جمعه, 4 خرداد 1397

شورای شهر بررسی بودجه 92 شهرداری تهران را آغاز كرد
۷۰۴۲
 ۱۳۹۱/۱۱/۱۶ 
۱۰:۹:۴۲

 بودجه سال 92 شهرداری تهران در بخش درآمدها و منابع با رقمی معادل 10 هزار و چهارصد و پنجاه میلیارد تومان به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.
مهدی چمران رئیس شورای شهرتهران در پانصد و بیست‌وششمین جلسه شورای شهر که بدون حضور مستمع برگزار شد، پیش از شروع بررسی بررسی بودجه سال 92 شهرداری تاکید کرد: برای بررسی بودجه سال آینده نیاز به صورت‌های مالی سال‌های 89 تا 91 است، همچنین تکلیف قراردادهای باز شهرداری تهران که حدود 36 هزار قرارداد است، باید مشخص شود. ضمن اینکه باید گزارشی از عملکرد سازمان نوسازی شهرداری تهران و چگونگی پرداخت دیون بانکی به شورای شهر ارائه شود.
وی یادآور شد: بودجه سال آینده باید بر اساس معیارهای انقباضی تدوین شود، چنانچه درآمدها بیشتر از پیش‌بینی بودجه تحقق پیدا کرد، در قالب تبصره‌ها و برای پیشرفت پروژه های خاص مانند مترو و بزرگراه ها اختصاص پیدا کند.
درادامه جلسه، رسول خادم، رئیس کمیسیون اقتصادی و برنامه و بودجه شورا با بیان اینکه شهرداری تهران بودجه سال 92 را در بخش درآمدها و منابع رقمی معادل 12 هزار و 700 میلیارد تومان پیشنهاد داده است، بررسی بودجه سال 92 شهرداری تهران را آغاز کرد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در بودجه سال 91 رقم 9 هزار و 100 میلیارد تومان به تصویب رسیده بود و در متمم بودجه نیز، با عملکرد شش ماهه اول سال 91 رقم درآمدی معادل 10 هزار و 900 میلیارد به تصویب رسید. بنابراین ملاک را متمم بودجه سال 91 در نظر گرفته‌ایم که به این ترتیب، بودجه مورد تایید کمیسیون بودجه شورا برای سال 92 شهرداری رقمی معادل 10 هزار و چهارصد و 50 میلیارد تومان است.

خادم: رویکرد بودجه 92 باید انقباضی باشد
خادم با اشاره به آخرین سال فعالیت مدیریت این دوره از شورا و شهرداری تهران خاطرنشان کرد: با توجه به آخرین سال مدیریت شهری فعلی، اصرار بر این است که در بودجه سال 92 رویکردی انقباضی داشته باشیم و تا جایی که امکان دارد بودجه برای پروژه‌های نیمه تمام سرمایه‌ی در نظر گرفته شود.
وی افزود: چنانچه درآمد از سقف پیش‌بینی شده بیشتر شود، در تبصره 38 که مربوط به همین موضوع است، برای پروژه‌های خاص و اولویت‌دار شهری هزینه شود که پیش‌بینی می‌کنیم برای این ردیف، بودجه‌ای معادل یکهزار میلیارد تومان در نظر گرفته شود.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در تشریح ردیف‌های درآمدی و منابع بودجه سال 92 گفت: یکی از ردیف‌های این سرفصل از بودجه مربوط به عوارض حاصل از مالیات بر ارزش افزوده است که رقمی معادل یکهزار و 549 میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این رقم در مجموع بودجه و متمم سال 91 حدود یکهزار و 300 میلیارد تومان بود.
خادم یادآور شد: برای ردیف عوارض پرتراکم رقمی معادل دو هزار و 700 میلیارد تومان پیش‌بینی شده که مشابه سال 91 در نظر گرفته شده است.
وی در بخش دیگر اظهاراتش، به ردیف‌های دیگر درآمدی اشاره کرد و افزود: برای درآمدهای ناشی از عوارض عمومی و عوارض بر پروانه‌های کسب فروش و خدماتی معادل 41 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. از سوی دیگر برای ردیف درآمدی حاصل از تغییر کاربری‌ها نیز، رقمی معادل دو هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.
با توجه به تغییراتی که در ارقام ردیف‌های درآمدی و منابع بودجه سال 92 به وجود آمد، اعضای شورا با رقم 10 هزار و چهارصد و پنجاه میلیارد تومان موافقت کردند.
درادامه جلسه، بررسی اطلاعات گزارش حسابرس مستقل شورای شهرتهران در خصوص لایحه تفریغ بودجه سال 1388 شهرداری تهران که در جلسات قبلی شورای شهر ارائه شده بود، مورد بررسی قرار گرفت.
رسول خادم در توضیح این موضوع، گفت: بر اساس گزارش حسابرس در تفریغ بودجه سال 1388 شهرداری تهران مبلغ 16 میلیارد تومان معادل 2 دهم درصد انحراف از بودجه داشته که آن هم به دلیل تغییر کدینگ بودجه‌ای با حسابداری بوده است.
خادم افزود: شهرداری به دلیل حجم بالای اصلاح کدها، هنوز نتوانسته صورت‌های تلفیقی بودجه را براساس گزارش حسابرس مستقل بررسی و اصلاحات را انجام دهد.

