شنبه, 29 مهر 1396

رو عنوان : چمران در نشست هم اندیشی سرمایه گذاری شهرداران و شوراهای مراکز استانها مطرح کرد
عنوان : رتبه پائین كشور در سرمایه گذاری آسان/ جذب سرمایه گذار می تواند درآمد پایدار شهرداری باشد
کد خبر : ۱۳۴۶۰
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۰/۰۷ 
ساعت : ۱۴:۳۲:۵۸

رئیس شورای عالی استانها با تاکید بر اینکه باید از کاغذ بازی اداری بکاهیم و روند سرمایه گذاری را آسان کنیم تا سرمایه گذار به فکر سرمایه گذاری در کشورهای دیگر نباشد گفت: کشور ما در زمینه آسان بودن سرمایه گذاری رتبه پائینی دارد و این مشکلات باعث عدم علاقه سرمایه گذار به سرمایه گذاری می شود و بنابراین باید مشکلات را رفع کنیم.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی استانها، مهندس مهدی چمران رئیس شورای عالی استانها درنشست هم اندیشی سرمایه گذاری شهرداران و شوراهای مراکز استانها که امروز(دوشنبه) در برج میلاد برگزار شد، به تشریح سیر تصویب قانون درآمد شهرداری ها پرداخت و اظهارداشت: بعد از آنکه دولت نتوانست بودجه شهرداری ها را تامین کند؛ تصمیم به تصویب طرح قانون درآمد مستقل و پایدار شهرداری ها گرفت.

 

وی در توضیح قانون فوق گفت: این قانون 2 ماده داشت که اولی شامل استقلال درآمد شهرداری ها ازدولت بود و ماده دوم چگونگی کسب این درآمدها را تشریح می کرد. که متاسفانه ماده دوم اززمان پیشنهاد، تاکنون تصویب نشده است و لایحه در آمد پایدارشهرداری که توسط دولت درحال تدوین است فعلا در زیر کمیسیون های دولت تصویب شده است و تا تصویب کامل آن زمانبر خواهد بود.

 

رئیس شورای عالی استانها ادامه داد: بعد از تصویب قانون استقلال درآمد شهرداری ها، این نهاد برای کسب در آمد رو به تراکم فروشی آورد که با تصویب قانون منع ساخت ساختمان بیش از 3 طبقه در تهران این منبع درآمدی کاهش یافت. همچنین عوارض ساخت و ساز و عوارض نوسازی نیز با توجه به مبلغ کم آن نیز قابل توجه نیست.

 

چمران عنوان کرد: درآمد حاصله از بهای خدمات بعدها به درآمد شهرداری ها اضافه شد و عوارض پسماند نیز که اکنون در حال اضافه شدن است، برای سر و سامان دادن به وضعیت پسماند شهر است. متاسفانه این بها را نیز بسیاری از مردم، بانک ها و ارگان های دولتی پرداخت نمی کنند که شهرداری مجبور به پلمپ کردن آن واحدهاست که منجر به بحث های سیاسی می شود.

 

وی در ادامه به توضیح قانون تجمیع عوارض اشاره کرد و گفت: این عوارض را تا سال 82، شهرداری به صورت مستقیم از کارخانه ها و شرکت های اطراف شهر دریافت می کرد که بعد از تصویب قانون تجمیع عوارض این در آمد ها توسط دولت دریافت و به شهرداری ها تخصیص می یافت.

 

رئیس شورای عالی استانها با بیان اینکه قانون تجمیع عوارض نیز بعدها به قانون مالیات برارزش افزوده تغییر شکل داد، افزود: این درآمد بین دولت و شهرداری تقسیم شد و به مرور زمان سهم شهرداری کاسته شد و به ارگان های دیگر تعلق گرفت. در لایحه برنامه ششم توسعه نیز این مالیات باید به خزانه دولت واریز و بعد از طی مسیر طولانی به  شهرداری ها می رسید  که خوشبختانه با رایزنی های مناسب با نمایندگان مجلس توانستیم بسیاری از مشکلات این طرح را رفع کنیم.

 

چمران با بیان اینکه ما باید به دنبال درآمدهای پایدار و مستقل باشیم ادامه داد: اکنون با توجه به وضعیت اقتصادی و کاهش ساخت و ساز درآمد شهرداری ها تقلیل یافته؛ بنابراین باید به فکرراه های درآمدی جدید باشیم.

 

وی با تاکید برتبیین درآمدهای پایدارشهرداری ها عنوان کرد: یکی از درآمدهای پایدار، سرمایه گذاری است و باید به این سمت برویم و به جذب سرمایه خصوصی بپردازیم.

 

بالاترین مقام شورایی درکشور بیان کرد: شهرداری نهادی است که همه مردم و ارگان های دولتی از آن توقع دارند؛ بنابراین نمی توان شهرداری را تعطیل کرد و باید به فکر درآمدهای پایدار باشیم.

 

چمران با بیان اینکه سرمایه گذاری برای شهرداری ها درآمد مناسبی است و این مهم می تواند پشتوانه مالی شهرداری باشد در ادامه با گلایه ازعدم اطمینان سرمایه گذار از هزینه کردهای خود افزود: سرمایه گذاران باید از سود آوری سرمایه گذاری خود مطمئن باشند تا با خیال راحت هزینه کنند. بنابراین بایستی سود آوری این طرح ها را تضمین کنیم و به آنها چشم کلاهبردار نگاه نکنیم.

 

وی با تاکید بر اینکه باید از کاغذ بازی اداری بکاهیم و روند سرمایه گذاری را آسان کنیم تا سرمایه گذار به فکر سرمایه گذاری در کشورهای دیگر نباشد تصریح کرد: کشور ما در زمینه آسان بودن سرمایه گذاری رتبه پائینی دارد و این مشکلات باعث عدم علاقه سرمایه گذار به سرمایه گذاری می شود و بنابراین باید مشکلات را رفع کنیم.

 

رئیس شورای عالی استانها با بیان اینکه ساختمان سازی سودی ندارد تاکید کرد: ساختمان سازی به صورت عادی دارای سود نیست بلکه تنها نرخ تورم باعث سود آوری آن می شود و این کار تنها باعث تبدیل سرمایه ها به سنگ و آهن می شود که دارای استهلاک زیاد است؛ لذا باید به سمت سرمایه گذاری در بخش تولید حرکت کنیم.

 

 

چمران تاکید کرد: تنها در اقتصادهای بیمار از ساختمان سازی درآمد زایی می کنند درحالی که در کشورهای توسعه یافته درصد کمی را بر روی بخش عمران هزینه می کنند.

 

 

وی به شهرداری ها توصیه کرد: شهرداران باید سرمایه گذار را جذب کنند تا بتوانند با ایجاد شرایط مناسب آن ها را علاقه مند به سرمایه گذاری در شهر خود  کنند.

رئیس شورای عالی استانها با بیان اینکه ساختمان سازی به رکود رسیده است و بازگشت به دوران قبل از رکود زمان بر است گفت:  باید با سرمایه گذری بتوانیم این صنعت را از رکود خارج سازیم تا صنایع وابسته به آن نیز بتوانند رشد کنند.

 

چمران در پایان تاکید کرد: امیدواریم با تلاش همه کشورمان را با اتکا به قدرت داخلی تبدیل به یک کشور توسعه یافته کنیم و با وجود دشمنی ها بتوانیم با توان داخلی به توسعه دست پیدا کنیم.

 

پایان پیام/بازگشت           چاپ چاپ         
 
شورای عالی استانها

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8