شنبه, 29 مهر 1396

عضو هیات رئیسه شورای عالی استان ها:
توجه رئیس جمهور به هامون امیدوار كننده است / جریان آب هیرمند مشكل كشاورزی سیستان‌وبلوچستان را حل
۱۴۱۵۰
 ۱۳۹۶/۰۴/۲۴ 
۱۶:۴۶:۲۲

عضو هیات رئیسه  شورای عالی استان‌ها معتقد است که آب رود هیرمند می‌تواند مشکل خشکسالی و دیگر آسیب‌های محیط زیستی را برطرف کند.

 

عضو هیات رئیسه شورای عالی استان‌ها معتقد است که آب رود هیرمند می‌تواند مشکل خشکسالی و دیگر آسیب‌های محیط زیستی را برطرف کند.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مسعود دهمرده، نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان‌ها گفت: جریان آب رود هیرمند می‌تواند مشکل خشکسالی استان را تا حدودی برطرف کند.

 

نماینده سیستان و بلوچستان در شورای عالی استان ها بیان کرد: دو دهه گذشته مردم استان با ماهیگیری از تالاب هامون و همچنین کشاورزی امورات زندگی خود را می‌گذراندند اما حالا تنها خشکسالی و طوفان شن می‌بینند.

 

او ادامه می‌دهد: افرادی که هنوز در روستاها باقی مانده‌اند تنها با پول یارانه امورات خود را می‌گذرانند.

 

دهمرده با پیشنهادی جهت بهبود وضعیت گفت: هرچه زودتر باید طرح‌هایی چون پرآب کردن تالاب هامون و طرح شروع به کار منطقه آزاد تجاری سیستان و بلوچستان اجرایی شود.

 

این مقام مسئول با اشاره به اظهارات رییس‌جمهور افزود: اظهارات ریاست جمهور در "کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار تهران" در خصوص روشن شدن وضعیت رود هیرمند باعث شد تا مردم استان به آینده امیدوار شوند.

 

"رییس جمهور در این کنفرانش گفته بود که ساخت سدها و آب‌بندها در افغانستان، بر استان سیستان و بلوچستان و خراسان تأثیرگذار است، اگر رودخانه هامون خشک شود، نه تنها ایران بلکه افغانستان و دیگر کشورهای همسایه با مشکل مواجه می‌شوند و مردم مجبور به مهاجرت می‌شوند."

 

نایب رئیس کمیسیون نظارت شورای عالی استان‌ها گفت: آب رود هیرمند می‌تواند وضعیت کشاورزی را در استان دگرگون کند و همچنین باعث شود تا افرادی که به حاشیه کلانشهرها مهاجرت کرده‌اند و به کارهای کاذبی مانند نوازندگی و دستفروشی روی آورده‌اند را به خانه باز گردانند.

 

دهمرده با انتقاد از فعالیت مسئولان استانی خاطرنشان کرد: ۱۸ سال است که وضعیت مردم استان به ویژه مرزنشینان به دلیل خشکسالی و وقوع طوفان شن مطلوب نیست. فعالیت‌هایی از سوی مسئولان در حال اجرا شدن است ولی اگر نگاهی به وضعیت بیندازیم می‌بینیم این تلاش‌ها ثمره قابل توجهی نداشته است.

پایان پیام/


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8