معاون شهردار تهران: انحراف در تفریغ بودجه 89 کاهش می‌یابد
حسین محمد پورزرندی معاون مالی و اداری شهرداری تهران نیز، در توضیح این گزارش گفت: در بررسی گزارش حسابرس در مورد تفریغ بودجه سال 88، بالغ بر 160 هزار مورد بودجه‌ای و حسابداری باید اصلاح شود و با توجه به اینکه این اصلاحات در تفریغ بودجه در سال 90 انجام شده است و همچنین، با توجه به فرصت کم این کار و حجم بالای کار، به تهیه صورت های تلفیقی سال 88 ورود پیدا نکردیم.
پورزرندی با اشاره به اینکه مغایرت ها در تفریغ بودجه سال 1389 کمتر خواهد بود، گفت: در کمیته نظام اصلاح مالی کدینگهای بودجه ای و حسابداری اصلاح شده است.
چمران نیز با اشاره به اینکه صورت‌های مالی سال‌های 89 و 90 هنوز به شورای شهر ارائه نشده است، تاکید کرد: برای اینکه بتوانیم بودجه سال 92 را بررسی و تصویب کنیم باید صورت‌های مالی سال‌های 89 و 90 را داشته باشیم.
پورزرندی در توضیح این مطلب افزود: صورت‌های مالی سال‌های 89 و 90 را آماده کرده‌ایم، اما تاکنون از طرف شهرداری صورت‌های مالی تلفیقی ارائه نمی‌شد و همه سازمان‌ها و مناطق صورت‌های مالی جداگانه ارائه می‌کردند.
معاون مالی و اداری شهردار تهران قول داد که ظرف مدت دو هفته صورت‌های مالی را به شورای شهر ارائه دهد.
درنهایت گزارش حسابرس مستقل شورای شهر تهران در مورد تفریغ بودجه سال 1388 شهرداری تهران به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید.
در ادامه جلسه همچنین صورتجلسه مجمع عمومی عادی به صورت فوق العاده شرکت واحد اتوبوسرانی تهران برای سال 1390 تائید و تنفیذ شد.
براساس صورتجلسه سال 89 مواردی از وظایف مجمع عمومی به شهرداری تهران تنفیذ شده است که چون صورتجلسه سال‌های 89 و 90 در یک صورتجلسه به سازمان ثبت شرکت‌ها ارائه شده بود و این شرکت تنها صورتجلسه سال 89 را تائید کرده، بنابراین لازم است تا موارد صورتجلسه سال 90 نیز جداگانه تائید و تنفیذ شود تا به سازمان ثبت شرکت ها ارائه شود.

