چهارشنبه, 4 بهمن 1396

مدیرکل محیط زیست استان قم درجلسه شورای اسلامی استان قم:
دریاچه نمك قم وضعیت بحرانی تری نسبت به دریاچه ارومیه دارد
۱۴۰۸۸
 ۱۳۹۶/۰۳/۲۷ 
۱۲:۶:۴۱

 154میلیون متر مکعب از حقابه های کشور به دریاچه نمک قم اختصاص پیدا کرده ولی محقق نشده که لازم است استانداری پیگیری های لازم را انجام دهد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، سید رحمان دانیالی مدیرکل محیط زیست استان قم در جلسه رسمی شورای استان قم با اشاره به موضوع واگذاری حقابه‌ های تخصیص یافته به دریاچه نمک قم را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: همان گونه که در برنامه ششم توسعه کشور نیز آورده شده، 10 درصد حجم منابع آبی کشور باید به حقابه ها تعلق بگیرد.

وی گفت: 154 میلیون متر مکعب از حقابه های کشور به دریاچه نمک قم اختصاص پیدا کرده ولی محقق نشده که لازم است استانداری پیگیری های لازم را انجام دهد.

دریاچه نمک در ناحیه شرقی استان قم و در حد فاصل سه استان قم، سمنان و اصفهان قرار گرفته و بزرگترین دریاچه فصلی و فراشور کشور است که حدود 200 هزار هکتار وسعت داشته و یک سوم آن در محدوده جغرافیایی استان قم قرار گرفته است و دارای ساختار زمین شناختی کم نظیر شامل پوسته نمکی و حاشیه باتلاقی است.

این دریاچه که در دهه های گذشته از طریق رودخانه های کرج، جاجرود، شور، قمرود و قره چای کاملا پرآب بوده است، اکنون با قطع حقابه ها، خشکسالی مستمر و برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی که باعث پیشروی آب های فراشور در سفره های زیرزمینی به سمت دشت ها و نابودی پوشش گیاهی و اکوسیستم منطقه شده، به یکی از کانون های فعال القاء ریزگردها در منطقه تبدیل شده است.

عضو شورای اسلامی استان قم همچنین توسعه روز افزون صنایع آلاینده درقم را از دیگر معضل های زیست محیطی این استان ذکر کرد، و افزود: به رغم وجود صنایع موجود، هنوز گرایش به صنعت و توسعه شهرک های صنعتی درقم وجود دارد.

دانیالی اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست به هیچ وجه مخل صنعت نیست، و مغایرتی را هم نمی بینیم، ولی یک حد و نصابی باید رعایت شود.

وی با اشاره به تلاش های انجام شده برای احیای مجدد شهرک صنعتی محمود آباد و توسعه یکهزار و 500 هکتاری منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان را یادآور شد و افزود: با این حساب به نظر می رسد توسعه صنعتی برای قم کافی است، چون دیگر برای شهر قابل تحمل نیست، مگر اینکه با مطالعه و نیاز سنجی تنها واحدهایی که مورد نیاز شهر است، ایجاد شوند.

مدیرکل محیط زیست قم با ضروری خواندن در اولویت قرار گرفتن انتقال برخی از واحدهای صنعتی به مناطق خاصی از استان، افزود: به طور حتم تولید دمپایی و کفش ماشینی یکی از نقاط قوت تولید استان محسوب می شود، از این رو اگر تلاش خود را جهت انتقال این واحد صنعتی به شهرک صنعتی که در جاده قم - گرمسار شکل می گیرد، متمرکز کنیم، کار ارزنده ای را انجام داده ایم.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمود آباد، ثامن الائمه(ع) -قنوات- و فن آوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین چهار ناحیه صنعتی خورآباد، سیرو، دستجرد و طغرود است.

دانیالی همچنین با اشاره به قابل تامل بودن جاذبه های گردشگری و معدنی در استان، اذعان داشت: اقدام های لازم در این زمینه در حد یک حرف باقی مانده و به آن بهای لازم داده نمی شود.

وی همچنین هرگونه مطالبه در این خصوص را به حق توصیف کرد، و افزود: با توجه به موقعیت ویژه و خاص قم بواسطه قرار گرفتن در شاهراه مواصلاتی 17 استان کشور بسیاری از صنایعی که می خواهد در این استان بوجود آید، آلودگی های عدیده ای به ارمغان می آورد، و آن گونه که باید و شاید اقدام مجدانه ای انجام نپذیرفته است.


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8