يکشنبه, 28 آبان 1396

شهر هوشمند (قسمت دوم) محمدصادق داوری/ دانشجوی ارشد علوم ارتباطات
شهر هوشمند نیاز جامعه امروز
۱۴۱۸۵
 ۱۳۹۶/۰۵/۱۶ 
۱۱:۱۷:۳۶

تغییرات آب و هوایی، بازسازی اقتصادی، حرکت به سمت خرده فروشی ها و سرگرمی های آنلاین، پیری جمعیت، رشد جمعیت شهری و فشارهایی که دولت ها از لحاظ بودجه عمومی دارند، محرک اصلی رشد شهرهای هوشمند هستند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مهمترین پیشرفت های فناورانه، اقتصادی و محیط زیستی که عامل/ محرک ایجاد علاقه به مفهوم شهرهای هوشمند بوده اند شامل تغییرات آب و هوایی، بازسازی اقتصادی، حرکت به سمت خرده فروشی ها و سرگرمی های آنلاین، پیری جمعیت، رشد جمعیت شهری و فشارهایی که دولت ها از لحاظ بودجه عمومی دارند، می شوند. اتحادیه اروپا در سالهای اخیر تلاش های بسیاری برای توسعه استراتژی رشد شهری هوشمند برای کلان شهرهای خود انجام داده است. نمونه هایی از فناوری­ها و برنامه­های شهرهای هوشمند درشهرهای میلتون کینز(Milton Keynes)، ساوت­همپتون(Southampton)، آمستردام، بارسلونا، مادرید و استکهلم تاکنون پیاده سازی شده است. در چین شرکت زد تی ایی(ZTE)  در بیش از 150 شهر راهکارهای هوشمندسازی را پیاده کرده است.

مهمترین مصداق شهر هوشمند، سیستم روشنایی شهری است که در تمام شهر موجود بوده و قابلیت کنترل توسط چندین سیستم را داراست. به واسطه گسترش فناوری هایی که در چارچوب نام شهر هوشمند پیاده سازی شده اند، شاید دشوار باشد که تعریف دقیقی از شهر هوشمند ارائه دهیم. اما چهار عاملی که می توانند شکل دهنده مفهوم و تعریف شهر هوشمند باشند شامل موارد زیر می شوند:

  بکارگیری گسترده ای از فناوری های الکترونیک و دیجیتال در بین جوامع و شهرها

  استفاده از فاوا به منظور تغییر محیط زندگی و کار در منطقه

  بکارگیری فناوری های فاوا در سیستم های دولتی

  تعیین قلمرو فعالیت­هایی که فاوا و مردم را در کنار هم قرار می دهد تا نوآوری و دانشی که ارائه می دهند را بهبود بخشد.

ساختمان و برنامه‌ریزی جامعه هوشمند به دنبال رشد هوشمند است. رشد هوشمند بیشتر از اصطلاح هوشمند در بافت شهری پیش از ظهور مفهوم شهر هوشمند دست به‌کار شده بود. جنبش رشد هوشمند در طول دهه 1990 به عنوان دولت قوی و واکنشی جامعه محور در مقابل بدتر شدن روند تراکم ترافیک، ازدحام بیش از حد، آلودگی هوا و تراکم مدارس، از دست دادن فضای باز، محو ارزش مکان‌های تاریخی و بالا رفتن سرسام‌آور هزینه‌های امکانات عمومی حکم­فرما بود. طرح های رشد هوشمند شهری به عنوان حل کننده مشکل در داخل و یا فراتر از صلاحیت حوزه‌های فیزیکی جامعه است. با این حال، مفهوم رشد هوشمند در درجه اول رشد شهری به عنوان جایگزین یا پادزهر پراکندگی فضایی را پوشش می‌دهد.

محمدصادق داوری/ دانشجوی ارشد علوم ارتباطات 
محمد آمره/ دانشجوی ارشد جغرافیای سیاسی

ادامه دارد...


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8