يکشنبه, 5 خرداد 1398
گلایه‌ نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها از كاهش حقآبه چهارمحال و بختیاری
۱۴۵۷۹
 ۱۳۹۷/۰۱/۲۳ 
۱۵:۱۳:۷

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

لطف الله شیخ سامانی دراجلاس چهارم شورای عالی استانها درنطق پیش از دستور خود از کاهش حقآبه چهارمحال و بختیاری گلایه کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها؛ لطف الله شیخ سامانی نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها در چهارمین اجلاس عمومی شورای عالی استانها که پیش از ظهر امروز(پنج شنبه)در مجلس قدیم برگزار شد، با بیان اینکه استان چهارمحال و بختیاری به دلیل کوهستانی بودن و برخورداری از بارندگی از گذشته توانسته از این طریق معیشت مردم در حوزه کشاورزی و دامپروری را تأمین کند، اظهار کرد: در بخش های دیگر از جمله گردشگری سهم کمتری به خود گرفته و این استان در حالی با چنین وضعیتی روبرو است که سرچشمه 2 حوزه اصلی زاینده رود و کارون است، اما در سال‌های نه چندان دور و با کم شدن بارندگی و افزایش تقاضا در 2 حوزه، این استان دچار لطمات و فشار بیشتر قرار گرفته است، به طوری که به حق و حقوقات خود نرسیده است.

 

نماینده چهارمحال و بختیاری در شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه حدود 10 هزار هکتار زمین که هدف از آن اشتغال حدود 5 هزار خانواده بوده بلا تکلیف مانده است، تصریح کرد: علاوه بر این با فشارهای مضاعف و کم کردن سهم آب برداشتی از زاینده رود برای باغات موجود روبرو هستیم.

 

شیخ سامانی در خصوص مشکلات موجود در زمینه آب این استان گفت: کاهش چشمگیر بارندگی در استان به گونه ای بود که سال زراعی جدید نزدیک 70 درصد کاهش اعلام شد و از میانگین 560 میلی متر، متوسط 250 میلی متر میانگین بارندگی است.

 

وی با اشاره به خشک شدن بیش از 2 هزار چشمه از 3 هزار و 850 چشمه و کاهش 30 تا 70 درصدی آب سایر چشمه ها گفت: خشک شدن نزدیک به 450 رشته قنات از 842 رشته و کاهش 30 تا 70 درصدی بقیه قنات ها از جمله مسائل موجود در حوزه آب استان است.

 

عضو شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: نزدیک به 4 دشت تعطیل شده و درآمد بیش از 6 هزار خانوار استان کاهش یافته است، از رئیس جمهور می‌خواهم  پاسخ دهد که چرا حد برداشت آب کشاورزی و شرب استان در پایین ترین درجه بندی بوده است.

 

شیخ سامانی افزود: شما پاسخ دهید چرا باید یک استان حق آب بی قید و شرط و نامحدود از زاینده رود داشته باشد و آب برداشت شده را در توسعه فضای سبز استان همجوار مصرف کند.

 

وی با بیان اینکه سال‌ها پیش استان ما در گرو تصمیم گیری های غلط و بی حساب و کتاب مسئولان و دیکته لابی های قوی قطبی و کشوری به عنوان قطب کشاورزی و گردشگری معرفی شد،تصریح کرد: در همهمه های این تصویر به ظاهر زیبا فریاد دوراندیشان به سخره گرفته شد و سئوال این است که با کدام چشم انداز و با عنایت به عدم مانایی و پایایی منابع آب این تصمیم گرفته شد.

 

عضو شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه این تمامیت خواهان مدعی قطع آب شرب استان از زاینده رود هستند،تصریح کرد: آقای رئیس جمهور مردم چهارمحال و بختیاری با تمام قدرت از حق خدادادی خود در برداشت معقول آب دفاع می‌کنند.

 

شیخ سامانی افزود: زیرساخت های ایجاد شغل و یا تغییر کاربری زمین های کشاورزی که تعطیل شده متناسب با شرایط محلی و بومی با کارشناسی محلی مسلط به باغداری و بر اساس مابه ازای شغل مهیا و اجرا شده است.

 

انتهای پیام/


DOURAN Portal V5.0.2.0

V5.0.2.0