دوشنبه, 25 تير 1397

شهردار شهر آشار:
قانون 60 ساله شهرداری ها پاسخگوی تمام چالش های پیش روی شهرها نیست / شهرهای زیر 50 هزار نفر نیاز به كمك ویژه دولتی دارند
۱۴۵۲۴
 ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ 
۱۲:۵۱:۳

صلاح زهی با بیان اینکه 60 سال از عمر قانون شهرداری ها می گذرد عنوان کرد: این قانون نمی تواند پاسخگوی تمام چالش های پیش روی شهرها و شهرداری ها باشد. بنابراین لازم است شوراهای عالی استان ها طرح هایی را برای اصلاح این قانون به مجلس ارائه کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، رحیم صلاح زهی شهردار شهر آشار (سیستان و بلوچستان) در یازدهمین اجلاس شورای استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه صحبت کردن از مشکلات شهرداری ها در حضور شورائیان سخت است گفت: در نظام جمهوری اسلامی شوراها فرصتی برای مردم است تا سرنوشت خود را به دست خود تعیین کنند.

 

شهردار شهر آشار با بیان اینکه شورائیان همیشه گلایه دارند که که چرا شوراها را شورای شهرداری می نامند بیان کرد: اکنون که شهرداری ها در اختیار شوراها قرار دارند در 4 دهه گذشته ما چه کاری توانسته ایم برای همین یک نهادی که در اختیار ما است انجام دهیم؟ آیا توانسته ایم مسائل و مشکلات شهری به درستی بر طرف کنیم؟ اگر ما بتوانیم همین یک نهادی که در اختیار ما است را درست مدیریت کرده و مسائل و مشکلات مردم و شهروندارن را حل کنیم در طرح یکپارچه مدیریت شهری قدم های بیشتری برای شهر و کشور برداریم.

 

صلاح زهی با اشاره به این که 60 سال از تصویب قوانین شهرداری ها می گذرد و تصریح کرد: این قانون نمی تواند پاسخگوی تمام چالش های پیش روی شهرها و شهرداری ها باشد. بنابراین پیشنهاد می کنم شوراهای عالی استان ها به عنوان بالاترین مقام شورایی کشور طرح هایی را برای اصلاح این قانون به مجلس ارائه کند.

 

نماینده اسبق سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها با مثبت ارزیابی کردن اختصاص قیر رایگان به شهرهای زیر 50 هزار نفر در قانون بودجه توضیح داد: تخصیص قیر رایگان توانسته است چهره این شهرها را عوض کند. بنابراین با توجه به اینکه بر اساس ماده 29 آیین نامه مالی شهرداری ها، این نهاد تنها 5 محل درآمدی دارد که یکی از مهمترین آنها اعطای کمک مالی از سوی دولت است بنابراین درخواست می کنم که در تخصیص این کمک ها و بودجه ها نگاه ویژه ای به شهرهای سسیستان و بلوچستان و در مجموع شهرهای محروم کشور داشته باشند. از آنجایی که درآمد شهرداری ها رابطه مستقیمی با درآمد مردم شهر دارد و درآمد اصلی مردم استان نیز بر پایه کشاورزی است بر اثر خشکسالی های چندین ساله این درآمد کاهش پیدا کرده و تبعا بر درآمد شهرداری ها نیز تاثیر گذاشته است.

 

وی افزود: از همین رو شهرداری شهرهای زیر 50 هزار نفر که من آن را به دهیاری های بزرگ تعبیر می کنم در حال ورشکستگی است. بنابراین نیاز به کمک های ویژه دولت است تا بتوانیم این عقب ماندگی تاریخی را جبران کنیم و شهروندان خود را با شهروندان شهرهای توسعه یافته کشور هم سطح کنیم. بر این اساس می طلبد که شورای عالی استان ها در این خصوص این شهرها را یاری کند.

 

 

شهردار شهر آشار خطاب به مهندس الویری رئیس شورای عالی استان ها و عضو شورای شهر تهران گفت: شهرداری ها کوچک و به ویژه شهرداری های تازه تاسیس از شهرداری تهران انتظار ویژه ای دارند. شهرداری  تهران با عنایت به قانون ممنوعیت انتقال درآمدها به شهرداری دیگر شهرها می تواند کمک های زیادی به شهرداری های تازه تاسیس داشته باشد.

 

پایان پیام/


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8