يکشنبه, 6 اسفند 1396

عضو کمیسیون شوراهای مجلس:
انتقادات مهندس چمران بابت كم لطفی ها به شورای عالی استان ها منطقی و پذیرفته است / لزوم حضور رئیس شورای عالی استان ها در مجمع تشخیص مصلحت
۱۴۲۵۶
 ۱۳۹۶/۰۷/۱۷ 
۱۵:۱۸:۲۲

حضور رئیس شورای عالی استان ها هم در مجمع تشخیص و هم در برخی شوراهای عالی برنامه ریزی در سطح کلان کشور ضروری است و در این سال ها نیز این عدم حضور بشدت حس شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، محمودی شاه نشین، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی پیرامون انتقادات اخیر مهندس چمران مبنی بر عدم تعریف جایگاه حقوقی شورای عالی استان ها در کشور گفت: شورای عالی استان ها آنگونه که در قوانین بالادستی نظیر قانون اساسی مورد توجه قرار گرفته و به آن پرداخته شده است، در قوانین اجرایی مانند برنامه های پنج ساله توسعه و نظائر آن اهمیت لازم به این نهاد داده نشده است.

 

 

وی افزود: در قانون اساسی تصریح شده است که شورای عالی استان ها می تواند در کنار دولت و مجلس لایحه و طرح ارائه دهد. این نقش بسیار بالا و با اهمیتی است..

 

به گفته این عضو کمیسیون شوراهای مجلس، نه دولت فعلی و نه دولت های قبل آنطور که قانون اساسی به شورای عالی استان ها اهمیت داده، به این نهاد بها نداده اند. به این ترتیب که در احکام برنامه های توسعه، برای شورای عالی استان ها نه نقش نظارتی و نه نقش حاکمیتی تعریف نشده و به عبارتی به این نهاد بازی نداده اند. از این رو بنده معتقدم انتقادات مهندس چمران بابت کم لطفی ها به شورای عالی استان ها منطقی و پذیرفته است و وی در این خصوص حق دارد.

 

شاه نشین در ادامه تصریح کرد: امیدواریم در این دوره با توجه به همسویی شورای شهر تهران که در واقع شاکله اصلی شورای عالی استان ها را شکل می دهد با سایر نهادها نظیر دولت و مجلس، این نقصان از بین رفته و از استعدادها و ظرفیت های بالقوه شورای عالی استان ها بهره برداری شود.

 

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از این گفتگو به اظهارات مهندس چمران درباره لزوم حضور رئیس شورای عالی استان ها در مجمع تشخیص مصلحت و همچنین هیئت دولت نیز اشاره کرد و گفت: حضور رئیس این نهاد هم در مجمع تشخیص و هم در برخی شوراهای عالی برنامه ریزی در سطح کلان کشور ضروری است و در این سال ها نیز این عدم حضور بشدت حس شد.

 

وی در پایان، کیفیت تعامل کمیسیون متبوعه اش با شورای عالی استان ها در این دوره را مدنظر قرار داده و پیرامون آن گفت: کمیسیون شوراهای مجلس در سال های اخیر تعامل بسیار خوبی و در اغلب موارد عالی با شورای عالی استان ها داشته و از توان کارشناسی این نهاد بخصوص در موضوعاتی نظیر بررسی بودجه و ... بهره برده است.

پایان پیام/


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8