شنبه, 29 مهر 1396

رو عنوان : در هفتمین همایش شهر ایده آل مطرح شد؛
عنوان : اصول تشكیل حكمرانی خوب از زبان سخنگوی شورای عالی استان ها:
کد خبر : ۱۳۴۹۸
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۱۳ 
ساعت : ۱۳:۴۱:۲۷

چگینی در هفتمین همایش شهر ایده آل به تشریح اصول تشکیل حکمرانی خوب پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، احدچگینی سخنگوی شورای عالی استانها درهفتمین همایش شهر آیده آل که در کیش برگزار شد اظهار داشت: اعتقاد بر این است که دولت با حاکمیت جداست و درست هم همین است.چراکه تمام دستگاه های حاکمیت و حکمران در دولت و قوه مجریه نیست.

وی با بیان اینکه برای داشتن یک حکمرانی خوب نیازمند یک دولت خوب است گفت : هرجامعه ای برای داشتن شهر ایده آل نیازمند مدیران ایده آل اندیش است تا بتوان منویات پایه های شکل گیری شهر ایده آل در جامعه اسلامی را عملی کرد.به همین خاطر ضرورت داشتن حکمرانی خوب دولت خوب است.

سخنگوی شورای عالی استانها احقاق حقوق شهروندی در روابط دیپلماتیک را از وظایف دولت عنوان کرد و ادامه داد: حقوق اجتماعی و فراهم کردن زمینه های مشارکت مردم در اداره امور خود نیز ازدیگر وظایف دولت است.

چگینی با اشاره به اصل 101 و 103 قانون اساسی تاکید کرد: شوراها یکی از ارکان تصمیم گیری نظام است، این نهاد به عنوان یک نهاد تصمیم گیری در فرایند حکمرانی قلمداد شده است. پس حیطه فعالیت شوراها فقط شهرداری ها نیستند. توجه ویژه به مقوله شوراها باید فراهم شود.اصول یک حکمرانی خوب مشارکت است.و باید به صورت مستقیم و غیرمستقیم زمینه های مشارکت فراهم شود.

وی در ادامه مطلب فوق افزود: باید فضاهای لازم را برای انتقاد بازبگذاریم تا بتوان تنوع دیدگاه ها در جامعه داشته باشیم و بهترین آن را انتخاب کنیم.

سخنگوی شورای عالی استان ها آخرین جنبه حکمرانی خوب را اثر بخشی و کارایی عنوان کرد و توضیح داد: حکمرانی خوب یک وسیله برای تنظیم فعالیت سازمان ها برای رسیدن به اهداف عالیه است که همانا استفاده از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست است. مسئولان در برابر سیاست های که اتخاذ می کنند باید مسئولیت پذیر باشند اما این مسئولیت ها دارای زنجیره ای است که بایستی در دارای شفافیت و حاکمیت قانون باشد.

 

وی در پایان گفت: نهادی به نام شورا وجود دارد که با داشتن 117000 عضو بدون داشتن هزینه در اختیار نهاد ها حاکمیت هستند که امیدواریم با استفاده از این ظرفیت درست بتوانیم زمینه اجرای قانون را فراهم کنیم.

پایان پیام/بازگشت           چاپ چاپ         
 
شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8