دوشنبه, 25 تير 1397

سرپرست مرکز آموزش و پژوهش شورای عالی استان ها:
شورا مردمی ترین نهاد انتخابات كشور / تفاوت شورا و دولت در فاصله فكر تا عمل است
۱۴۵۲۲
 ۱۳۹۶/۱۲/۱۷ 
۱۸:۵۲:۳۸
دشتی وجه تمایز مجموعه شورایی با دولت را در فاصله بین فکر و اجرا دانست و تصریح کرد: در دولت اگر فکری بخواهد صورت گیرد و این فکرتبدیل به دستورالعمل و قانون شود و به مرحله ابلاغ و اجرا برسد مدت ها زمان می برد اما در شورا این فاصله کم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، علی دشتی سرپرست مرکز آموزش و پژوهش شورای عالی استان ها در یازدهمین اجلاس شورای استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه در میان انتخاباتی که در ایران انجام می شود انتخابات شوراها ویژگی های ممتازی دارد گفت: امتیاز آن این است که در میان شرایط بعضا حداکثری که در انتخابات خبرگان رهبری ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی وجود دارد شرایط اعضای شوراها به گونه ای است که شرایط حداقلی برای عضویت در شوراها در نظر گرفته شده و این به این معنی است که همه مردم از هر قشر تفکر و دیدگاهی در شورا حضور دارند و با این وصف شاید بتوان گفت شورا مردمی ترین نهاد انتخاباتی در کشور است.

سرپرست مرکز آموزش و پژوهش شورای عالی استان ها ادامه داد: از این جهت است که تبلور حق تعیین سرنوشت که در قانون اساسی بدان تاکید شده است و سرشت و شالوده نظام مقدس جمهوری اسلامی بر این مهم بنا شده است را می توان در تشکیل شوراها اسلامی دید.

دبیر هیات رئیسه شورای عالی استان ها افزود: از سوی دیگر در ترکیب شورای عالی استان ها، هم اعضای شوراهای روستا حضور دارند و هم شهرهای کوچک و بزرگ پس بنابراین در این نهاد از همه قشر و از همه سلیقه ها و از همه سطوح کشور نمایندگان مردم حضور دارند و این موضوع یکی از مهم ترین محاسن شورای عالی استان ها و نظام شورایی است.

دشتی با بیان اینکه در سالهای گذشته طرح هایی وجود داشته تا حضور افرادی که از شهرهای کوچک و روستاها به شورای عالی استان ها یا شوراهای فرادست و مراجع تصمیم گیری می آیند را محدود کند گفت: ما مخالف این محدودیت ها بودیم چرا که این محدودیت ها حق تعیین سرنوشت و حق ارتباط تنگا تنگ مردم و مسئولین را محدود می کند. بنابراین جا دارد این موفقیت این مهم را تبریک بگویم.

وی وجه تمایز مجموعه شورایی با دولت را در فاصله بین فکر و اجرا دانست و تصریح کرد: در دولت اگر فکری بخواهد صورت گیرد و این فکرتبدیل به دستورالعمل و قانون شود و به مرحله ابلاغ و اجرا برسد مدت ها زمان می برد اما در شورا این فاصله کم است چرا که نمایندگان از خود مردم هستند و اگر شناخت دقیقی از شوراها وجود داشته باشد به رغم تمام محدودیت های قانونی و مقاومت های مدیران دولتی می توان اقدامات مهم و اثرگذاری را انجام داد و از ظرفیت های قانونی به بهترین شکل استفاده کرد.
البته متاسفانه شاهد آن هستیم افرادی که در مقام و مسئولیت قرار می گیرند قائدتا بر اساس یک حس درونی قائل به کوچک کردن حدود اختیارات خود نیستند بنابراین تلاش و توانایی های خود ما است که باعث می شود جایگاه شورا ارتقا یابد و مسئولان دولتی نیز این جایگاه را بپذیرند.

وی اختلاف درونی را یکی از مهمترین معظلات شورا خواند و گفت: نباید در شوراها اختلافات درونی به وجود آید و باید همگرایی ایجاد شود تا نهادهای دولتی مجالی برای تضعیف و محدودیت شوراها نداشته باشند. بهانه ندادن به مدیران در عین مردمی بودن، مشارکت پذیری وآشنایی نزدیک با مشکلات رمز موفقیت شوراها است.
پایان پیام/


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8