام نشده است. با توجه به وضعیت کم آبی رودخانه کارون و جزر و مد خلیج فارس مشکلات نه تنها حل نشده، بلکه شدت نیز یافته است. آب شرب مردم منطقه با تکمیل طرح غدیر تامین می‌شود، باید تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود. مسئولان تلاش‌های فراوان در این باره انجام داده‌اند، اما این مشکل به شکل وسیع کل آبادان و خرمشهر را در بر گرفته و در این مناطق آب قابل مصرف نیست.

 

وی تصریح کرد: با بررسی دوره‌های زمانی مختلف باید گفت که در تمامی دوره‌ها این منطقه محروم بوده است. این منطقه در زمان جنگ خسارت‌های فراوان دیده است و در یک کلام باید گفت که کل کشور مدیون این منطقه است. در گذشته آبادان و خرمشهر دو بندر تجاری فعال بودند. خرمشهر بر اساس اسمش شهری خرم بوده است. در گذشته آبادان نیز شهر آباد و خرمی بوده که در طول هشت سال جنگ تحمیلی به زیرساخت‌ها و امکانات آن آسیب وارد شد. در دوره‌های مختلف ریاست جمهوری نیز اقداماتی در این باره انجام شده است، اما کار اساسی و اصولی برای تحول وضعیت جنگ‌زدگی در این شهرها انجام نشده است.

 

عضو شورای استان خوزستان ابراز داشت: هم اکنون با ورود به خرمشهر تمامی صحنه‌ها و دیوارها مملو از ترکش مشاهده می‌شود. در سال‌های گذشته آن‌طور که باید و شاید به این دو شهر توجه و حق مردم ادا نشده است. هر دولتی هم به فراخور حال خود اقداماتی در این مناطق انجام داده است. برای مثال دولت سازندگی به یک شکل برای این منطقه اقدام کرده و دولت‌های دیگر نیز به اشکال دیگر. هر چند کار به صورت اساسی انجام نشده است.

 

نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها با بیان اینکه باید دانست در 10-12 سال اخیر موضوع انتقال آب کارون به مناطق کویری شدت گرفته، سدهای فراوان در این زمینه احداث شده است، خاطر نشان کرد: با بررسی اقدامات انجام شده باید تاکید کرد که سد گتوند در روند انتقال آب به کوه نمک برخورد کرده است، این مساله باعث کاهش میزان آب و شوری کارون شده است. در گذشته رودخانه کارون از آبادان تا مسجد سلیمان قابل کشتیرانی بود، هم اکنون به دلیل اجرای طرح‌های انتقال آب دیگر قابل قایقرانی هم نیست. این عامل باعث خشکی تالاب‌هایی همچون هورالعظیم، شادگان و... شده است. تمامی این وضعیت باعث تولید و تشدید ریزگردها شده است. در این شرایط اگر حقابه تامین و مشکل آب حل نشود، بیش از این باید شاهد این ریزگردها و بروز مشکلات تنفسی برای مردم، کشاورزی و دام بود.

 

اگر مسئولان بر اساس تصمیم‌گیری‌شان بخواهند به کل کشور از طریق کارون آب انتقال دهند، باید تاکید کرد که کارون این ظرفیت را دارد، اما نه اینکه این برداشت از سرشاخه‌های اصلی برداشته شود، بلکه باید از آبادان و خرمشهر سیستم لوله‌گذاری انجام شده و به تمامی کشور آب منتقل شود، نه اینکه از منشاء رودخانه و سرشاخه‌های اصلی آب را برداشته یا سرعت آن را کاهش داده و باعث رسوب گذاری، خشکی تالاب‌ها و از بین رفتن اراضی کشاورزی شوند. برای انتقال آب باید از محل ریزش کارون به خلیج‌فارس اقدامات اساسی انجام داد، چون در این روند این آب شیرین از بین می‌روند. هرچند تاکنون مسئولان به این نکات توجه نکرده‌اند.

پایان پیام/DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0