شنبه, 29 مهر 1396

رئیس شورای عالی استانها:
برای ریشه كن شدن حاشیه نشینی باید زندگی روستایی را بهبود بخشیم
۱۴۱۴۶
 ۱۳۹۶/۰۴/۲۲ 
۱۳:۴۹:۲۸

چمران در اجلاس سراسری روسای شوراهای اسلامی گفت:بسیاری از مسایل که امروز گریبان شهرها را گرفته نیاز به ریشه یابی نظیر حاشیه نشینی دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، مهدی چمران در پنجاه و هشتمین اجلاس مجمع مشورتی روسای  شوراهای اسلامی مراکز استان ها گفت :بسیاری از مسایل که امروز گریبان شهر ها را گرفته نیاز به ریشه یابی نظیر حاشیه نشینی دارد.

وی ادامه داد: حاشیه نشینی امروز سبب زشت شدن چهره شهر ها شده وقتی که زندگی افرادی در شرایط بسیار سخت و فلاکت بار در نقاطی ایجاد می شود به گونه ای که از امکانات اولیه زندگی نیز بی بهره اند اما چرا حاشیه نشینی ایجاد شده است؟

چمران ادامه داد: تا زمانی نتوانیم مشاغل روستایی آن و زندگی روستایی را حمایت کنیم این حاشیه نشینی نیز ادامه دارد، پس ما برای ریشه کن شدن حاشیه نشینی باید زندگی روستایی را بهبود بخشیم.

چمران در ادامه سخنان خود به حذف مالیات ارزش افزوده از درآمد های شهرداری ها و سیر آن پرداخت و اظهار داشت:در سالهای قبل از 93 بودجه دولت خوب بود و چشم داشتی به در آمدهای شهرداری ها نبود اما سال 93 درآمد های کشور افت کرد به طوری که بودجه تخصیص یافته عمرانی کشور  بالغ بر 18 هزار میلیارد تومان بود  و این در حالی است که درآمد شهرداری ها در آن سال 50 هزار میلیارد تومان بود و شهرداری تهران نیز 17 هزار میلیارد تومان بودجه داشت.

همان سال من بارها متذکر شدم که این بودجه واقعی شهرداری نیست چرا که 8 هزار میلیارد تومان آن غیر نقد بوده دور سال بعد وصول می شد و بارها تاکید کردم به این رقم 17 هزار میلیارد فخر نروید اما ه،ین عدم توجه ها سبب شد چشم طمع به درآمدهای شهرداری ها بیاندازند.تا جایی که می بینیم امروز بسیاری از اقدامات وزارت بهداشت از همان یک درصد مالیات ارزش افزوده شهرداری ها ناشی می شود.

چمران در ادامه یاد آور شد: این مالیات ارزش افزوده همان تجمیع عوارض بوده و تجمیع عوارض نیزهمانگعوارضهایی بوده که که تا قبل از سال 83 خود شهرداری ها از کارخانجات می گرفتند.این عوارض توسط شهرداری ها گرفته می شد و خدمت رسانی شان هم انجام می دادند اما دولت گفت این عوارض باید تجمیع شود به خزانه برود و بعد از طی یک مراحل طولانی به شهرداری ها برسد. این درحالی است که می گفتند دولت است که بودجه شهرداری را می دهد حال آنکه عوارض مختص به خود شهرداری ها به آنها باز پس داده می شد.

وی ادامه داد :بعد از این موضوع مالیات ارزش افزوده مطرح شد که بر اساس آن تنها 50 درصد این درآمدها به شهرداری ها تخصیص مزایا که این امر در مجلس شورای اسلامی اتفاق افتاد و ما بیش از 12 جلسه تنها در کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شرکت کردیم تا جلو این مهم را بگیریم اما توجهی نشد.

مهدی چمران رییس شورای عالی استانها در تبریز اظهار داشت: با  حذف مالیات ارزش افزوده از منابع درآمدی شهرداری ها،آنها فشل می شود و این به معنی آبادانی دارایی نیست بلکه به معنی ایجاد وضعیت نا مطلوب در شهر ها است.

وی گفت: شهرداری ها پیشانی شهرها هستند همچنانکه هر گردشگری که وارد شهر می شود با المان های شهری سر و کار دارد اگر وضعیت پل ها و حمل ونقل عمومی و فضای سبز خوب باشد تعرف می کنند اما اگر اینهاخوب نباشد بدگویی می کنند. اگر شهرداری ها بتوانند به درستی خدمت رسانی کنند مردم نیز از دولت  راضی و خشنود خواهند بود و امیدواریم آنان این سیاست ها را اتخاذ می کنند به این موارد توجه داشته باشند.

وی در ادامه به موضوع مدیریت واحد شهری نیز اشاره کرد و گفت:خاصیت دولت ها این است که با شورا مقابله کنند حتی دولت نهم .

سازمان شهرداری ها مصوبه مجلس ندارد .در این راستا همواره با ایجاد مدیریت واحد مقابله شده در چنین شرایطی مانند آن است که شهرداری ها را با دست بسته به جلو اندازیم و بگوییم خدمت کن حال  آنکه بسیاری از سازمان ها و شرکت ها تحت مدیریت آن نیست.

چمران ابراز امیدواری کرد که مدیریت یکپارچه هر چه زودتر محقق شود و ادامه داد: امیدواریم در مدت باقی مانده از شورای چهارم لایحه درآمد های پایدار تصویب شود .در حال حاضر نیم از عوارضی که توسط مدیریت شهری وضع می شود توسط دیوان عدالت اداری رد  می شد و امیدواریم با تصویب لایحه درآمدهای پایدار و تبدیل شدن آن به قانون این امر دیگر اتفاق نیافتد.

انتهای پیام/


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8