شنبه, 29 مهر 1396

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها:
حذف ردیف بودجه طرح توسعه نهبندان و سربیشه، توسعه این دو شهرستان را معلق كرده است
۱۳۵۳۲
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۹ 
۱۰:۴۵:۴۵

عاصفی با انتقاد از حذف ردیف بودجه طرح توسعه نهبندان و سربیشه در سال ۹۵ گفت: با حذف ردیف بودجه طرح توسعه نهبندان و سربیشه روزنه های توسعه این دو شهرستان بسته شده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استان ها، مرتضی عاصفی نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها و رئیس شورای شهر سربیشه  طی  نامه ای ردیف های آخر سربیشه در توسعه یافتگی را به معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اعلام کرد و تصریح کرد: با حذف ردیف اعتباری طرح توسعه نهبندان و سربیشه دولت بر دردهای توسعه نیافتگی سربیشه افزود.

 

 عاصفی  در پی سفر معاون برنامه ریزی و آمایش سرزمینی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به شهرستان نهبندان در نامه ای مشکلات این شهرستان مرزی و محروم را اعلام کرد و در این نامه نوشت: شهرستان سربیشه با وسعتی بالغ بر ۸۰۰۰ کیلومتر و جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار نفر دارای ۳ بخش و ۱۱۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان می باشد، این شهرستان به رغم توانمندی ها و قابلیت های انسانی، معدنی، گردشگری، توریستی، کشاورزی و دامپروری و موقعیت استراتژیک از تنها مرز بین المللی استان برخوردار است.

 

نماینده خراسان جنوبی در شورای عالی استان ها افزود: این شهرستان با وجود استقرار در  مسیر کریدور چابهار – مشهد و محور ترانزیتی قطب های اقتصادی کشور  به مرکز استان فراه افغانستان و به رغم ۳۷ سال تلاش مسئولین نظام به دلیل محرومیت های ریشه دار تاریخی است.

 

وی با اشاره به مشکلات موجود در این شهرستان گفت: مشکلات بسیاری بر سر راه این شهرستان از جمله دوری از مرکز، کمبود زیرساخت های عمرانی، سرانه پایین درآمد خانوارها، ضعف بنیان های بهداشتی درمانی، ورزشی، رفاهی و گردشگری، نرخ ارزش افزوده اندک، توسعه ناچیز آموزش عالی، خام فروشی معادن، عدم وجود صنایع بزرگ و صنایع متناسب با ظرفیتهای معدنی و صادراتی شهرستان، آمارها و شاخص های غلط کمی توسعه و خشکسالی های ۱۷ ساله اخیر است.

 

عاصفی خشکسالی را یکی از مشکلات اصلی این شهرستان بیان کرد و توضیح داد:خشکسالی یکی از ارکان اصلی توسعه شهرستان یعنی کشاورزی و دامپروری که شغل ۷۵ درصد مردم بوده است را تا حدود ۵۰ درصد نابود کرده و تنگناها و چالش های متعدد دیگر همگی باعث ایجاد بحران مهاجرت ، آسیبهای اجتماعی، بحران اشتغال و کاهش انگیزه سرمایه گذاری در شهرستان شده است.

 

نماینده شهرستان نهبندان در شورای استان خراسان رضوی با انتقاد از شاخص های این شهرستان عنوان کرد: بعضی از رتبه های شهرستان مانند مقام آخر در توسعه شبکه آب روستائی استان، مقام آخر توسعه راههای روستائی استان ، مقام آخر سرانه درآمد خانوار استان، قرارگیری در ردیف چند شهرستان با کمترین میزان گاز رسانی روستائی و توسعه دانشگاهی قابل تامل است.

 

وی با ابراز نگرانی از حذف ردیف اعتباری توسعه نهبندان – سربیشه تاکید کرد: با همه دردهای توسعه نیافتگی شهرستان ، مشکل شهرستان سربیشه و نهبندان حذف ردیف اعتبارات مصوب توسعه ویژه نهبندان – سربیشه از  قانون بودجه سال ۹۵ کشور برای این دو شهرستان است.  به رغم تاکید ریاست جمهور بر توازن منطقه ای و توسعه مناطق کمتر توسعه یافته و چندین نوبت ملاقات با دکتر نوبخت انتظار می رفت این ردیف نسبت به سال ۹۴ تقویت می  شد ، ولی متاسفانه حذف شده است.

 

عاصفی در پایان گفت: شایان ذکر است طبق آمارها ۳۲ پروژه عمرانی شهرستان از اعتبارات طرح توسعه نهبندان و سربیشه ردیف داشته اند که متاسفانه در سال ۹۵ بکلی این ردیف حذف شده است و این باعث رکود مضاعف پروژه ها، سرگردانی مردم و تشدید مهاجرت و بیکاری خواهد شد. بنابراین با توجه به مشکلات پیش رو باید اعتبارات ردیف مصوب توسعه ویژه نهبندان – سربیشه مسترد شود.

 

پایان پیام/


شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8