پنج‌شنبه, 30 فروردين 1397

تشریح برخی از اقدامات ژاپنی ها در مواجهه با بلایای طبیعی از زبان عضو شورای اسلامی شهر مشهد
۱۴۳۲۰
 ۱۳۹۶/۰۹/۱۲ 
۱۵:۲۲:۲۶

رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش نشانی شورای اسلامی شهر مشهد با حضور در مجمع جهانی ریسک در کشور ژاپن از پیش بینی ژاپنی‌ها در احداث بناهای مستحکم به منظور مقابله با بلایای طبیعی سخن گفت.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای عالی استانها،بتول گندمی که در ماموریت کاری و با هدف  تجربه‌اندوزی در مجمع جهانی ریسک به میزبانی ژاپن، شرکت کرده است از دقت، همت و دوراندیشی فوق‌العاده ژاپنی‌ها در مواجهه با بلایای طبیعی می‌گوید.

 

رئیس کارگروه مدیریت بحران، ایمنی و آتش نشانی شورای اسلامی شهر مشهد درباره تمهیدات پیش بینی شده توسط ژاپنی‌ها  پس از وقوع  سونامی عظیم چند سال اخیر در ژاپن گفت: ژاپنی‌ها به منظور پیش‌گیری از وقایع احتمالی در آینده، نظیر سونامی دلخراشی که درگذشته تجربه کرده بودند، در مناطق آسیب دیده ساحلی دیوار محافظ چند لایه‌ای را ساخته بودند که این دیوار مشتمل بر دو لایه بتنی و لایه‌ای  از درختان درمیان آن دو است.

 

وی با ابراز شگفتی از دور اندیشی ژاپنی‌ها برای مواقع بحرانی گفت: در ساحل 12 برج مستحکم ساخته شده است تا مردم در هنگام وقوع زلزله وسونامی در این برج‌ها پناه بگیرند و آنها مدعی هستند که این برج‌ها در برابر قوی ترین زلزله‌ها مقاوم است.

 

عضو شورای اسلامی شهر مشهد درباره دیگر اقدامات ژاپنی‌ها برای نجات شهروندان خود گفت: در فاصله کوتاهی از ساحل تپه‌ای موسوم به «تپه نجات» با تعبیه چند اتاقک مقاوم احداث شده است که ظرفیت پذیرش 200 نفر پناهجو را دارد و در داخل آن مکان‌هایی برای اسکان چندین ساعته افراد آسیب پذیر مثل کودکان و سالمندان را نیز پیش بینی کرده‌اند و بر بالای سقف اتاقک‌ها سلول‌های خورشیدی به منظور تولید برق اضطراری و مورد نیاز افراد ساکن در آن را تعبیه شده است.

 

گندمی از درس‌های عجیب سونامی ژاپن برای سایر کشورهایی که در معرض بلایای طبیعی قرار دارند گفت و افزود: در سونامی 2011 تمام خانه‌ها در منطقه‌ای تخریب شد بجز یک مدرسه و دانش آموزان در هنگام وقوع زلزله، با رفتن به پشت بام مدرسه توانسته بودند جان خود را نجات دهند.

 

وی، نکته جالب توجه بازدید از این مدرسه را، تبدیل شدن آن به مکان گردشگری توسط ژاپنی‌ها عنوان کرد و افزود: ژاپنی‌ها با تبدیل کردن این مدرسه به مرکز گردشگری پند عبرت آموزی را به سایر کشورها می‌دهند که با احداث مدرسه و بنایی مستحکم چگونه جان فرزندان یک کشور از شر بلایای طبیعی در امان می‌ماند و آن‌ها اینگونه از نسل‌های آینده خود محافظت می‌کنند، آن‌ها از دشواری‌ها و اتفاقات تلخ گذشته عبور می‌کنند و از آن  پلی برای کسب موفقیت‌های آتی می‌سازند.

 

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورا اشاره‌ای نیز به پیشرفت ژاپنی‌ها در علم و تکنولوژی روز به‌ویژه درعرصه ربات سازی داشت و گفت: بعد از سونامی سال 2011 نیروگاه اتمی فوکوشیما به سختی آسیب دید، با وجود تشعشعات خطرناک اتمی ورود انسان به این مکان ممنوع شد اما این مشکل سد راه ژاپنی‌های سخت‌کوش نشد و آن‌ها اقدام به ساخت ربات‌های کنترل از راه دور  برای استفاده در بازسازی نیروگاه فوکوشیما شدند.

 


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8