بیادی: هیات‌های حل اختلاف شهرداری فرمایشی عمل می‌کنند
حسن بیادی نایب رییس شورای شهر تهران نسبت به عملکرد برخی از کمیسیون‌های حل اختلاف در شهرداری انتقاد و اظهار کرد: هیات حل اختلافی که وجود دارد، تقریبا فرمایش شده است و دقت کافی در احقاق حقوق مردم ندارد.
وی افزود: در این هیات‌ها به قراردادهایی که با مردم بسته شده، اعتنا نمی‌شود و به صورت یک طرف، حتی بدون حضور طرف دعوا حکم صادر می‌شود و کسی به آنها که در شهرداری قرارداد را اشتباه بسته‌اند، کاری ندارد و تنها مردم باید تاوان این اشتباهات را پرداخت کنند.
بیادی همچنین نسبت به فروش سریع املاک شهرداری انتقاد کرد و از شهرداری خواست تا لیست املاک فروخته شده در شهرداری ظرف مدت دو سال گذشته با قیمت فروش به شورای شهر ارائه شود.
نایب رییس شورای شهر تهران همچنین، نسبت به برخی از تخلفات شهرسازی در شهر از قبیل ساخت 100 در صد زیربنا، دادن طبقات اضافه بر خلاف اصول شهرسازی و همچنین گرفتن برخی از عوارض ساخت و ساز به صورت غیر قانونی از مردم انتقاد کرد.
حمزه شکیب رییس کمیسیون توسعه و عمران شورای شهر تهران نیز، در تایید سخنان بیادی افزود: وضعیت موجود شهر را که دیگر نمی شود پنهان کرد! مقدار طبقاتی که اضافه بر طرح تفصیلی داده می‌شود برای شهر مشکل‌ساز شده است.
شکیب با اشاره به اینکه ضرایب تجاری هم باید مجوز لازم را بگیرد، اظهار کرد: اگر باید ارزش عوارض تجاری را A 16 محاسبه کنیم، برخی از مناطق قانون را رعایت نمی‌کنند به صورت خلاف و ارقامی بیشتر از مردم وصول می‌کنند.

نجفی: طرح حمایت از حقوق مردم در ارتباط با شهرداری تهیه شود.
محمد علی نجفی دیگر عضو شورای شهرتهران نیز در این خصوص گفت: با گله‌گذاری مشکل مردم تهران و شهرداری حل نمی‌شود، باید مکانیزمی طراحی شود تا در چارچوب آن امکان تخلف نباشد و یا به حداقل برسد.
وی پیشنهاد داد: هر آنچه در شهرداری اتفاق می‌افتد را به صورت شفاف به مردم ارائه کنیم، به طور مثال نحوه محاسبه عوارض شهرداری روی سایت شهرداری قرار گیرد تا هر شهروندی خواست خودش بتواند عوارض پرداختی خود را محاسبه کند.
نجفی همچنین افزود: برای هر طرحی که در شهر می‌خواهد اجرا شود نیز، تابلویی نصب شود و تمام اطلاعات کامل آن طرح روی آن نوشته شود تا جلوی برخی از تخلفات گرفته شود.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین پیشنهاد داد طرحی با عنوان «حمایت از حقوق مردم در ارتباط با شهرداری» تهیه شود تا دیگر مسوولی حتی یک ریال در ارتباط با عوارض و سایر دریافتی‌های دیگر از مردم دریافت نکند، بررسی شود و در صورت صحت ظرف مدت یک هفته، آن مسوول عزل شود.
نجفی اظهار کرد: طبق قانون نظارت بر عملکرد شهرداری بر عهده شورای شهر گذاشته شده است اما متاسفانه ما از این ابزار به درستی استفاده نمی‌کنیم.
خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه ما در یک چرخه معیوب افتاده‌ایم، اظهار کرد: هر جلسه، از برخی عملکردهای شهرداری گله می‌کنیم و در نهایت نتیجه‌ای هم ندارد، بنابراین پیشنهاد می‌دهم از ابزار های قانونی که همان تهیه طرح است استفاده شود.
پروین احمدی نژاد عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران نیز با اشاره به اینکه ساز و کار قانونی برخورد با تخلفات شهرداری را داریم، گفت: مشکل ما این است که موارد اعلام شده را پیگیری نمی‌کنیم اگر مثل بحث جدایی ری از تهران شب تا صبح نخوابیم ، می توانیم جلوی تخلفات را بگیریم.
وی همچنین افزود: در مناطق از سازنده های قبل از اینکه تخریب ونوسازی صورت گرفته باشد ، عوارض 79 متر خلافی گرفته می شود و تا پولش را هم ندهند جواز ساخت و ساز به آنها داده نمی شود این یعنی تشویق مردم به انجام خلاف ما باید جلوی این کارها را بگیریم و از ابزار نظارتی خودبه درستی استفاده کنیم.

ص#16/11/91
 09:28:53 ق.ظ

 


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8